bugün

musevi dininin yahudi olmayanlara verdiği isim.

talmut ve tevrat'a göre insanlığın en kıymetli şeyleri yahudi milletinindir.
en güzel evler, en güzel araçlar onlarındır.
en güzel mücevherler onların kadınlarınındır.
nil ve fırat arası topraklar tanrı tarafından onlara vaadedilmiştir.
yahudiler goyimlerin efendileridir. tanrı goyimleri efendilerine hizmet etmeleri için yarattı.

kitaplarında ibareler sarih olarak bu şekilde olmamakla birlikte, bütünden çıkan netice böyledir.
her yahudinin bu şekilde düşündüğünü söylemek elbette mümkün değil.
fakat dini bütün bir yahudi, memleketi farketmez bir goyim çocuğunu öldürmekten vicdan azabı çekmez.

--spoiler--
gün gelecek, öldürmediğim her yahudi için bana lanet edeceksiniz! (adolf hitler)
--spoiler--

vicdanlı bir yahudi için:
http://www.israelshamir.net/
on emir bunlar için geçerli değildir.
ırkçı din yahudiliğin terimlerindendir. muharref tevrata göre sadece yahudiler insandır. yahudilik zaten ırk dinidir. yahudi olmayan herkes hayvanla eşdeğerdir. yani goyimdir. lanet olsun sizin ırkçılığınıza.
Lanetli insanlar, ikinci sınıf milletler.
içe kapanmış bir kültürün kendisi dışındakiler koyduğu isimdir. ilkel kabileci bir anlayışı yansıtır.
ingilizce bir kelime olarak düşünüldüğünde okunuşu, "goyaym" olan kelime. ya da öyle bir şey.
Yahudi inancına göre: Yahudi olmayan herkestir. Canı, malı, ırzı Yahudilere helaldir. Hatta bazı ayetlerde onları katletmek gerektiği yazar.
Yahudilere göre kendilerinden olmayan insanlar.
Vay ben o yahudiler göre goyim dedirten durum.
Din temelli bir ırkçılık türü.
Yahudi olmayan kişi/topluluk. Etnik olarak ibrani olmayan(gentile/non-jew). ikinci sınıf Musevi.
Bildiğin semitizm(Sami ırkçılığı) bu.
Müslümanlıktaki karşılığı (bkz: mevali)dir.
ben de koyujam artık he...