bugün

yaptığımız bir iyi olmayan olay karşısında bütün sorumluluğu üzerimize almak.*
çok az insanın göstereceği büyüklük. olgunluktur, objektif olmaktır, yiğidin hakkını teslim etmektir, boynunu bükerken devleşmektir. (bkz: kabahat samur kürk olmuş kimse üstüne almamış)
hatayı kabul etmek!
ne kadar erdemli bir davranış. evet bu olaya bu yönden bakabiliriz, gerçekten güzeldir, üste çıkmaya çalışmaktan iyidir.
(bkz: hem suçlu hem güçlü)
ama diğer taraftan da bakmak lazımdır.
-hatamı kabul ediyorum.
-ee,n'olacak şimdi. düzeldi mi?
bunu istemeden hata yapmış ve gerçekten pişman olmuş samimiyet sahibi insanlar için söylemiyorum, yalnızca bu cümleyi bir nevi kurtuluş olarak kullananlar için.*
bir şeyler yaparken öncesinde hiç düşünmeden, gelişen süreçte konuyla ilgilenmeyen ve sonuçta ortaya bir "hata" çıkarıldığında bunu kabul eden insan.
peh!
ne yazık ki bazı şeylerin dönüşü olmuyor.
olası bir kavgayı bitirecek en uygun davranış...
akabinde özür dilemeyi* gerektirir.
hata yaptığınız insana sempatik bile gelebilirsiniz. yani, hatayı kabul etmemek, zeytinyağı taklidi yapmak bir marifet değildir. hatayı kabul etmek de bir kayıp değildir. bırakın vicdanınız kazansın.
(bkz: hatayı kabul edip özür dilemek bir erdemdir)
büyük erdemdir ve bu hatayı düzeltmeyi kabul etmektir.
her yiğidin harcı değildir ve tersi, zeytinyağı gibi üste çıkmaktır.
önemli birşeydir. önemli bir erdemdir.
iyi bir karakterin göstergesidir.
erdemlik.
1 2 3 4 5 ..... inci tekmeden sonra geliştirdimiz mükemmel savunma mekanizması.
insanın kendisiyle yüzleşebilme kapasitesidir.
bazı hatalar erken farkedilip düzeltilebilinir, bazıları ise geç kalınıp elden kaçırılabilinir.

ama unutulmaması gereken bir şey vardır ki...bir hata bir kez yapılıyorsa hata; ikinci kez tekrarlanıyorsa tercihtir.
erdemdir.
yurdum insanlarının çoğu da bu erdemden yoksundur ne yazık ki..
zordur.
ders çıkarmak daha da zordur.
erdemli insanlara özgü bir davranıştır. o hatayı telafi etmeye çalışmak ise takdir edilesi bir davranıştır.*