bugün

yediden yetmişe yapılan gazetenin gercek manada okunduğu,yemeğin tadının güzel olmasıyla birlikte gazete okumanın tadına doyulamaz hal aldığı zaman dilimi.
cemaat evlerinde popülerdir. ayrıca yumurtayı gazetenin üzerine koyunca yazılar aynen basılır yumurtaya mürekkep yersiniz.
yorum sayfaları ancak bu zamanda okunur.hele arka sayfa güzelleri..
günlük haberleri okumanının zevki yanında damlayan yemeklerin halıya geçme durumu yüksek olan buna rağmen bekar hayatı yaşayan,üniversitede okuyup evde kalan gençlerin yapmış olduğu, sonraki yıllarda özlenilesi davranıştır.
eğer 3. sayfalardan bir haberin üzerine beyaz peynir gelirse boğazınızda kalacak olan yemektir.
zaman gazetesi'nin en elverişli ikinci kullanım alanıdır.
gazetenin hitap ettiği kesim itibariyle su geçirmezlik özelliği vardır. ilk duydugum da ben de "hassıktır lan" dedim ama harbiden su geçirmiyor bu gazete. cemiyetlerde üzerine cokca çay ve kola-turka döküldüğü için yapısında var bir şeyler...
televizyonda beklenen bir program varsa onu kaçırmamak adına yapılması kaçınılmaz harekettir.
--spoiler--
Gazete kâğıdının üstünde öğün geçiştirmek fevkalade pratik bir uygulamadır fakat benim de şikâyetçi olduğum bir hususu burada, sevgili gazete editörlerinin ve görsel yayın yönetmenlerinin nazar-ı dikkatine arzetmek isterim. Şöyle ki:

Gazetelerin en az okunan yerlerinden (karşılıklı gelecek şekilde iki sayfası) birlikte mütalaa edilerek, sanki bir masa örtüsüymüş gibi biçimlendirilmelidir. Bu sayfaya bol renkli mürekkepli ilan ve reklam alınmamalı; tercihan bu iki sayfanın en sağına ve soluna gazetenin en baba köşe yazarlarından ikisinin (veya dördünün) yazıları yukardan aşağı ince bir sütun halinde dizilmelidir.

Niçin diyeceksiniz; basit! Yemek yerken okumak, vakit israfını engellemek için. Şimdi diyeceksiniz ki, "Ay üstüme iyilik sağlık, yemek yerken birşey okumak sağlığa zararlı olup, çevredekilere de saygısızlıktır, aa ne kadar ayıp!"

Evet, ayıp olduğunu biliyorum ama en büyük zevklerimden biri de budur işte. Siz yemek yerken TV seyreder veya radyo dinlersiniz; ben de gazete okumak isterim. Bir çocuk yapsa ayıplarım fakat benim hoşuma gidiyor, n'aapayım!

Evet, sofra örtüsü sayfasının dizaynına devam ediyoruz; karşılıklı iki sayfanın sağ ve sol sütunlarına birer köşe yazısı yerleştirdikten sonra geriye kalan kısmın şöyle değerlendirilmesini isterim; bir kere bu alan tamamen boş bırakılmalı, fakat çok ince ve gri tramlı kesik çizgilerle "çatal konacak yer"i, "bıçak konacak yer"i, "tuzluk, peynir, ekmek, çay bardağı, demlik konacak yer"i gösteren basit krokilerle o sayfanın nasıl kullanılması gerektiği gösterilmelidir.

Ciddi miyim; hem de nasıl?
--spoiler--

tamamı için:
http://pazar.zaman.com.tr/?bl=14&hn=1694
ekmek arası super kupon şekline dönüşebilicek hadise.
aslında eylemin yapıldığı yer bir öğrenci evi ve gazete de zaman ise yanlış tanımlanmış olaydır. doğrusu yemek yerken üzeri yazılı kağıt masa örtüsünin üstünü okumaktır.