bugün

civciv yumurtadan çıkmış, kabuğunu beğenmemiş sözünü doğrulayan son derece üzücü bir durum. babası veya annesinden utanan utanmazdır, acizdir ve terbiyesizdir. muhtemelen annesinin ve babasının çalışarak kendisine gönderdiği parayla ugg almıştır. fakir olduğu halde burjuva takılıyordur. sevgili edinip bara bile gidenleri oluyor. bazen bu tipteki kız, arkadaşlarıyla gezerken anası, babasını kalabalık caddede görünce görmezden gelir.
(bkz: feriha)
çarpık bir dünya algısına sahiptir.
günün birinde o kadına muhtaç olacak kızdır. karaktersizin önde gidenidir.
film konusu zannedilen ama gerçekte olan bir üniversiteli kızdır.
annesinin "g.tmden çıkanlar beni beğenmiyor" demesine sebebiyet veren kız.
türk filmi senaryosu. en şahanesinden.
tek kuruş harçlık vermeyip oğlunu acımasızca zorlu hayat şartlarına hazırlayan gururlu milyoner.*
türk dizi ve sinemasının en çok ekmeğini yediği konulardan biridir.
adını feriha koydum isimli dizinin yayınlandığı perşembe akşamlarını iple çekendir aynı zamanda bu kızcağızımız. televizyonu izlemek için gerekli elektrik ücretinin, annesinin gündelikleriyle ödendiğinin farkında bile değildir oysa...
annesi asıl ondan utanıyor.
haklıdır. mesela bende utanıyom üstüm başım yırtık gidiyom üniye babam müyendis diyom annem ise patroniçe diyom ama herkez fakir oldugumu biliyo ve kimse inanmıyo. fakir olmanın kötü bi şey oldugunu düşünmüyom ama, belki peder çalışsa beni dövmezdi ve annem de merdiven silmek zorunda kalmazdı ama olsun, akşam buz gibi tek göz odalı evimizde dövüşerek birbirimizi ısıtıyoz, sıcacık oluyo falla terliyoz böyle leş gibi kokuyoz muhaahah fakiriz biz kokarız iğrenç olmalıyız.
tamamen "özenti" yaşayan, gençliğinden dolayı henüz kişiliği gelişmemiş kızdır. halbuki annesi onun eğitim masrafları için çalışıyordur, malum tek bir kişinin maaşıyla ev geçinmiyor ki evlat nasıl okutulsun değil mi ama. yaşı ilerleyince annesinin değerini anlayacaktır elbette. hep gençlikten.
karakteri "canlı yayında babasından kaçan 19 yaşındaki selda" ile aynıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=nkTaavhI81I
(bkz: amlarına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar)

tanım: olmaması gereken utanmadır, sonuçta utanacak bir durum yok ortada.
herkes burda o kıza küfreder ama onun utanmasına sebebiyet veren bu adi, şerefsiz düzene, bu pis sisteme kimse kızmaz.
O anne elbet eli öpülesi annedir ama o kız annesinden değil belki de annesi yüzünden onu hakir gören hayata karşı utandığından dolayı, annesinden utanıyor gibi algılanıyordur. Algılayana tabi.
mezun olduğunda annesinin kazandığı parayı kazanabilecek bir iş bulamayınca, annesini anlayacak kızdır.
yıllarca filmlere konu olmuş acıtasyondur.
altı üstü ergenlik çağında bir kızdır. elbette hata etmektedir bu kız.
ama bunca bok atılıyor bu kıza(veya erkeğe, farketmiyor cinsiyet), allah aşkına bok atanlar o kızın psikolojisi yaşamışlar mıdır hiç?
davulun sesi ne hoş geliyor. bu, kıza hak vermek değildir. ama empati kurmasını bilmek gerekir.
o kızın anası bu bok atanların evine gündelikçi olarak gelse, kadını köpek olarak görecekler de bunlardır.
genellıkle dızılere konu olan bır tema bkz: Feriha, pis yedili
türk dizi piyasası'nın en klişe konusudur. döndürüp döndürüp oynatılandır.
suç kızda değildir. suç kızın özenti akranlarındadır. kız aslında normalde evdeyken falan utanmaz annesinden ama eve arkadaşını çağıracağı veya onunla bir yerlere gideceği zaman tedirgin olur annesiyle yan yana durmamak arkadaşlarıyla onu tanıştırmamak hatta göstermemek ister. sırf özenti arkadaşlarının manidar bakışlarla annesine memnun oldum efendim demelerini görmemek için yapar bunları.
(bkz: türk dizi klişeleri)
üniversiteye o annenin emeğiyle gittiğini unutan namert evlat.
utanılacak bir anne değil çok yüce bir annedir evlatlarının zorluklar çekmesini istemez çalışır kızının zorluk çekmeden rahatça okulundan mezun olmasını ister.
ve kimi anneler vardır ki konken masalarında zevk uğruna kocasını ve çocuklarını düşünmeden oyun oynar.