bugün

deatly hayatında ilk defa hamama gitmiştir. hamama girilir. tellak amcalar kıçlarında peştemalle hamam girişinde oturmaktadır. tellaklardan biri kalkar ve bize soyunma odalarını gösterir. deatly ve kadim arkadaşları atnicki ile sarı yanyana odalara girer. sonra deatly atnickine seslenir:

deatly: lan atnicki. olum boxerler kalıcak mı peştemallerin altında?
tellak (dışardan): hayır hayır. çıkarın üzerinizdeki herşeyi. çıkarın çıkarın.
atnicki: zuhahahaha..

deatly: olum peki bu peştemal nasıl sarılıyor?
tellak: ben burdan bakıyorum sana. öyle sarıcaksın, aferim.
atnicki: zuhahahahaha..
deatly: amca dikiz mi yapıyosun sen ya?
atnicki: zuhahahahha..
deatly: (sessizce) olum bu herif kapı deliğinden falan dikizliyo olmasın bizi.
tellak: yok ya, ne kapı deliği. kapıların camlarının buzlu göründüğüne bakma. herşeyinizi görüyoruz dışardan.
.

soyunma odalarından çıkılır. tellak amca dışarda bizi beklemektedir. atnicki amcaya sorar:

atnikci: dayı bize sabun falan vermiyecek misiniz?
tellak: siz içeri geçin. ben gelip sizi sabunlarım. merak etmeyin, tertemiz yapıcam sizi gençlerrrr..
atnicki: tıııssss...
deatly: tıssssss..
sarı: zooorrtttt..(osurdu hayvan)
iliklerine kadar temizlendiğini hissettiğin mekan.çıkışta gazoz içmesi ayrı bir güzeldir
eğlenceli bir mekan. sadece kadınların kullandığı hamanlar tercih edilmeli. kilot giyme zorunluluğu vardır. iyi ki var. olmasaydı neler olurdu tahmin etmek bile istemiyorum. ciddi travmalara yol açacağı kesin. yeni gidenler hemen belli eder kendilerini bu mekanlarda. bikini getirmez sütyen, kilot girer. hemen üstlerini falan çıkmazlar, çekingen davranırlar . içeride tür tür, cins cins insanlar mevcuttur. ve tabiki meme. bunlar da çeşitlidir. büyüğünden küçüğününe, sarıkığından dikine, yuvarlağından füzesine kadar. bir sürü üstü açık memeli kadın ilk başta yadırganır bu durum. ayıplanır hatta. ama sonra alışılır hatta doğal bile gelir. tadı öyle çıkıyormuş meğersem. hamamın sakin sularında tabiki. bir de kese attırıp üstüne masaj yaptırdın mı değmeyin keyfinize.
doğal durumunda bulunan, işlenmemiş, yeterince olgunlaşmamış anlamında mı...
bu filme gay filmi diyenlere önce ben bi "salaksınız" diyim, rahatlayayım.

sonrasında ilk film için bence gayet iyi.
ama şimdi tüm ferzan özpetek filmlerini izlemiş biri olarak baktığımda ise; vasat film. tabi bu yönetmen için harika bir şey.
artık bir lükstür kanımca. ulan eve doğalgaz gelmedi diye hamama gidelim dedik, 15 liradan aşağı hamam yok. zemzem suyu mu kullanıyor bunlar. altı üstü hamam ya. 15 liraya oto yıkamada yıkatırım kendimi daha iyi.
başlığı görünce direk aklıma tosun paşadaki hamam sahnesi geldi *
görsel
neyzen tevfik'in kurnasından hamamtasıyla rakı içtiği, kafayı bulup sokağa anadan üryan fırladığı mekan.
tarihte hamamı ilk olarak romalılar kullanmıştır. romalılardan bizanslılara, onlardan da osmanlılara geçen hamam müessesesi altın çağına türklerle birlikte kavuşmuştur. öyle ki hamam kelimesi yerini türk hamamına bırakmıştır. 1500'lü yıllarda osmanlı imparatorluğu'nda hamamı olmayan köy, çeşmesi olmayan sokak kalmamıştır. yine aynı yıllarda osmanlı ülkesine ''su medeniyeti'' denmesinin sebebi tarih boyunca türklerin temizliğe düşkün bir millet olmalarıdır. unutulmamalıdır ki avrupa 19. yüzyıla kadar yıkandıkları takdirde hasta olacaklarına inanıyorlardı. 1552 yılında türklere esir düşüp kaptan-ı derya sinan paşa'nın yanında kölelikten gözde hekimliğe yükselen ispanyol pedro yazdığı "kanuni devrinda istanbul" kitabında şöyle der: ''türklerin bize haklı olarak yönelttikleri tenkitlerin başlıcası kirli oluşumuzdur. ispanya'da ömrü boyunca iki kere yıkanmış hiçbir kadın ve erkek yoktur. türk hamamlarında çok su harcanır. dünyada istanbul kadar çeşmesi olan hiçbir şehir yoktur. her sokakta muhakkak bir çeşmeye rastlanır.'' 1665 yılında paris’te yayınlanan levant isimli eserde ''türkler çok yaşarlar ve az hasta olurlar. bizim memleketlerdeki böbrek hastalıkları ve daha bir sürü tehlikeli hastalıkların hiçbirini bilmezler. öyle zannediyorum ki türklerin bu mükemmel sıhhatlerinin başlıca sebeplerinin biri de sık sık hamama gitmeleri ve temizliklerine gösterdikleri muazzam özen.''
önceden hanım kızların damatın annesi tarafından şöyle bir görüldüğü gizlisi saklısı var mı diye bakıldığı yer.

şimdi de olmalı.

bakmalı damatların anneleri. destekli sütyen takıyor mu, memeleri sarkık mı, topuklu ayakkabı giymeden poposu şekilli mi diye.

resmen dolandırılıyoruz amk. topuklu ayakkabı giy latin kalçası, destekli sütyen tak memeleri dikleştir büyüt. ee zaten geriye ne kaldı. bu resmen aldatmaca. çıplak görmediğiniz kadın alttan hızla kayıp okunmayan altyazılı reklam gibidir.
çıkınca minimum 1 kilo verdiğiniz mekan. evet kese sonucu attığınız ölü deriden bahsediyorum. çünkü bin derece sıcaklıkta yapılan kese sonucunda neredeyse deri değiştiriyorsunuz.
türkçe ye ısıtmak, sıcak olmak anlamına gelen arapça hamm kökünden gelmiştir. temizlenmeye, şifa bulmaya mahsus yerdir. farsça karşılığı germabedir. genel, özel ve çifte hamam olmak üzere 3 başlıktan oluşur.
annemin başına iş gelir oğlum dediğinden beri soğumuş olduğum mekan.
insanların aklanıp paklandığı, arkadaşlarıyla su savaşları yaptığı, buhar odasına* girdiği mekandır. tüm kemikleri gevşetir. ayda bir gidilebilir bir yer.
En son erkek çocuk olarak kadınlar hamamına gitmiştim aklımda kalanlar : Beyaz iç çamaşırlarıyla kurna başında yıkanan kocaman memeli-göbekli kadınlar, suyu gören beyaz donun şeffaflaşması, o terle karışık beyaz sabun kokulu buhar, çığlıklar, musluk kapma yarışı... göbek taşında gün bile yapmışlardı patates salatası falan vardı. Bundan önce de erkeklerle gitmiştim onda da burnum kanamıştı o yıllardan beri girmedim ama sırtındaki sivilceleri yok etmek için bir kese attırmayı düşünüyorum bu aralar.