bugün

çocukken içerde bir kadının olduğunu düşünmeme sebep olan mahalle arabaları.
bir karikatür vardı.
ablanın birinin ayağını sargıya almışlar. eleman geliyor.

- geçmiş olsun yenge ayağına noldu? derken dışarıdan o ses yükseliyor : '' hanımların dikkatine. overlok makinesi ayağınıza geldi...''
eğer sabah saatleriyse ve sizi yatağınızdan uyandırmışsa babadan kalma tek kırma av tüfeği ile vurulması gerekir .
beykoz'da da dolaşan seyyar overlokçu amcanın jingle çalışmasıdır.
izmir,bostanlıda hergün,saat 3 civarında sokaktan geçen ve ramazan davulcusu gibi ortalığı ayağa kaldıran bir kamyonet geçer
yıllardır beynimi yiyen kabusum olan bu overlokcular sozlukte de karsıma cıktı ya artık ölebilirim.
--spoiler--
hanımların dikkatine overlok makınası ayagınıza geldı
halı kılım yolluk paspas kenarına halıfleks kenarına overlok cekılır bes dakıkada yapılır hemen teslım edılır..
--spoiler--
anladığım kadarıyla farklı farklı anoslar kullanmaktadır bu şebeke. *
hanımlar dikkat overlok makinesi ayağınıza geldi
ayak parmaklarınız şu anda overlok yapılıyor
overlok işlemi tamamlandı. bela okumak için b'ye basınız.
adana beyazevler semtinde her pazar yurtların olduğu sokakta bangır bangır duyulan anons. adam bıkmıyor aynı caddede 1 saat bir ileri bir geri, bir ileri bir geri. okuldan dönmemin en güzel yanlarındna biri de overlokçu teyzenin tacizlerinden kurtulmam olmuştu lakin adanaya özgü olmayışını öğrenmem içimi biraz olsun titretti :S buraya da gelirlerse seslendirmeyi yapan teyzenin bizzat kendisine overlok çektiricem!
Bilgisayara kendini fazla kaptırmış bünyelerce overclockÇu olarak anlaşılır genelde, bu işi yapanlar.
bazı yerlerde "hanımların dikkatine overlok makinesi ayağınıza geldi" diye devam eden anons. ve tabiki selvi boylum al yazmalım filminin müziği...
--spoiler--
hanımların dikkatine ovarlak makinesi ayağınıza geldi. halıflkes kenarına, paspas kenarına ,yolluk kenarına overlok çekilir.5 dakikada yapılır hemen teslim edilir.
--spoiler--
işletmelerde büyüme. * * *
pazar sabahları duymaktan nefret ettiğim cümle.
hiçbir hanımın ilgilenmediği halde ısrarla desibelini yükselterek baş ağrılarına ve uyku krizlerine girmemize sebep olan psikopat overlokçu.
nedense fonda hep selvi boylum al yazmalım ya da üsküdar'a gideriken şarkıları vardır.
Hadi be... Ben de sadece bizim buraya özgü sanıyordum...
Her yerde de aynı anons mu varmış? çekilecek şey değil gerçekten. Sözlük yazarları arasında bu kadar hemfikir olunan bir başlık olmamıştır herhalde.
buralara uğramayan overlokçunun, son 5 yıldır duymadığım anonsu.*

edit: geldi. çok şaşkınım!
Sanırım ovelokçular birliğinin aldığı kararla her ilde aynı bet kadın sesinden çıkan ve değişmeyen duyuru.
edirne'den kars'a her ilde karşınıza çıkma potansiyeli olan sestir. sesin sahibini gören olmuş mudur merak edilmektedir.

(bkz: overlok makinesi was here)
ulan bunlar yoksa ülke çapında büyük bir şirketmi dedirten durum. araba aynı müzik aynı laflar aynı tipler aynı müşteriler bile aynı.
geçenlerde yine overlokçu geçerken, direk kaptım tek saçmayı doğruca pustum pencerede. tam tekerine, cantına, kaportasına ateş edecektim ki bir anda bir ses geldi derinlerden " yapma " diye. vicdan mıdır nedir hep bu zamanlarda maydonoz oluyor ya kıl oluyorum. neyse efenim " hadi yine iyisin, ama bi dahakine affetmem " dedim ve ağzı dolu tek saçmayla minibüs avladım. boşa gitmedi en azından. bu ateşte " öğrenci indirim kartın var mı " diyenlere gelsin. elimdeki defterler bakkal defteri değil, değil mi?
tüm şehirlerde aynı kaydın kullanılmasıyla beni dumura uğratan overlokçu jingle'ıdır.

ayrıca şimdiye kadar camdan sarkıp:
-hey overlokçu bekle!
diyerek halısını kaptığı gibi aşağı inen bir kadına rastlamadım.
öğlen saatlerinde uyumayı seven zatların korkulu rüyası, kelimeler bütünü.
sloganın sinir bozuculuğu bi tarafa, bunlar her gün dolaştığına göre bu iş çok yapılıyor yahu. kim overlok yaptırıyor arkadaş? ben bugüne kadar hiç overlok yaptıran insan da görmedim yahu. dünyanın en garip mesleği. halı kenarlarını tekrar iple kenar yapmak gibi. bakın tanım bile yapılamıyor.