1. 1.
  sultan ikinci mahmud döneminde çeşitli devlet görevlerinde bulunmuş; hakkında türlü türlü fıkralar bulunan nufuzlu devlet adamı. pek çok kişinin ayağını kaydırmasıyla bilinir, osmanlı da devletin çürümüşlüğünün delilidir.
  1 ... disco inferno
 2. 2.
  bir hocanın vize sorusuydu soru şu şekildeyfi yunanlılar bağımsızlıkları için bir türkün heykelini dikmek isteseler bu kim olurdu? cevap cevirdiği katakuller yuznden halet efendiydi.
  ... onyedibucuksantimetre
 3. 3.
  1802 yılında paris e gittiği sırada verdiği şu tepki ile, memaliki osmaniye referansını benimsediğini gösteren zamanın rikab ı humayun kethudası dır.

  kendisini, türk elçisi olarak tanıtan fransız görevli nin kelamına içerlenen halet efendi etrafındakilere şöyle serzeniş etmiştir:

  " amma bu defa sanıyorum ki inşallah istedikleri türk elçisine - cahil köylü olarak nitelediğini düşünüyor - düşmediler "

  elbette garbın bakış açısı bu yöndedir, ancak halet efendi vesairesinin aşağılık kompleksini tüttürmeleri şüphesiz yanlıştır.
  ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 4. 4.
  Tarihte "devlet kahyâsı" diye adı çıkmış, ikinci Mahmut üzerinde son derece etkili olmuş, amansız bir gerici zihniyete sahip, hırslı, sevmediklerini kaydıran, sırtını yeniçeriye dayamış, fenerli rumlarla iş tutup servetine servet katmış, Osmanlı'nın çok kritik bir devrinde hüküm sürmüş vasat bir devlet adamı.
  Kişisel düşüncem ayrıca ingilizlere de çalışan bir satılık.
  Gözünü epey korkutsa da yeniçeri ocağını da bu densizi de temizlemiştir ikinci Mahmut.
  ... tespitdirektor
 5. 5.
  bir nevi proto-akp kafalı gerici rumsever.
  ... edgy laik boi
 6. 6.
  mevleviler çok sever bu adamı. mezarı galata mevlevihanesindedir... daha o zamandan devletin içinde dal-budak sarmaya başlamış olan nakşi halidilere düşman olduğu bilinir...
  1 ... arbutus unedo