bugün

HAL.DLL yok veya Hatalı

Eger bu mesajla karşılaşırsanız
1. Windows Xp cdsi ile bilgisayarınızı baslatın
2. Recovery Consol a gecin
3. Oturum açmak istediginiz windows yuklemesini seçin (genelde 1 nolu yukleme olacaktır)
4. bootcfg /list komutunu girip boot listesini inceleyin
5. bootcfg /rebuild komutuyla duzeltmeyi yapın
6. Cd romu cikarin sisteminizi yeniden başlatın
kullanıcıları katil edebilme düzeyine eriştiren windows hatası. dün akşam 7'den bu sabah 9.30'a kadar her yolu deneyip yinede düzeltemediğim sorun ayrıca. gidip yeni bir harddisk almaya karar verdim. kurtarma konsolundan tutunda bios ayarlarına ms-dos ayarlarına kadar yerli ve yabancı sitelerdeki bütün söylenilenleri yaptım ama nafile. yine aynı yine aynı. şuanda güvenli modda oturum açtığımdan entry girebiliyorum. koskoca microsoft şu hataya bir çözüm yolu bulamamış yani. konsol kurtarma yoluda hikaye bu arada. faydası olmadı he belki bu hata sorunu olan arkadaşlara iyi gelir diye yazayım.

- windows cdsini takıp bilgisayarı başlatın.
- önünüze windowsu kurmak için enter tuşuna, onarmak için r tuşuna basın yazısı gelecek. R'ye basıyoruz.
- gelen ekrana 1 yazıp enterlıyoruz. yönetici parolası isteyecek enter diyip geçin.
- komut istemi ekranı başlar.
- bootcfg /rebuild yazıp enterlayın.
- c:\windows yükleme ön yükleme listesine eklensin mi? (evet/hayır/tümü) sorusuna e yazıp enterlayın.
- yük tanımlayıcı girmenizi isteyecek bunun için kullandığınız işletim sisteminizi yazıyoruz. (microsoft windows xp profesyonel ya da microsoft windows xp home edition)
- bu bölümü atlattıktan sonra os yükü seçeneklerini girin? yazısı gelecek bu kısma /fastdetect yazıp enterlayın. sonra exit diyerek çıkın.

mutluluk gözyaşları editi: evet microsofta ana avrat söven değerli mağdur arkadaşlarım. sonunda bu lanetten kurtulmanın güzel bir yolu varmış. buyrunuz:

yukarıda bahsettiğim maddelerden komut istemi ekranı başlayana kadar kısmı yapın.

- komut satırısına şunları yazıyoruz. attrib -h -r -s c:\boot.ini
- sonrasında yeni komut olarak: del c:\boot.ini yazıp enterlıyoruz.
- şimdi sıra ilk çözüm yolunu bahsettiğim yöntemde. yukarıda detaylı olarak anlattım tekrar yazmıyorum. bootcfg / rebuild ayarlarını dediğim gibi yapın.
- rebuild ayarlarını yaptıktan sonra exit deyip çıkmayın komut ekranına fixboot yazıp enterlıyoruz. bize yeni bir boot.ini yazacak bu komut.
- ekrana yeni dizin yazılmasını istiyor musunuz? sorusu gelecek e yazıp enterlayın. sonra dizin yazıldı diye bilgi geliyor exit deyip çıkın. işte bu kadar.