1. 1.
  sokaklardan toplanan,evsiz,barksız,işsiz,güçsüz,aç,sefil hayvanların toplanıp götürüldüğü,şehirden uzak,yaşam koşulları belediyenin insafına bağlı olarak değişen,toplu hayvan kümesleridir.
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  bazıları belediyelere aittir,veteriner işleri müdürlüğü nün elemanlarının topladığı köpeklere ev sahipliği yaparlar.buralarda kısırlaştırma gibi ameliyatlarda yapılır sonra bu köpeklerin bazıları salınır.zırt pırt hayvansever baskınına uğrar buraları.
  1 ... say
 3. 3.
  günümüzde nazi kampı gibi gözüken, sokak hayvanlarının ölüme terkedildiği yer. her ne kadar belediye altında faaliyet gösterse de bir çok barınak ancak gönüllülük esasıyla çalışan insanların destekleriyle ayakta duruyor.
  hayvan barınakların asıl amacı, kısa süreli bakımevi ve rehabilitasyon merkezi hizmeti vermesi olmalı. sokaklarda kendini idame edemeyecek olan; trafik kazası geçirmiş, şiddete maruz kalmış, hastalanmış bir çok hayvan var. hayvanların bu barınaklarda tedavi amaçlı kalması ve kısırlaştırılması gerekiyor. barınakların onları kolleksiyon yapar gibi tutması çok manasız. yeniden yaşam alanına bırakılmalıdırlar.

  (bkz: sokak hayvanlarının yaşama hakkı)
  6 ... fata morgana
 4. 4.
  (bkz: hayvan barınaklarına yardım edelim kampanyası)
  1 ... disikartal