bugün

Çocukluğumun atari oyunudur. Onu bence efsane kılan ve hala hatırlamamı sağlayan şey, çocukken oynamış olmam değil. O dönem ve günümüzde de hiçbir futbol oyununda yapılmayan absürtlüklerle dolu olmasıdır. Sahaya yıldırım düşmesi, muz-pirana vb. şekillere giren vuruşlar, döner tekme, topun üzerinde cambazlık vesaire. Çok mükemmel bir oyundur.
ya mükemmel bir oyundu. yürüme ve üst tuşuna üstüste iki defa basınca müthiş hızlatopun etrafında dönüp kaleye giderek klasik çapraz gollerimle 22-0 gibi skorlar elde ediyodum.
Şöyle bir oyun yapıp aynı takımda iki kişinin de oyuncu olarak yer alması seçeneğini koymamak çok büyük bir ayıp. Ulan kaleci olan kalede durur mu hic? Az mı gol yedik bu yüzden kaleden kaleye.
şimdiki fifa, pes gibi oyunların atası sayılan, çocukluğumuzun efsane atari oyunudur.

balık vuruşu, muz vuruşu, kaleciyi tokatlama, çamura batan top, yıldırım düşmesi gibi olaylarla oyun içinde sıklıkla karşılaşabildiğimiz oyundur da aynı zamanda.

aynı takımda birinin kaleci birinin oyuncu olarak ikili oynanabildiği, bizi ekranlara ve oyun konsollarına esir eden niteliğiyle tam bir efsanedir.

teşekkürler goal 3 ....
Ilkokul bese giderken oyun sonunu getirdigim atari oyunudur. Toplam 3-4 saat icinde hic yenilmeden finalde de ltalya'yi yenerek kupayi kaldirmistim.
efsane oyundur. benim çocukluğuma denk gelmesi iyi olmuş.
1 ve 2 yoktur. karadenizliler yapmış çünkü.

çocukluğumun güzel oyunudur. sabahlara kadar oynardık. şimdiki oyunlarda o ruhmu yoktu yoksa biz mi ruhumuzu kaybettik?
komik bir atari oyunuydu. müzikleri hala aklımdadır. her takımın kendine has şutu vardı. oyuncuların da birbirinden acayip ve ciddi surat ifadeleri vardı. şut şekince top balık kalem ya da muza dönüşürdü. sahaya yıldırım düştüğünde suyun üstünden geçiyorsan yanardın. kaybeden takımın oyuncusu ağlardı. tayfun çıkar oyuncuları alıp götürürdü.
Favori takımım italya'ydı. italya'yı mahallenin bütün çocuklarını ezerdim.

Bir de bunun aynısı hot blood figth diye bir oyun vardı o da güzeldi.
mükemmel ötesi nostalji ateri oyunudur. bu oyundan aldığım zevki pes ve fifa'dan almıyorum.
olsa da oynasak dedirten oyun.
30 yaşına gün saydığım şu günlerde Sikerim pesini de fifasını da deyip gamestar atarimi 46 inch Tv'ye bağladığım fekat kasetini bulamadığım oyun. Iddia ediyorum bağcılarda bi evin bodrumunda kaderine terkedildi o kaset . Kıyamete kadar da eski şen günlerinin avuntusuyla yaşıycak. Bir Kamuran akkor ezgisi gibi hüzünlü ve muzdarip.
efsanevi atari oyunu. içinde bulunan muz vuruşu, kalem şut gibi efektler de son derece eğlenceli.

her atari kasetinde bulunması dilenmiş, atari kaseti seçerken ölçüt olarak kullanılmıştır.

görsel
görsel
aşağıdaki efsanevi kadro ile bir zamanlar nekketsu liginin tozunu atmamı sağlayan oyun:

12 numara: yedek kalecimiz. adam geçer, top geçmezdi. bazen saçma sapan goller yerdi, bazen de kaleyi bırakıp yardırmaya başlardı fakat yine de iyiydi kerata. kaleyi her zaman ona emanet ederdim.

