bugün

samsun'un küçük bir ilçesi, 25 Mayıs'ta M.K.Atatürk'ün ziyeret ettiği ve kaplıcalarında şifayap olduğu söylenir. Sonra tekrardan bir kez daha geldiği rivayet edilir. Havza genelgesi ile aslında Kurtuluş Savaşımızın başlatılması için gereken halk desteğinin toplanması yönündeki ciddi kararlar burada verilmiştir. Tarihteki yeri bu iki nedenden ötürü çok önemlidir.19.000 nüfusu vardır. hayvancılık ve tarıma dayalı bir ekonomi hakimdir. Yoğun göç vermeye başlamıştır.
(bkz: havza genelgesi)
üzerine düşen akarsuyu belli bir dere yatagına ileten cevresinden sırtlardan gecen su ayrım çizgisi ile ayrılan hidrolojik ve topoğrafik bir yapıdır.
samsun un hamam ve kaplıcaları ile ünlü, vezirköprü ye komşu ilçesi.

http://www.havza.gov.tr/KAPLICA/index.htm
bütün kolları ile birlikte bir akarsuyun toplandığı alandır.
memduhiye'nin sag tarafinda, geri kalan yerlerin cirkinligiyle tenakuz icinde, beyaz sivali tek katli evlerin oldugu, yazin pşine seslerinin yukseldigi, kaf daginin ardindan gelenlerin ikamet ettigi mahallesi ve benzer koyleri disinda gayet ise yaramaz bir ilcedir.
aslan ağzı kuş gözü isimli kaplıcası, isim olarak da mekan olarakda son derece güzeldir.
kaplıcalarının girişinde Atatürk'ün " Havza Kaplıcalarında Şifayap Oldum" sözlerini okuyabilceğiniz küçük ve şirin ilçe
maden bölgesi anlamına da gelir.
deniz boyunca uzanan kıyı anlamında kullanılır.
yeni yapılan merzifon - samsun tünelleriyle pek bir hareketlenmiş olan samsun ilçesi. * ayrıca amasya'ya samsun'dan daha yakındır.
Seneler sonunda geldiğim memleket.

Son on yılda yaşanan ahlaki erozyonun prototipi.

Açılmış olan yüksekokul ilim yuvasından ziyade fuhuş merkezi olmuştur. Maalesef gelen kızlarımız küçük yer burası canımız sıkılıyorla gelip, küçük yer burası götümüzü siktiriyoruz mertebesine hızlı bir geçiş yapmaktadırlar.

Havza gençliğinin bir çoğunun eğlenme anlayışı ya sikişe gitmek, ya da tavernada eğlenme haline gelmiştir. Bunlar arasında en masumu birer bira alalım da bi kılavuza(Havza'da bir tepe) çıkalım halindedir.

Daha demin eve girmeden önce Atatürk Meydanında eline bir bira almış 16 yaşında bir çocuğun bir saatten fazla sağa sola bağırdığına şahit oldum.

Memleketim demeye utandım. Emin olun ben senelerce yaşadım böyle bir sahne görmemiştim. Polisimiz sağolsun artık kendini savunmaktan aciz hale gelmiş, başımı belaya sokmayayım endişesi içerisinde olduğundan dolayı olaya aldırış dahi etmemektedir.

Okumayan kardeşlerimin tek çaresi ya askerde uzman olarak kalmak, ya bu rezilliğin bir parçası olmak, veya babası bir yer açabiliyorsa orada devam etmektir ki çok istisnai.

Bu yaşanan olaylar münferit olmayıp, ülkemin doğusundan batısına amaçsızlık içerisinde kavrulan gençlerin düşmüş olduğu durumu özetlemektedir.

Çözüm yasaklamak değil belki. Çözüm asıl bu sorunları konuşmak.
kaplicalari ve şifali sulariyla taninan samsun ilçesi.
çok sevdiğim küçük bir ilçe. samsuna bağlıdır kendileri. haftasonları kaplıcalarına gittiğimi hatırlıyorum. hey gidi günler..
Ayni seyi kavaktada yazdim. samsundan istanbula giderken gece yolculugunda orhan baba vb dinledigim kavak ve havzaya gelince teypin volumunu actigim yer. Ayrica kucuk diyolar ama nufus 25 binin uzerinde ve kaplica turizmi olan meshur ilce
insanları iyi niyetli ve son derece misafirperver Samsun ilçesi. Samsun ' a 86 km mesafededir.Herhangi bir vesileyle giderseniz Atatürk ün kurtuluş savaşında kaldığı, bugün müzeye dönüştürülmüş olan Atatürk evini ziyaret edebilirsiniz.
Atatürk evinin çevresi son derece Tarihi kalmış durumda olan yer.

Bugün gittim Atatürk evine, gerçekten çok güzel bir müze.

farklı bir havası var buranın. insanı rahat hissettiren. belki de kaplıcalardandır.

bu arada gerçekten güzel hamamlar var burada. tavsiye ederim.
Amasya ya daha yakın. Merzifon a 15 dakika. Bayagida soğuk bir yer .
Alevilerinin aşırı yobaz olduklarından eminim.
Bir Vezirköprü kadar yıkık değildir.
1.
bölge, yöre.
2.
coğrafya terimi
dağlarla ya da tepelerle sınırlanmış, suları aynı denize, göle ya da ırmağa akan bölge.
3.
maden bölgesi.
görsel

Tarihi kaya mezarları görülmeye değerdir.
görsel
yetişkinlere yönelik bilhassa müstehcen içeriklerin yayınına izin verilen dönüm noktası saatine verilen addır.
güncel Önemli Başlıklar