bugün

elbette elimde istatistik veri yok ama yutup videolarına bakıyorum da kırsal kesimde yaşayan pek çok genç tarım ve hayvancılıkla ilgilenmeye başladı.
buna şehirden kaçan ya da internetten çalışabilen insanları da katarsak sayı hayli fazla.
malum olaylar büyümeden önce bir çekirdek oluşturur sonra bu çekirdek büyür. şu anda bu çekirdek kuvvetli bir şekilde oluşmuş durumda.
o açıdan bakıldığında ilerleyen yıllarda çok daha fazla genç insan bu tarafa yönelecektir.

bunun en büyük sebeplerinden biri internetin yaygınlaşmasıdır.
şehir ve kırsal kesim arasındaki tek fark kafe ve alışveriş merkezlerinin yakınlığı ve uzaklığı olmuştur.
yani eskiden ürüne ve eğlenceye ulaşım kırsal kesim için zorken bu kafe ve avm lere ulaşım dışında kalkmıştır.
adam sinemasını netten izliyor.
istediği ürünü taa amerikadan, çin den getirtiyor.
e neden asgari ücrete mahkum olup güneşsiz, suni havalandırmalı işylerinde rezalet çeksin. aldığı maaşı kira ve ulaşıma versin.
alıyor 50 tane koyun. sütünü etini satıyor. kendi sigortasını da odeyip emekliliğini de garanti altına alıyor.
babdan kalma ufak tefek tarla illa ki vardır oraya da meyvesini sebzesini ekiyor.
ayda bir de şehre inip ulaşamadığı şeyleri alıyor. gerekirse ufak tefek eğlencesini yapıyor.
bi kaç sene sonra traktörünü de alıyor özel arabasını da.

hele ki bu pandemiden sonra bu yaşam tarzı daha da ilgi görecek gibime geliyor.
Balkonda, saksıda çilek yetiştirmekle sınırlı kalır.
Ben biraz ilgilenmeye çalışıyorum ama meslek olarak gerçekten şu nesil için zor olduğunu düşünüyorum.
tersine göç imkanı varken işsiz gencin şehirde işsiz bir şekilde beklememesi gerekir desteklenmelidir.
Ulan karaman, konya ucuz arsa bakıyordum.
Sözlüğe geçtim, ilk başlık bu.

Adana'nın merkeze 200-210 km uzaklıktaki dağ başındaki ilçe köyleri bile dönümü 15-20 bin en ucuz. O da en ucuzu.
Yaylalık olarak bile dolmuş durumda il. Millet artık çevre illere yönelir hale gelmiş bahçe, yaylalık işleri için.
en azından adana il içinde Atadan deden kalacak bahçelere bakacağız el mahkum hayırlısı ile, kalırsa tabi.

Ama karaman Ermenek, Niğde çiftlik, Aksaray vb şöyle dönümü birkaç bin TL olan yerlerden hoşuma giden olursa birkaç dönüm düşüneceğim.
Hiç olmadı elde dursun, zararı ne.