11 numara: muz vuruşu yapabilen, çatık kaşlı eleman. her zaman onu yönetirdim. dönerek attığı dirseklerle almanya'nın ve italya'nın güçlü oyuncularını bile yamulturdu. ayrıca yakın mesafeden yapılan muz vuruşları bu takımların kalecilerini bile uçururdu. güçsüz takımların kalecilerini 3-4 defa aynı vuruşla avladığımı bilirim.

2 numara: defanstaki dağınık saçlı kardeşimiz. bunun olayı güçlü oluşu ve uçarak diz atmasıydı. rakip oyuna başlar başlamaz diz atıp topa sahip olurdu. yerin altından giden şutu da iyiydi.

9 numara: oyuna adını veren "kunio" isimli kardeşimiz. nispeten güçsüz olmasına rağmen agresif oyunu ve diz atması sayesinde her zaman defansı ona emanet ederdim.

1 numara: kaleci olmasına rağmen ben kendisini daha çok defansta veya ileri uçta tercih ederdim. ne zaman pas istesem atardı. üstelik özel şutu da güçlüydü.

6 numara: gözlüklü kardeşimiz. bu da diz atardı, pas konusunda bencil değildi ve bazen kalem şutuyla kalecileri gafil avlardı.

geri kalanlar ise küçük maçların adamı olduğu için onlara bu entry'de yer vermedim.
Efsanedir tek kelimeyle. Brezilya takımının attığı pirana şutlarınında ta a.ına koyuyum.
bilgisayarıma yıllar sonra atari emulatörü yükleyip oynadığım oyun. hiç aklımda yokken birden bire bir şey anımsatmış olmalı. oynaya oynaya bir müddet sonra acayip sıkılmıştım. bu oyunu üreten tecnos adlı japon bir şirkettir. sonra bu küçük adamların bir de buz hokeyi bir de sokak atletizmi(crash and boys) adlı oyunu vardır onlar da acayip zevklidir. netten indirebilirsiniz. hey gidi günler be eskiden kendimizi yırtıp da satın bile alamayıp bulamadığımız oyunları netten bedavaya indirir olduk. ama o oyunların verdiği zevki hiç bir 3d gelişmiş görsel efektli oyunlar veremiyor o da ayrı konu. bu yeni nesil veletler bilmez bu oyunları hahaha.
müziklerine hayran olduğum futbol oyunu. kasedi hala vardır bende, arada oynarım. hatta geçen gün müzikleriyle ilgili kafamdan 'ulan bunların rock coverını yapsalar ne güzel olur' diye geçirirken bununla karşılaştım;
http://youtu.be/In0piSZZiAM
Abimle beraber sıra sıra oynadığımız efsane atari oyunu. Uzun saçlı bir adam vardı, topa vurduğunda yıldız oluyordu. Harika bir oyun kısaca.
şu an çocukluğumdan beri sakladığım, kasedi pc masamın üstünde duran efsanevi atari oyunudur. manevi şeylere çok değer vermememe rağmen bu oyunun yeri çok farklıdır. kaç tane kol bozdum bu oyunla. kasedi kırtasiyeye annemle gidip aldığım günü bile hatırlıyorum sözlük.

bir ara satmayı düşünmüştüm kasedi, teklifler falan gelmişti ama kıyamadım.
pes den daha zevklidir.
999999999 in 1 lerin aksine tek kasette tek oyun olan nadide atari oyunu.
oynadığım en güzel oyunlardan biridir. çocukluğumun efsanesidir.
kalitesi, teknolojisini fersah fersah geçmiş olan, kendine has bir mizah barındıran efsanevi video oyunudur. kuma gömülen ve düşen her yıldırımda çarpılmayayım diye su olmayan kanattan giden güdük futbolcuları ve maçı kazanan italyanların taramalı tüfeklerle rakibini kovalaması hala akıllardadır.
hala oynanabilitesi çok yüksek olan nintendo oyunu. az şifrelerini ezberlemedik* az kale demirlerini kırmadık, az kaleci kaleden çıktığında küfür etmedik.

çocukluğumuza ait bu önemli oyunu unutmak çok zor olsa gerek. bu arada oyunun en iyi kalecisi almanya'nın kalecisiydi. açık ara!!
en yaratıcı ve zevkli atari oyunudur. binlerce futbol oyunlarına değişmeyeceğim tek oyundur.