bugün

antidepresanlık olmayan veya olduğu henüz tescillenmemiş* insan evladıdır. özellikle günümüz toplumunda tabii... yoksa eskiden kapsül mü vardı? tabir biraz mazhar osmanlık oldu ama neyse.
herşeyin yolunda olduğu anlamına gelmez hayatında hiç psikiyatra gitmemiş insandır.
Fakir insandir. Malum derdi olmama ihtimali kimsede yoktur.
rte'yi sevmeyen insandır.

rte sever için;

(bkz: her gün antidepresan kullanan insan)
hayatı tam anlamıyla yaşamamıştır.
gayet derdi vardır belki ama uyuşmak istemiyodur ki kimisi de acıdan zevk alır.
antidepresanlar bağımlılık yapar demişlerdir ona ... o da ne doktora gider, ne ilaç kullanır... sorunlarıyla başa çıkamaz haliyle...
Verilen ilacın prospektüsünü okumuş insandır.
belkide mutsuz olduğunun farkına varamayan insandır, haliyle mutluluğunun da farkına varamayan insan olabiir. belkide gerçekten sağlıklı bir insandır. pek uğraşmaz bazı şeylerle.
antidepresanın yaşattığı o ayakları yerden kesilmiş hissini yaşamamış insandır.
eskiden antidepresan mı varmış ulen diyen insan da olabilir. varsa bi sıkıntı derdi anlatacağı kişilerle oturur içer ağlar güler bi şekilde kendi çözer sonra başarır. iyi günleri de görür. şifre yazıp kolaya kaçmaz.
o kişilerden birisi de benim. Allah şikayet edenlerden ağlayıp sızlayanlardan eylemesin. Büyük konuşmak istemem ama kullanacağımı pek düşünmüyorum Allah da beni o saçma sapan şeylere muhtaç edebilecek hallerden korusun. Kullananlar yaşadıkları sorunları bir kez daha düşünmeli hayatla kurdukları bağların önemine ve sağlamlığına bir kez daha bakmalı onları gözden geçirmelidir antidepresan kullanan için ben de üzüntü duyuyorum umarım bu ilaçlardan kurtulurlar.
Ben ben ben ben hülo.
Antidepresan kullanmayı iyi- kötü yönünden değil gerekli-gereksiz yada yöntemler açısından değerlendirmek gerekir.

Her psikiyatriste gidene ilk anda ilaç yazılmıyor.

Kişinin yaşadıkları, ihtiyacı, aile ve sosyal desteği, başedebilmesi, imkan ve kaynakları değerlendiriliyor.

Veriler doğrultusunda bireyin ihtiyacı olan belirlenip işbirliği yapabildiği doğrultuda işlevselliği artırılıyor. Antidepresan destek amaçlı devreye sokulup vakti geldiğinde uzman tarafından ilaç kesilerek kişinin hayatını sağlıklı şekilde sürmesi sağlanıyor.

Antidepresana gelene dek antidepresan etkisi yaratan her imkan değerlendiriliyor.

Hayatını düzenlemek, uyku-beslenme-sosyal yaşam-iletişim-ilişkiler -stres faktörleri -spor-uğraşılar ön plana alınıyor. Bu alan düzenlendiğinde gündelik sorunlarla başedilebildiğinde, çözüm geliştirildiğinde antidepresana zaten gerek kalmıyor.

Başedilemediği durumda profesyonel destek alınıp ilaç ihtiyaçsa kullanılmalıdır.

Kontrol sağlandığında ilaç hayatınızdan zaten çıkacaktır.

antidepresan ilaç kullanmak her zaman şart değildir. Kişi yaşadığı durumun farkına varıp, sorunları tespit edip, kendi güçlü zayıf yönlerini bilip, çözüm geliştirip uygulayabiliyorsa ilaca gerek kalmaz.

T; gerektiğinde antidepresan kullanmaktan korkmamalıdır.
amtidepresan diye yazılır uyuşturucu diye okunur.
kullanmayin, kullandirtmayin.
doktorlar, özellikle başım ağrıyor diye gidersen, direk senin kafan bozuk diye antidepresan dayadıkları için bir iki nesil sonra olmayacak insan.
Kollononlor bor koz doho dosonmolo.
Her boku siz biliyosunuz zaten.
Adam şizofrense bipolarsa ilaç desteğinden mahrum kalıp kendi kendine neyi düzeltebilir.
Hayatta tek başarısı antidepresan kullanmamak olan insan sanırım bu kadar lafını ettiğine göre. Kullanmıyorsan sana ne. Kullananın derdi seni gerdi.
Ben. Düşündüm aslında, ama sonra ilaç içip Vücut kimyamı değiştireceğime, gerildiğimde şarap içip rahatlamayı seçtim. (bkz: nasıl alkolik oldum) şaka şaka alkolik olmadım herkese de öneririm. Gece yatmadan önce 1 kadeh kırmızı veya roze bebekler gibi uyutuyor.

Edit: gerçi bi düşündüm de, benim zaten antidepresanlık bi durumum yoktu sadece ara sıra gelgitlerim oluyor.
sık sık niyetlenmekle beraber oğlum ziktiret, zikeceksende aklın başında olsun zikileceksende diyerek kendimi engellediğim dürtüdür.
Hiç kullanmadim nasil bir sey bilmiyorum.
"Allah var gam yok" niye antidepresan kullanalım?
hakkatten lan çok az böyle insan. köye gidiyorum köy yani köy. hepsi antideprasan kullanıyor. doktorlar ilk fırsatta dayıyor antidepresanı.
köyde azıcık snirlensem ya da ne bileyim azıcık üzgün görünsem yanıma damlıyorlar, doktora git antidepresan versin diyorlar.
lan oğlum üzülmek, sinirlenmek normal şeyler. ne antidepresanı.
ama hakkat beslenme çok önemli. bu insanların çoğu varlıklı oldukları halde ete, balığa pahalı diyip para vermezler, hababam, börek, makarna, pilav.
alın oğlum, pirzola alın, balık alın. napıcanız o paraları.
hiç ihtiyaç duymaması temenni edilir, ancak her insanın "zırt" dediği bir noktası olduğu da unutulmamalıdır.
Yani şu şey kafasına da hastayım.
Derdimi anlatırım, arkadaşlarım ailem var vs yardım alırım.
Ya da psikologların dediği klasik laflar gibi, kötü şeyler düşünme (yok yaw), bunlar gerçek düşünceler değil, kendin ettin kendin buldun vs vs.

Biz düşünemedik bu kadar detaylı zaten. Bu çözümlerin hiçbiri aklımıza gelmedi veya denenmedi.

Son olarak da, her şey kafada bitiyor be agaa.

edit. tanım girelim
t. Kullanan insanların artık son raddeye geldiklerini anlamayacak kişilerdir.
Normal bir insan işte. insanların yarısından çok çok fazlası hatta. Antidepresan kullanmamış olmakla övünmek de ne biliyim...