bugün

maç izlediğini sana kişidir. takım mı lan bu? savaşıyor adamlar top oynamıyorlar, insanlar ölüyor.
(bkz: komünizm)
(bkz: kominizm)
bir yandan amerika nın ortadoğu üzerinde kurduğu hakimiyetin sekteye uğramasına, rusya nın amerika ya ayar vermesine seviniyordur ki haklıdır. diğer yandan da, gürcü de olsalar, yönetimleri amerikan uşağı haline gelmiş de olsa, aynı coğrafyanın ve kökenin evlatları olduğumuz gürcülere kurşun atana destek veren kişidir, hem haksızdır, hem de yanlış saftadır. siyasettir bu, iki ucu b*klu değnek. bir de unutmadan, haklı haksız savaş yoktur gerekli gereksiz savaş vardır, bunu bilmiyordur.
arada belki ''sahaya ayhh pardon meydana ineriz ananızı sikeriz!!'' diyen kişidir. ben bir futbol maçı havası sezdim bu olayda.

ben malazgirt çocuğuyum, gürcistanı neyleyim...
ne kadar savaş varsa anasını sikeyim...

diye marş da söylüyormuş bu kişi....
oratada bir savaş var. acizce ölmek istemeyen insanlar. iki tarafın ellerindede silahlar. korkuyla beklenen sinsi bir ölüm. sanki savaş bir oyunda, bu oyun bitince ölenler, eli silahlı insanlar sahaya çıkacaklar üzerindeki kan kırmızı boyaları temizleyecekler ve alkışlanacak.

savaşta hangi taraf barış isterse onu tutarım ben. bundan ötesinide kabul etmem..
(bkz: insanlar ölüyor ulan)
herkesin bir doğru sandığı bi yargıya vardığını aslında kimsenin bi bok anlayamadığı ama yinede galatasarayı neden tuttuğunu anlayamayan kişi gibi rusyayı tutması durumudur.
**
kimse anlatmasın ya ''ben biliyom'' demesin sakın bu kadar basit oldurmayın o kadar zenginin istikbali söz konusu zıçmayın yani..( alt kesimler kim takar!)
gürcülerin amerikan köpeği olduğunu bilen insan tepkisidir çok normaldir.
gürcistan rusya savaşında gürcistanı destekleyen kişi kadar garipsenecek kişidir. zira bu bir savaştır, red alert oynamıyor adamlar destekleyesin. siviller ölüyor askerler ölüyor yazıktır günahtır, ne gerek vardır.*
(bkz: cocuklarin olduruldugu bir savasin galibi olmamasi)
Rusya'yı destekleyenler bilmektedirler ki; evet çok acı çocuklar ölüyor insanlar ölüyor ama bugün bu insanlar ölüyorsa yarın daha fazla insan ölmesin diyedir. Bir denge kurmak içindir. Denge siyasetiyle adam öldürmek meşrulaştırılır mı lan diyenlere tek sözümüz ise, bugün eğer dünyadaki güçlerde bir denge olsaydı ne ırak'ta 1.5 milyon insan ölürdü ne de afganistan daha da batağa saplanırdı.
güney osetya'da binlerce kişiyi katleden gürcistanı destekleyemeyecek olan kişidir. ha, bu rusya'nın emellerine yaramakta, abd'ye ise gedik açmakta.

yani çok faydalı bir destek değil bu. desteklemek de çok mühim değil. istedikleri gibi saldırışıyorlar zaten.

kötüsü, soğuk savaş günlerinin yakında olması. rte'den hem iran'la, hem rusya'yla hem de abd ile iyi anlaşmasını beklemek, ortalık kızışırken hele, çok zor.

daha da kötüsü, yakında olanlarla iyi geçinmek yerine -abd ile arasındaki organik bağ nedeniyle- abd'yi tercih etmek zorunda olan rte'nin, bunu tabanına rağmen yapmakta zorlanacak olması.

bu da bizi abd destekli darbelere getiriyor. sivil ya da askeri, abd uydusu olmak da var.

keşke arkasına abd'yi almayan, büyük sam amcayla yakışıksız ilişkilere girmeyen kararlı bir hükümet olabilseydi şimdi.

doğrusunu söylemek gerekirse, milli görüş gömleği içinde dahi olsaydı böylesi bir hükümet, tercih edilirdi.
gerçekçilikten uzak bir yaklaşım türüdür.
sonuçta ortada bir savaş var ve insanlar ölüyor,lakin bu savaş bir ideoloji savaşı değil paylaşım savaşıdır.
bundan kaybeden yine halklar olcaktır.
hiç bir ideolojinin şu veya bu devleti böyle bir savaşta desteklemesi doğru değil.
rusya sosyalist bir ülke değil ve gürcüstana sosyalizm'i getirmek için de girmedi o halde bizim solcularımıza ne oluyor anlamış değilim.
tamam duygusal bir bağ var bende de var ama birde gerçekler var.
paylaşım savaşını halk savaşı sanmak doğru değil sonuç olarak...
amerika'yı desteklemek istemeyen kişidir. insanlar ölüyor ama ne yazık ki aslında politik bir oyun bu.
kendince, amerikaya karşı cephe alan kişidir. bugün gürcistan'da masum insanlar ölüyor, amerikanın düşmanı diye masum insanları öldüren bir ülkeyi savunmak abestir. amerika'nın bütün pislikleri içinde barındıyor olması, başkasının da pislik olamayacağı anlamına gelmez. düşmanımın düşmanı benim dostumdur felsefesi insanı yarı yolda bırakabilecek felsefedir. sizin düşman bellediğiniz kötü olabilir ama karşısında duran da iyidir demek biraz saçma olur. bugün amerika'daki güç rusya'nın eline geçse değişen bir şey olmaz. biz biliyoruz ki bu rusya her zaman ortaasyadaki atalarımızı yok etme uğraşısı içine girmiştir. bugün rusya gürcistan'a değil de kazakistan'a veya türkmenistan'a saldırsa nasıl duygular uyandırır acaba sizde? ayrıca illa bir taraf olmak istiyorsanız barış taraftarı olun.
taraftar paradigmasıyla yaşayan insandır. yaşamı futbol maçı gibi görecek kadar abartırlar.
solculara bok atarak kendisini oturmuş bir felsefesi olduğuna inandırmaya çalışanların yeni malzemesidir.
tanıdığı, bildiği tek rus profili güneyde gördüğü rus olan kişidir.
güçlü olana tapan, korkak kişidir. ezilenin daha da ezilmesinden sadistçe bir haz alır.
gürcistan'ın daha önceden de yediği bokları hatırlayan insandır. abhazya' yı yıllar önce nasıl kana boğduğunu bilen insandır. evet savaş savaştır ve kötüdür ama unutulmaması gereken bu savaşı çıkaranın amerika'nın maşası olmuş, kana susamış bir gürcistan olduğudur.
çok basit bir cevabı vardır.

rustur.
amerika'Nın maşası olan gürcistan yönetiminin vebalinin, günahının masum gürcüler'den çıkmasını "e olur canım böyle şeyler" diyerek olağan karşılayandır.

ayrıca ruslar'ın döktüğü kafkasyalı kanının gürcüler'in döktüğünün 1/1.000.000'u olduğunu da unutandır.
(bkz: ben milli takimi tutuyorum abi)
yardır rusya, yürü be oğlum..

gibi biri.
(bkz: Savaşta taraf tutmak)
(bkz: no one wins the fight)