bugün

bir kere harley bot ile 7500 adım atmıştım. Feleğim şaştı.
istikrarlı olarak yapması zor olan bir aktivite.
avrupa'da 2.500 adıma tekabül eder. o yüzden avrupa'da 2.500 adım atan bir turist türkiye'de 15.000 adım atabilerek ülkemizde rahatça gezer.
Aksaray gezisinden kalma tüm gün gezmiştim..
görsel
saymadım ama adım sayım geçiyordur.
15 000 adımı bilmiyorum ama 10 000 adım kriteri sağlık bakanlığı tarafından hareketli olmayan insanları hareketli olmaya yöneltmek üzere hazırlanan kamu sağlığı kampanyasında belirlenen hedefti.

Halka ücretsiz adım sayar cihaz dağıtımı vardı. Akıllı telefonlarda var ama her insanın bu özelliği destekleyen telefonu yok. Bu özelliği nasıl kullanacağını bilmek de bazı insanları aşıyor.

Aile sağlığı merkezlerinde dağıtımı yapılan bu adım sayarlar ile yaşı ilerlemiş insanlar kolaylıkla günlük adım sayısını takip edebilir.

Ailede ihtiyaç varsa diye yazdım.
en az 10 km yoldur.
çoğu insanın fiziğini zorlar. zorlandığınızda stres üretir vucüt. daha insanı mesafelere inmek lazım. şöyle sakin sakin.3-4 km fena değildir. evin içinde bile olur.
yani takribi günde 4 defa 20 dk yürüseniz. iyidir.
yürüyüş vakitlerini de yemeklerden 1,5-2 saat sonrasına denk getirin ki o saatlerde hem şeker en yüksek seviyededir hem de mide hazmetme işini bitirmiş olduğundan kalbiniz bütün gücünü yürüyüşünüze ayırır. şekerde yüksek olduğundan kalp kandaki şekeri kullanır ve insülin salgılamadan şekerinizi normale getirmş olursunuz. bilen bilir vucüdün fazla insülin salgılamasının da yan etkileri var.

bak temel olarak çok güzel şeyler yazdım. bunları iyi anlayın. araştırın ve uygulayın.

herhangi bir tedavi tavsiyesi değildir. doktorunuza danışınız.
Büyük iskenderin ordusunda nefer olması muhtemel kişioğlu eylemi.
lise çağlarındayken fazlasıyla yaptığım eylem. hesaplarıma göre 40 binlere çıktığım bile olmuş aq.
yürümek iyidir. sayılara takılmamak gerekir.
Fazla yürümek demektir.
Fakirliktir.
Bir aralar yapardık hatırlar mısın? Hatta fazlasını yapardık.
Sağlıklı yaşam için ideal sayıdır. Evet.