bugün

Rıfat denen müptezele haddini bildirmiş aslan yürekli kızdır. Kimsenin görmediği bir insanla evlenmek zorunda olmadığını kanıtlamıştır.
Neşet Ertaş in türküsü olan gönül dağı'ndaki dağ ,dağlamak olan dağdır. Gönül Dağı Meryem cümlesi ile tam olarak Meryem'in Rıfat a yaptığı durumu açıklamada bire bir örnektir.
Tipik Türk kızı işte gözü açılınca ooo var ya ben neler neler yaparım hayatımı yaşıcam.
Gözü açılır açılmaz tanere gidip rofot son mosooon yoksoom diye yapıştı. Hee yok ya meryem arka tarafta brad pitt var rıfat o aslında demek gerekir bu tiplere. Arkadaş ne bu ego ben bunu anlamıyorum ya.
Türk erkekleri tarafından kiskanilmaktadir.

Bu Kutlu yürüyüşte yanındayız Meryem.
Erkekler güzel kadınla olmak isterken; neden olmasın, ister, istemek hakkı.
Kız yakışıklı erkekle olmak istediği zaman; şekilci.

Adeletin bu mu dünya?
Meryem olması gerektiği gibi davrandı. Rıfat zorla gözünü açtırdı. Olacakları, her türlü ihtimali düşünmesi lazımdı.
Rıfat'ın nasıl meryemi görerek, beğenerek aşık olma hakkı varsa meryeminde var. Kız âmâ nasıl olsa, köylü kafasıyla eksikliğini ona iyilik yaparak hissettirdi ki ona vicdanen borçlu olsun. Köyde o kadar kız varken hem âmâ hem de çok güzel kıza aşık ol, nişanı takınca düğün arifesi gözünü açtır. kız beğenmeyince kötü olsun.
Rıfat kendi etti kendi buldu.
Körlük Allah'ın takdiri, nankörlük karakter meselesi. Rıfat Meryem’e dünyaları verdi, Meryem Rifat’ı dünyasından etti.

insanoğlu işte...
Bir hak veriyor bir yeriyorum. Yine de yanlış yapmıştır. Hay senin meryem'liğine...
dizi üzerinden kendini kaybedenleri gördüğümüz başlık.
ayrıca Meryem karakteri türk kadınının önemli bir kısmını temsil eder.
türk erkeklerini kudurtmuştur. acıyorum sizlere ya.