bugün

gün içerisinde iki adet küçük çaplı depremle sarsılmış ilçe. korkuyorum be sözlük...
17 ağustos 2013 depreminin yaşandığı yer.
allah korusun 6 ve üzeri şiddetindeki bir depremde yeni ve eski sahil olmak üzere bir çok yerleşim yeri suyun altında kalma riskiyle karşı karşıya. buranın şehirleşme planını yapanın, gelmiş geçmiş tüm belediyelerin boynunadır böyle büyük bir felaketin vebali.
uyuşturucusu ile meşhur ilçemiz.
zeytini abartilan, bes para etmez bursa ilcesi.
uludağ üniversitesinin hukuk fakültesini bulunduran bursa ilçesi. hukuk fakültesinin bir an önce görükle'ye taşınmasını isteyen binlerce öğrenci var.
Anne tarafımın orda olması nedeniyle ayda bir uğradığım emekli kasabası.
denizi, manzarası çok güzel ama bildiğin emekli kasabası.
özellikle narlı gibi yerleşimin yaygın olduğu yerde denize girmeye çekinir, ulan bu denize girilmez mi diyerek kederlenirsiniz.
havaların ısınmasıyla deprem mevsiminin açıldığı ilçedir. ulan bildiğin yaz gelince depremsiz gün geçiremiyoruz. eskiden fırlar güvenli bir yere giderdim yarım saat beklerdim, çok korkarsam evden çıkardım. şimdi öyle alıştım ki bir iki saniye kalbim pır pır ediyo normale dönüyorum.

edit: alışkanlığım yerini sürekli deprem oluyormuş hissine bıraktı.
ben hep limanlarını bilirim çok cinstir hatta türkiyede ki en cins limanlar gemliktedir! bir borusan limanı vardır, içeri girmek için emniyet müdürlüğünden temiz kağıdı alman gerekir! valla şaka değil!
uludağ üniversitesi hukuk fakültesinde okumayı düşünen arkadaşlar varsa şimdiden söyleyeyim, kampüsü gemlik'te. bursa'ya otobüsle 45, orhangaziye 20 dakika.

ayrıca meydandaki saatin altında ağzından su çıkaran yunuslar vardır.

şöyle bir yerdir, http://www.youtube.com/watch?v=whR694Im_vw
güzelim gemlik. çocukluğumun en tatlı anılarının geçtiği küçük, şirin gemlik. ufacıktır ama kendini sevdirir.
uludağ üniversitesi hukuk fakültesinde okumayı düşünen arkadaşlar varsa şimdiden söyleyeyim, galatasaray üniversitesi ve boğaziçi üniversitesi sonrası en güzel yerleşkeye sahiptir. istanbul'a 2 saat mesafededir. parası varsa deniz uçağı ile 18 dakika ki benim helada sıçma süremden daha az bu.

bu ilçenin en büyük talihsizliği ise yozgat, çorum, bozüyük, bilecik vb yerlerden gelen tiplemelerin dünyanın en güzel güneş batışlarından birini görüp, deniz havasını alıp kafayı bulduktan sonra "ne sikim yere düştük???" demeleri.
görsel

seni seviyorum benim minik güzel gemlik'im.
günden güne bozulan ve manastır(mahalle) yönünde gittikçe daha fazla betonarme yığınlara ev sahipliği yapan ilçedir.

bugün bayram ziyareti sebebiyle yine gittik. gemlik, kumla istikametine doğru ciddi biçimde genişliyor ancak bu genişleme modern şehircilik ve şehir estetiği anlayışına paralel olarak gitmiyor ne yazık ki.

hele kumla günden güne daha da çok bozuluyor.
Geride bıraktığımız akşam, sahilinde gezerken kayalıkların aralarında fare dolu olduğunu fark ettiğim manastır kısmından manzarası güzel olan ilçe. Sahile inip kayalıkta oturmak isteyenler dikkatli olması gerekiyor. Kayalıklar falan, aman yani. Adamlar kediden korkmuyor yaa kediden!
Sanayisi olan sahil ilçelerinden. Merkezi pek tutulmaz.
bazı sokaklarından zeytin kokusunun eksik olmadığı, berbat anılarıma rağmen sevdiğim bursa ilçesi. merdivenli sokakları ve deniziyle kitap havasındadır. manastırdan merkeze inerken sağdan manzara seyredilmelidir. yolculuk sevenler de Gemlik Mudanya arasını minibüsle geçmelidir ki şiir gibi bir yolculuk geçirilmesi garantidir.
Kokusuyla ünlü Allahın belası bir yerdir.
ikamet ettiğim ilçedir. çukurdur. giren çıkmaz, çıkan girmek istemez. suç oranı geçmiş on yıla göre düşüş göstermektedir.
(bkz: gemlik zeytini).
bimde satılıyor.
denizi olan başka bir yere taşınmadığım sürece yaşamak zorunda olduğum ilçe.
Her ne kadar betonlaşmaya yenik düşse de, "gemlikli" kavramı yok olmaya yüz tutsa da, denizinden balık; toprağında bereketli meyveler azalsa da, denizi iyice grileşmeye başlasa da gün batımının hala çok güzel olduğu yerdir.
Kesinlikle gün batımını izlediğim biricik dostum, melikecimle çok güzel zamanlar geçirdiğim yerdir.
Bes gun sonra tekrar sendeyim gemlik, kavustur beni melikeme...
an itibarıyle kar kalınlığının neredeyse 15-20 cm i geçtiği ilçe.Bursa yalova yolu kapanmış durumdadırda .