bugün

(bkz: nerde o eski bayramlar)

edit: en sonunda bir başlık da benim başıma kaldı hadi hayırlısı.
açıp açıp kaçıyorlar efendim engelleyemiyoruz.

mecburen tanım:
bayramların mantığını anlayamamış bir nebze sevap bir nebze fakir doyurmak için kesilen hayvanlardan katliyam şeklinde bahsedilirse belki bayramların güzelliği gölgelenebilir diye düşünen sözlükte yazma hakkına sahip olan * bünyenin çığırışı. *
(bkz: Kasapliga is demek)
(bkz: ciftcilerin hayvanlari somurmesi)
(bkz: Hayvanalizm)
aslında ortada bir katliam falan olmadığı için gayet normal bir nitelemedir.

duyan da sanır ki bu arkadaşlar hiç et yemiyorlar. sucuklu yumurta, pastırmalı kurufasulye yemiyorlar. yazın balkonlarında mangal yapmıyorlar.
yeri geldiği zaman deveyi hamuduyla götürüp, iş dini ritüele gelince hayvan hakları savunucusu kesilenlere bir çift sözüm var:

bu bayram, yılda bir kez bile olsa bazı evlere et girmesine vesile olan bir bayramdır.
geçimini hayvancılıkla sağlayan çiftçi kardeşlerimizin yetiştirdikleri mallarını iyi fiyatlara satabildikleri, yüzlerinin güldüğü bir bayramdır.
dinle ilgili hiçbirşeyi sallamayan ama kurban derisinin etrafında akbabalar gibi dolananların da bayramıdır. çünkü deri ciddi bir değerdir. tekstil sektörünün önemli bir hammaddesidir. tabi hayvanı katletmeden üzerinden o deriyi çekip alabilecek bir teknoloji geliştirdiyseniz söyleyecek söz bulamam. sadece sizi nobele aday göstermekle yetinirim.

"katliam" tabirini kullanan arkadaşlara bir mezbahaya gidip çok değil bir saatlerini ayırıp oradaki kesim işlemlerini izlemelerini tavsiye ediyorum. yılın bir günü değil her allah'ın günü oralarda ne katliamlar yapılıyor bir bilseniz...
ya da tavukçuluk işletmelerinde tavukların nasıl önce kaynar suyla haşlanıp sonra makinelerle kafalarının uçurulduğunu görmelerini isterim.

yani kardeşim kırmızı etten ve tavuktan uzak dur. mangal yeme! sucuk yeme! balık da yeme! hayvanları topluca katlediyorlar. acımasızca boğuyorlar. yok ben illa yiyeceğim ben duramam dersen o zaman timsah gözyaşlarını kendine sakla.
her şey o kadar ilerledi ki artık bütün ayrıntılar düşünülüyor. marketlere gidiyorsunuz parayı verip yirmi dakika bankta oturuyorsunuz daha sonra kurbanınızı poşetlerin içinde teslim alıyorsunuz. ardından fakir fukarayı doyuruyorsunuz.
sensin katliam.
etçillerin ve hatta kemiğini sıyıranların bile katılmadığı söylemdir. efendim deveyi bile hamuduyla götürebilirim. Ama sokaklarda yapılan şeyin bayramı yok. Tanrıya kurban kesmek müslümanlık öncesi adetlerdendir. Müslümanlıkla alakası yoktur.
isteyen istediği kadar eksilesin...
sansasyon yaratmak isteyen kişicanın, artık modası geçmiş Beyanatı.
yılda bir kez et yiyebilen fakir fukarayı es geçmek hayvan hakları koruyuculuğuysa, öncelikle böyle düşünenleri kurban niyetine kesmek lazım.
bir de bu yoruma eksi oy veren ibişi kesip yazarlara sevabına dağıtmak lazım, ben bizzat bu ulvi görevi üstlenebilirim.
vallahi!
acımasızca bir söz ama o kadar da haksız değil. medeniyetsizce hayvancağızların kanını sağa sola akıtmak, bağırttıra bağırttıra kesmek, keskin bıçak kullanmamak ve en traji-komik tarafı kurban bayramının maksadını bozmak... "bu bayram, yılda bir kez bile olsa bazı evlere et girmesine vesile olan bir bayramdır." deniyor ve asıl maksat budur evet, ama herkes kesip kendi evindeki buzluğuna atıyor... ne anladım bu işten? ayrıca "geçimini hayvancılıkla sağlayan çiftçi kardeşlerimizin yetiştirdikleri mallarını iyi fiyatlara satabildikleri, yüzlerinin güldüğü bir bayramdır." de denmiş... bana ne hayvan satıcılarından... tuvaletçiler yolunu bulsun diye bir de b.k bayramı mı yapalım yani...?!* faydaları sayayım derken mantıksızlaşmamak güzelidir...
--spoiler--
Kurbanın Bayramı'nda kurban kesmenin şartları; Akıllı, hür, mukim (yerleşik olan, seyahatte olmayan) ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin olunmalıdır.
Belli miktar parasına sahip olan kişinin belli miktarda borcu varsa, borcunu çıktıktan sonra kalan miktar 80 gram altına tekabül ediyorsa, kurban kesmek üzerine vaciptir.

