bugün

agnostisizm'in tersidir. bunda düalist bir tanrı anlayışı mevcuttur.
tanrı varsa ve iyiyse bunca kötülüğe nasıl izin veriyor sorusunu, biri iyi diğeri kötü olan iki tanrıyla açıklıyor.
her şeyi tek bir düşünceye indirgemeye çalışan düşünceye tepki niteliği taşır.
yunanca da "gizli bilgiye sahip olan" demektir. yunan ve roma dunyasinda gecerli olan felsefi ve dinsel bir akimin cagdas adidir. hristiyanligin gelisme doneminde kilise hukukunu, temel iman sartlarini ve piskoposluk kurumunu belirgin bir bicimde etkilemistir.
yahudilik, hellenizm, zerdüştlük ve hristiyanlık gibi
çeşitli kaynaklardan bir araya gelmiş olup,
hristiyanlık sonrası ilk yüzyıllarda yaygın olan
dinsel-felsefi akımlara topluca verilen ad.
bilinircilik.
Tanrı kavramı hakkındaki inanç ve öğretiler'den biri.
ms II.YY da ortaya çıkmış bir hristiyan tarikatı, felsefesidir.

yahudi tasavvufu kabbala, helenistik felsefe ve hristiyan karışımıdır.

maddi şeyleri kötülükle, ruhsal şeyleri ise iyilikle özleştirir.

iyilik ruhsal bir özdür ve ona, salt gnosis'e sahip olan seçkin kişidir.

insan bedenini ruhun tutsak olduğu bir hapishane olarak görür; kurtuluş ölümdür.

oysa isa bedenin ruhun oturduğu bir tapınak olduğunu belirtmiş kurtuluş ''sonsuz

hayattadır'' demiştir.
Adam Fawer'ın Empati adlı kitabında sıkça dile getirilen olgu.
kusurlu ve kusursuz olan 2 tanrıdan bahseder.
özellikle astroloji gibi bilimlerle dini öğretilerini yoğurdukları felsefeleri ancak seçkin bir azınlığa hitap edebiliyordu. o halkın sadakatini devam ettirecek ibadetlerin yerine getirilmesi için bir çerçeve sağlamamaktaydı. işte bu nedenle rakibi hristiyanlığın yükselişi hızlı olmuştur.
4. sınıfa giden ortalama bir ilkokul öğrencisinin bile rahatlıkla çökertebileceği felsefi akım. he maksat salt felsefeden yola çıkarak yeni düşünce kanalları inşa etmekse unutmamak lazım ki 70-80 yıl yaşıyoruz.
sezgicilik. sezgi yoluyla edinilen bilgi. ya da kişinin, sezgi yoluyla edindiği bilgilere inanması. en çok kullanım alanı elbette ki dindir; çünkü, kimse "tanrıyı gördüm/duydum/hissettim/tattım/kokladım diyemez. bazen mantık kabul etmese de, sadece sezgilerine güvenir insan. hah işte.
(bkz: irfan)
hemen hemen bütün dinlere bir vesileyle sirayet etmiş, kült inanış.

hristiyanlık açısından ele alınırsa:

Gnostisizm Hristiyan dogmatizmine akılcılık yaklaşımını benimseyerek karşı koymuştur. Örneğin gnostikler isa'nın Tanrı'nın oğlu olmadığını savunmuş ve çarmıha çakılmadığını ileri sürmüşlerdir. Bununla birlikte, bazı Gnostikler isa'nın Tanrı'nın bir vücut bulmuş hali olduğuna inanıyordu.