bugün

islam dünyası karanlık çağını yaşıyor. hıristiyanların 300 yıl önce yaşadığını sanayi devrimi, fransız ihtilaliyle aydınlanma sürecine geçişini islam dünyası şu an yaşamaya başladı.

dinlerin en büyük sorunu budur belirli bir zamanı aşmış dinler zamanla bilimle çatışma içine girmeye başlar birbirleriyle çelişmeye başlar. ancak işidin g*t yalayıcılarına üzülerek söylüyorum ki bilim her zaman galip gelmiştir bu çatışmada. gerçekler her zaman gün yüzüne çıkmıştır, avrupada bilim insanları yüzlerce yıl cadı muamelesi görüp idam edildi, galileo galilei meydanda asılınca dünya düz olmadı, bir yanlışı binlerce yıl savunmuş olmanız o yanlışı doğru yapmaz.

yine üzülerek söylüyorum ki islam dünyasının bu karanlıktan çıkması en az 30 yıl sürecek. hıristiyanlara göre daha şanslıyız bu konuda zamanın teknolojisi bu devri hızlandırıyor.
peki şimdi bu nedir

söyleyin.
hala şu adı kullanılarak yenmedik bok kalmayan allaha sığınmanız çok saçma değil mi ?
bi gün köyü teröristler basar. "la hep öldürüyoz bu sefer de bi kaçını salak" derler. köydeki adamları toplayıp çırılçıplak soyarlar yan yana dizerler. karılarına da derler ki "gözünüzü bağlıyoz kocasını sikinden tanıyıp bulan gitmekte serbest". eğlenmek için de araya kendi adamlarından bir kaçını koyarlar.

birinci kadın gelir "bu deel bu deel bu deel hah bu benim kocam", kocasını alır gider. ikinci kadın gelir "bu deel bu deel bu deel hah bu bu benim kocam". kocasını alır gider. bi kadın gelir "bu deel bu deel bu deel bu bizim köyden bile deel"...

aklıma hep bu fıkra gelir nedense serbest çağrışım.
ışid Medine'de bomba patlattığında annemler de oradaydı, yılbaşı falan da kutlamıyorlardı.
yapılan bu hain saldırıları, islam'la bağdaştırmak akıl kârı değil. saçma sapan argümanlarla birbirinize nefret kusmak yerine, birbirinize sahip çıkmayı deneyin.
görsel
Gerçek islam uzayda mı? Jupiter falan? işid diyorum değil diyor kuran kursunda tecavuz eden diyorum degil diyor. Nerde lan bu?
aslında gerçek islam mantığını ben küçük çocuklara benzetirim. mesela küçük çocuklar suç işler hep birbirinin üzerine atarlar ki hani suçlu böylece ortaya çıkmasın arada kaynayalım diye. bu örnekten sonra gerçek islam analizme geçeceğim.

öncelikle islam bir tane değildir, kitap bir tane olsa da yorumlar çeşit çeşittir. muhammed in döneminde tek yorumlayıcı muhammed i ve o ne derse onun yorumu doğruydu bu tek yorum doğruyordu, ayrıca muhammed 6,7 yy kafasına sahip biriydi ve dini oraya göre yorumluyordu. bide dinin bulunduğu çevre kısıtlı ve kültürü sınırlıydı ve yorumları oraya uyuyordu.

şimdi gelelim bugüne, 21. yy dayız, islam bir çok yere yayıldı ve bir çok önder kabul edilen kişiler var. bunlar her daim kendine göre yorumlar katarak dini farklılaştırıyor. özelikle güçlü kültürlerle etkileşime giren islam oranın kültüründen de etkilenip bu yönde bir sentez oluşturuyor. işte bu karmaşıklığın nedeni bunlardır. bugün mezhepler bile din çıkartıyorsa bunun altındaki neden kültür sentezleridir.

ayrıca hepsinin kendi yorumunu doğru kabul edip diğerlerini yanlış görmesi de islam içinde ayrılıkları tetikleyen nedendir.

peki neden muhammed in var olduğu dönemin yorumlarını almıyorlar? bu selefilik denen akımda aslında var ama yemiyor. ışid o zamanı uygulamaya çalışınca oluşan durum ortada. ayrıca muhammed 6,7 yy kafasına göre belli bölgeyi yorumladı, şimdi o hayat tarzı bugüne nasıl yansısın? sonuçta dinin de evrimi vardır, bu din dediğin dün olduğu gibi kalmıyor, kültür canlıdır ve sentezler arttıkça din de şekil değiştiriyor ve farklılaşıyor.

zaten din çıkıyor ayrılık oluyor mezhep çıkıyor sonra mezhepler de kendi içinde ayrılıklarla alt mezhepleri oluşturuyor. mantık böyle işliyor yani.

işte o gerçek islam bu değil mantığının kökü tamamen burada, gerçek islam diye bir şeyin ya olmadığına inanırsınız ya da hepsine hak verir ama katılmazsınız.

o kadarını ben bilemem artık.
Bir klişe haline geldi bu cümleyi kurmak evet ama malesef doğru.Gerçek islam Hz.Muhammed ile beraber bitmiştir. Zira o ölür ölmez üstelik de kendi ailesi bir halifelik telaşına düşmüş,bu yüzden savaşmıştır.
He lan, harbiden! Dinin sıyasi hükümlerine, ıktisadi hükümlerine şelh koymuş laikler bile " ben Müslüman ım " diyorlar. bunun antı kapitalist Müslümanları var, liberalleri var, radikali var var da var.