Kurban Kur'an'da emredilmiş bir ibadettir: "Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes." (Kevser Suresi, 2)
--spoiler-- *
3 ayrı şekilde tanımlamanabilecek kişidir.

- bayram dışında hayvan kesilmediğini sanan bulada
- entel dantel ayakları
- inançlara küfür ederek "adam" olacağını sanan kompleks
(bkz: ispanya da boğaları kılıçtan geçirmeye spor demek)
katliam degildir koyunlar zaten etinden sutunden ve yununden faydalanilmak icin beslenilen kucukbas hayvanlardir ilkokulda ogretildigi gibi; anlamamak icin buyukbas hayvan olmak lazim..
(bkz: büyükbaşlar bayramdan rahatsız)
(bkz: kurban kesmeye katliam diyen avcı)

inanmamaya, ateizme saygı göstermeyi modernlik, demokratlık sayan zihniyetin; bir milletin birlik ve beraberliğini pekiştiren ve tüm islam alemi için mübarek kabul edilen bir inanca katliam demesidir.

kurban kesmek kaatliamdır ama ava gitmek spordur bu ülkede. kürk giyenler kurban kesilirken bakamazlar bu katliama ama kürk giymekten de feragat etmezler. kurban keserek fakire, fukaraya, eş, dost, konu komşuya dağıtanlar katilken; avcılar sporcu, balkon mangalcıları zevk sahibi, kürk giyenler de sosyetedir.

bir bakınız ile başlamış olduğum yazımı iki bakınızla sonlandırmak istiyorum.

(bkz: ybsg aq)

(bkz: bayramınız mübarek olsun)

edit: yılbaşında hindi katliamı normal ama di mi ne de olsa gavur icadı.
fakir fukara edebiyatı yapılarak söylenegelen niteleme...

hangi fakir hangi fukara? soruyorum buradan bana özel mesajla bilgi veriniz... Zengin kesiyorsa zenginin mahallesinde fakirin ne işi var? fakir kesebiliyorsa o zaman neyin fakiri fukarası? Diyeceksinizki "kesip etini darülaceze ye gönderiyoruz". peki 70 yaşındaki amcamaın teyzemin kırmızı et yemesi kendisine ne kadar faydalı?

fakire fukaraya gerçekten dürüstçe yardım etmek istiyorsanız. kimseye söylemeden güvenilir bir kuruluşa yapabileceğiniz kadar yardım edersiniz.

sen şov olsun dostlar keserken görsün diye toplu kıyıma gir. sonra fakir fukara diye adam kandır.

beni kesmek isteyen olursa sağa sola sorsun adresimi alsın. yukarı çıkmasına da gerek yok. aşağıdan zile bassın ben inerim.

sureye dikkat edelim hac suresi. hac farizesi yerine getirilirken yapılan bir şey...

ters mantık yapalım. yani et yemiyorlar mıki söylemini şu şekilde değiştirelim. her farzı yapıyorlar mı?

kaldıki islamın şartlarından biri değildir. Farz da değildir.

