malumunuz borsalar spekülatörlarin at koşturduğu alanlar. ne gerçek ne göstermelik anlaşılmıyor ama hisselerin gerçekten, dürüstçe fiyatlandığı borsalar mümkün.
şöyle;
şimdi herhangi bir insan arsa alıyor. m2 fiyatı 100 tl.
belli bir zaman sonra, yol geçiyor, avm açılıyor, ne bileyim metro geçiyor. arsanın m2 fiyatı oluyor 200 tl.
işte bu tür fiyatlamaların yapıldığı borsalar olsa hem yatırımcı zarar görmez, görse bile gerçek bir zarardır. bekler yada katlanır. kimse arsası 1 sene para etmedi diye satmaz di mi?
işte bu da gerçek yatırımcıdır.

söylemek istediğim şu.
öyle borsalar olmalı ki spekülatörden arındırılmış olmalı. fiyatlar seneden seneye belirlenmeli.
fiyat belirlemesi de şirketin ödediği vergi üzerinden, o sene elde ettiği kar açıklanarak yapılmalı. net kar ve vergi ödeme konrollü.

şu an insanlar borsaları sanki böyleymiş gibi görüyor ve hisse alıyor lakin işin içine spekülasyon girince, kar eden şirket zararda, batan şirket büyüyor gibi gözükebiliyor ve olan küçük yatırımcıya oluyor.

pilot herkeşe yol göstertmeye devam edecek.

not. benim mevcut borsa düzeninden şikayetim yok. yağmur yağıyorsa şemsiye açıyorum, güneş olursa güneşleniyorum. yanlış anlaşılmasın.