bugün

abd'nin propoganda filmleridir.

(bkz: rambo)

(bkz: black hawk düştü)
(bkz: rules of engagement)
(bkz: forrest gump)
"embesil bir abdli bile bütün dünyaya bedeldir"
devleti bırak uzaydaki diğer yaşam formları bile amerikelılar karşısında eziktir.
amerika' nın keşfinden bu yana süregelen hollywood örf ve adetlerindendir. yüzbaşı tommiks ile başlayan bu güçlü amerika klişesi hala devam etmetedir. yakın bir zamanda da biteceğini sanmıyorum.

hollywood bu anlamda, amerika ordusunun en son birliğidir. bir yere savaş açılacaksa, konuma göre önce uçak gemisi, sonra uçaklar, sonra piyadeler, sonra demokrasi!, en son da hollywood gider.

hollywood, amerika' nın diğer ülkelere yapılan şerefsizliği temizleme çabasında olan askeri bir güçtür. hollywood bu şerefsizliği temizlemek için, bölge halkından insanları da filmlerinde oynatmaktan çekinmez. o kadar da yüzsüzdür.

bir başka klişe de, bir çok filminin sonu 4 temmuz' a denk gelir. toplama bir milletten kurulmuş bir ülkenin sunii kurtuluş günü olan 4 temmuz hemen hemen her filminde işlenir.
çoğu hollywood filmi. düşmanlar da hep kuzey kore, çeşitli afrika uluslarıdır. hep sonunda amerikan helikopterleri ve uçakları gelip kötü adamları yok eder.
pearl harbour'da bile kuyruk dik tutulmaya çalışılmıştır.
rambo filmi bunların başında gelir.
her ülkenin yapmaya çalıştığı film senaryosudur. (bkz: fetih 1453)
edit:her ülke kendini övmeye çalışır
(anlatım bozukluğu olmuş sanki herkes güçlü amerika yapmaya çalışıyor gibi olmuş.
- ben amerika vatandaşıyım. cümlesine pek çok filmde rastlayabilrsiniz bu noktada.