sonradan ek: ayrıca katliam görülşünde olmak müslüman olmamayı, ateist olmayı gerektirmez. Burada atıp tutanların çoğundan iyi müslüman oduğuma inanıyorum. Ne kadar iyi olduğumu Allah bilir.
(bkz: kuzuların sessizliği)
(bkz: sükunet-i cemaat ul kuzu)
teistik dinlerde var olan durumdur, kendi icinde celisir. soyleki; ramazan bayraminda cayirlari, otlayan kuzu ve inekleri gosteren televizyonlar, kurban bayraminda o cayirlarda katledilen kuzu ve inekleri gosterir.
* * *
bir oturuşta bir koyunu yerim ama allah'ın emriyse katliam derim duruşu.
kurban bayramına yaklaşıldığı tarihlerde görüyorsunuzdur bir çok vakıf dernek kurum ve kuruluş, normalde yapılmaması gerekeni yaparak toplumdan kurban bağışlarını kurumlarına bağışlanmasını talep/rica ediyorlar.
(bkz: mehmetcik vakfı)
(bkz: türk hava kurumu)
(bkz: darulaceze)
isteyen bu kurumlara bağışta bulunuyor, kurban seçme, kesme vs... işlemlerden kurtulmuş oluyor.
bağışta bulunmayanlar ise konu komşuya ve bayramlaşmaya gelenlere kurbandan usulünce paylaştırıp ikram ediyor. zaten bu durum dini vecibeden ziyade türk toplumunda artık rutin görev olarak addedilmektedir.

kurban bayramı kucaklaşmaya, yardımlaşmaya vesiledir.
normalde yapılmayan girişimleri senede bir gün bile olsa yapılmasına olanak sağlar.

burda hayvanları dahi çıkarları doğrultusunda istismar edenlerden bahsedilecek olunursa, ne yazık ki her kulvarda olduğu gibi bu kutsal görevi de âdice lekeleyenler bulunmaktadır ama bu kurban bayramının değil onların ayıbıdır.

biraz insancıl yaklaşıp olayın insaniyetini anlamaya çalışırsanız hayvan hakları bıdıbıdıcılığından ziyade insan hakları savunuculuğunu yapacaksınız ben buna eminim.

(bkz: anladın sen onu)
dini değerlere saldırmak ve polemik yaratmak için söylenen söz veya propaganda her ne sikimse. inanan dini vecibesini yerine getirir ve kimsenin bunu yargılama gibi bir lüksü yok nasıl inanmayana niye kesmiyorsun diye soramayacağımız gibi. ayrıca katliam derken ne demek istenildiğini anlayabilmiş değilim. hayvanların kesilmesine mi yoksa hayvanların kesiliş şekline mi katliam denmektedir. hayvanlar kesilirken kasapların hayvana acı çektirmesi gerçekten üzücüdür ve eminim ki yine televizyonlarda hayvanları nasıl kaçtığını neler yapıldığı gösterilecektir,ama bunun yanında gerçekten eli yüzü düzgün yerlerde hayvana hiç acı çektirilmeden kesimlerde gerçekleşmektedir.
kurban bayramına karşı çıkan insanlara bir sözüm daha var. belki klasikleşecek ama belki sen istediğin zaman evine et alabiliyorsun veya et yemiyorsundur ama unutma ki o eti aylarca evinde göremeyen kişiler kurban bayramında komsu akraba bir parça et verse de bizim de kursağımızdan geçse diye beklemektedir. yani kısacası kurban bayramı hayvan katliamı değildir canım kardeşim.
(bkz: insan katliamina allahin takdiri demek)
araştırmadan, bilmeden etmeden her konu hakkında yorum yapanların ağzından çıkan laf. marjinal olma çabasındaki bu hareketlere fazla yorum yapmamak lazım.

ayrıca geç bile kaldı bu başlığı kim açtıysa, korktum bir an hiç konuşulmayacak diye.
Hayvanları adam gibi kesmeyip bayramımızı konu komşuya rezilmiş gibi göstermektir.
genel anlamda yanlış olandır. allah insanlara verdiği canı hayvanlara da vermiştir. öte yandan, hazreti ibrahim' den bu yana gelen dini bir gelenek kesinlikle katliam olarak nitelendirilmemelidir.
burada katliam diye tabir edilen şey aslında insanın doğasında vardır. hayvan eti yenmek için öldürülmüşse ortada bir sorun yoktur. böyle bir şeye katliam demek de insan doğasını unutmaktır kanımca. sonuçta insan bir zirve yırtıcısıdır, ve her ne kadar benim için pek de dini bir anlam ifade etmese de bu bayram seyran olguları, kurban bayramına katliam demeyi samimiyetsiz ve seviyesiz bulurum açıkçası.

(bkz: bayram bahane etler şahane)

not: hayvanı kestikten sonra bir-iki gün soğuk bir yerde, boğazdan asılı bir şekilde dinlendirmek etin lezzetine lezzet katar. bu da ekstradan bir bilgi olsun.