1. 1.
  Gorbacov tarafından yürürlüğe konan ve perestroyka(yeniden yapılanma) ile birlikte yürütülen SSCB'nin eylem ve işlemlerinin herkesçe bilinebilirliğini sağlaması öngörülen politikadır.Sözlük anlamı şeffaflık/açıklıktır.
  2 ... sargatanas
 2. 2.
  Mihail Sergeyevic Gorbaçov tarafından 1985'ten itibaren yavaş yavaş ve 1987'den itibaren tüm hızıyla uygulanmış "şeffaflık" politikası.

  Glasnost, bir anlamda fikir ve ifade özgürlüklerinin bir bileşkesi olarak görülebilir. Bu politikadaki amaç, özellikle Çernobil faciası sonrası yaşanan infialin ardından Sovyet toplumunda devlete ve yöneticilere karşı güven duyulmasına aracı olmaktı. Gorbaçov'un naif ama iyi niyetli sosyalizm anlayışına göre, artık sosyalizmi kangren eden bir takım uygulamaların sona erdirilmesi şarttı ve bu, ancak toplumun her düzeyinin katılabileceği, herkese söz hakkı tanınacak olan bir tartışma ortamıyla mümkün olabilirdi.

  Gorbaçov, bu hamle ile hem toplumu kendi arkasına alarak Yurii Andropov'dan sonra başa geçmesini engelleyen ve Cernenko'yu genel sekreterliğe getiren ortodoks komünist partisi üyelerinden kurtulabilmek, hem de gerçekten tıkanmış ve üçüncü endüstri devrimini nasıl karşılayacağını bilemeyen sosyalist bloğa bir çıkış yolu bulabilmekti.

  Glasnost'tan sonra başlatılan ve koşut olarak yürütülmesi gereken Perestroika politikası basarısız olup da siyasi ve sosyal özgürlükler ekonomide üretim ile karşılık bulamayınca, Glasnost bu kez tersine dönen ve Gorbaçov'u Ağustos darbesi'nden medet ummaya iten ve SSCB'nin sonunu hazırlayan bir etken olmuştur.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Glasnost
  1 ... nuit