bugün

Eskiden Kırım hanlarının ve han ailesinden olan prenslerin kullandığı sandır. ayrıca bir erkek ismidir.
tatarlarda sultan anlamında kullanılan kelime
üçüncü nesil bir yazar. hoşgeldin diyor entrylerini bekliyoruz...
tatarcada aslen geray şeklinde telaffuz edilen kelimedir.
Kırım hanları ve prenslerinin sanı. giray lakabını ilk kez kırım hanlığı'nın kurucusu hacı giray'ın kullandığı anlaşılmaktadır.
(bkz: giraylar)
Uygur hükümdarlarının sanıdır.Kırım hanlığı zaten orta asyadan göç eden türklerin bir kolu olduğu için onlarda da kullanilmaya devam etmiştir..ilk kullanım uygurlar zamanındadır.
ilk kullanımın kırım hanlığı zamanında olduğu bilgisi çoğu kişi tarafından söylenen ancak yanlış olan bir bilgidir.
bir erkek ismidir.
(bkz: girayhan kırımlı)
Arkadaşımın whatsapp durumunda paylaşması sonucu dinlediğim şarkıcı. Gidemem diye bir şarkısı var, öyle bir söylemiş ki, sizi sizden alıp farklı yerlere götürüyor, öyle derin öyle hisli. eski sevgilinizden kalan bir burukluk varsa aklınıza gelmemesi mümkün değil, gözleriniz eğer, dolmasına özellikle engel olmazsanız, ağlayabilir. (bende öyle oldu) melodinin sizde yarattığı hüzün duygusu üzüntüyle eşlik ederek size duygusal anlar yaşatabilir. Mutlaka dinleyin derim. Ismi Giray, soyadını bilen varsa lütfen yazsın biz de öğrenelim. Bir de sahne aldığı mekanı bilen vardir mutlaka, yazın ki biz de gidelim ve Gidemem’i canlı olarak dinleyelim. (Nakaratın son cümlesi noktayı koyar: Kimseler anlamaz gerçek bir hazin bu öykü)