Sonuç olarak; Müslümanlar Allah ın ayetleri işine gelmediği için böyle nankörlük yaptıkça kafirin oyuncağı olmaktan kurtulamayacaklar. Sağlam bir toplum, bilim ve fen oluşturamayacaklar.
Bi öğretemediler bize gerçek islamı.
Gerçek islamiyeti bir göremedik diye entryler girilmiş okudum baya fazla. Gerçek islam nasıl gösterir kendini biliyor musunuz ? Allah'ın el adil sıfatının yeryüzündeki tecellisi adalet her biçimde uygulanırsa vahhabiler kadınları kırbaçlamazsa şii mezhebindekiler ehli sünnete sövmezse gerçek islam kendini gösterir. Gerçek islamiyeti sağlamanın bir diğer yolu da , ki bu yol kendi memleketimize dair , Allah'ın Kur'anı ile yönetilerek , uyanık halk ve ordu ile Şeri yönetimin suistimale uğramamasını sağlayarak gerçek islam kendini bize gösterir.
bi müslümanım ışıdli degilim he öyle diyorsan kaçma gel kafanı kesicem .
"Gerçek islam bu değil"
Müslümanların bir şeyleri ispatlama amaçlı söylediği söz. Kanaatimce o kadar sık kullanılıyor ki artık insanları bıktırıyor. Bunun yerine islam neyse artık Müslümanlar yaşasa ve herkes islamın ne olduğunu görse ama Müslümanlar nedense bize bakmayın derdindeler. Bu cevapsa gerçekten insanı çileden çıkaracak türden çünkü bunu söylediğin zaman bu dini yaşayamadığını söylemiş oluyorsun. Senin yaşayamadığın bir dini başkası niye istesin. Sen bu dini yaşamıyorsan kimse islam bu değilmiş biz en iyisi bir Kuran'a bakıp gelelim demez. Sen yaşayacaksın ve insanlar senden etkilenip seni bu hale getiren islama bakacak ve islamı araştıracak. Bunu yapmanın yolu da Müslümanların yeni bir eğitim sistemiyle istedikleri nesli yetiştirmeleri ile mümkün olur aksi halde Müslümanlar sürekli konuşan ama hiçbir şey yapmayan, geçmişindeki alimleriyle övünen bir topluluk haline gelecektir.
görsel
müslüman ütopyasıdır. nedenlerini neden sonuç ilişkisi etrafında yukarıda bir yerde yazmış olmam lazım. bu palavranın kaynağını detaylıca incelemiştim.

ayrıca gerçek islam bir ütopyadır, bataklıkta yüzüp yeşilliği düşlemektir. saçmalıktır.
1400 yıldır kuran ı orjinal dili olan arapça dan okuyan bilen yaşamlarını buna bağlı olarak yaşayan araplar yanlış biliyor; arapça bilmeyen, kuran ın kapagını belki aralamış, o da belki, 20-25 yaşındaki adam/kadın doğru biliyor. evet.
bu zikirin ipimle kuşağım faslından bir resim olmali.

atasozune gore bir de sikimle tasagim Faslı olması lazım. muhtemelen onda da şeyhin sikini tutuyorlar.
bir türlü şu gerçek islamı anlatan olmadı.
gerçek islam nerede yav.
benim bildiğim, kendinden olmayının kafasını kesmek.
kadınları yok saymak.
giyim kuşama karışmak.
içki yasak, kadınlar herşeye susacak.
ee bunun neresi özgürlük.
Laik islamdır efendim! Yasaların bize rızası olan! Gerçek islam budur!
hakikati herkesin kendi tekeline aldığı, zaman diliminde yersiz bir serzeniş.
sözgeliminden çok uzakta, yaşayarak vuku bulan.
teoride olanla uygulamada olanın farklılığı sonucu ortaya çıkan ifade aslında. teoride baktığınızda bütün yönetim sistemleri harikadır ancak aynı yönetim sistemiyle yönetilen ülkelerin bile birbirinden farklı ve hatta birbirine zıt uygulamaları olabildiği görülmektedir. hatta pek çoğu hayatını belli bir süre sürdürebildiği halde halen aynı yönetim sistemiyle yönetilen ülkeler mevcuttur. bu da insanın uygulamadayken teorideki bir takım şeyleri değiştirebildiği anlamına gelir. bazen bu değişiklikler kişinin kendi işine geldiği gibi değiştirilebilir.

sonra öyle olmasa da yönetim sisteminin öyle bir özelliği varmış gibi görünür. sonra insanların yanlış uygulamaları yüzünden düzgün uygulansa kusursuz olabilecek bir sistemin aslında bu olmadığını anlatmaya çalışırsınız.
gerçek islam da ne yalan ne hile ne kul hakkı hiç bir kötülük olmaması lazım. başta akepelilerin cumhurbaşkanı tayyip başbakanı bilal emmi dahil hepsi bunları fazlasıyla yapmakta ve dinlerinin islam olduğunu söylemekte. bilmiyorum islam kaç çeşit ama farklı kişiler inançlar gördüm, hangisi doru hangisi yalan bilemiyorum. islam diğer dinler gibi dağılmadığını iddaa etseler de bence hepsinden da kötü dağıtılmış yobazlaştırırmıştır. Rakı candır.
görsel

Hiçbir zaman "olmaz" zaten...
Ulan size ne kimin ne yaptığından?

görsel