bugün

Bu meslegi 1.5 yil yaptigim icin halini anlarim ve onunla birlikte toplarim masayi cogu zaman butun tabaklari canaklari ic ice toplayip hazir hale getiririm masayi toplayacak garsona kolaylik olsun diye.
burgazada'da elin arabına hizmette sınır tanımıyorlarken bana mülteci muamelesi yapan göt garson haricinde herkese yardım ederim..
Ben kendimi tutamıyorum. her seferinde tutmaya çalışıyorum ama yine bir bakmışım tabakları falan önüne doğru ittiriyorum.
Türk üsuludür bu bulaşık bile yıkarız bırak masayı toplamayı.
Takıntılı bir insansanız beraber toplamamak size azap gibi gelir.
Yaptığım bir şeydir. Elime yapışmaz en nihayetinde.
yapmazsam ölürüm.
hele ki kendi önümdeki kırıntıları hemen temizlemem gerek. zaman kalırsa başka işlerede yardımcı olmak isterim. aşırı duyarlıyım bu konuda. hatta bu duyarında ötesinde bir şey, belkide garsonumdur amk.
yediğimi içtiğimi eline tutuşturmak yardımcı olmak niye sorun olsun ki? köle mi o? garsonları aşağılayan küçük gören kişilerden nefret ederim. ufacık bir şeyi buraya taşımakta komik.
sikerim gorgu kuralini, enayiligini bilmemnesini. lise ve universite yillarinda tecrube ettigim bir is. zor bir is. butun masayi toplamasina yardimci olamazsin muhakkak. ama yetismesi zor olan açılarda yardimci olabilirsin. en azindan kendi catal kasigini tabagin icine birakarak bile yardimci olabilirsin. ne var yani bunda?
yardimci olmak insani insan yapan ozelliklerden biri degil mi?
bir de boyle garsona kopek muamelesi yapan tipler yok mu. allaaaah. o tipleri parca pinçik edesi geliyo insanin.
Tabağını, çatalını kaşığını toplarsın. Peçeteleri de toplarsın ortalığa fırlatmazsın. Ulaşamadığı tabakları uzatırsın. Ancak onun dışındaki düzenine karışmazsın onun daha kolay yapabilmesi için. Çünkü dizilimi kendine göre yapıp uygun şekilde taşıyacaktır.

Kısaca yardımcı olayım derken ortalığı karıştırmadan kendince bişeyler yapabilirsin.
Mal eylemi. Evet.
Param yok bahşiş veremeyeceğim ama kalben senin yanındayım demenin kibar yolu.
ince bir fikir ve nezaketin ürünüdür, ancak yine de yapmayın, gerek yok. Çoğu kez garsonun işini zorlaştırıyorsunuz.

Beybi!
yardımcı olmak dünyanın her yerinde nezaket ve iyi insan olmanın belirtisidir.

mal olmayın yardımcı olun.
Ufak tefekte olsa yaptigim yardimdir.
Eziklenecek bir yani yoktur o bir insan yorgun olabilir o gun yogundur isi basindan askin zaten.
Insan olup yardim etmek benim icin gerekcedir.
Annemin yaptığı olay.
istisnasız tüm anneler yapiyodur bunu. Psikolojik belki de yapmayınca kendini suçlu hissediyor.
yok ne yardımı garson otursun ben toplarım.
valla işini çabuk bitirsin de sohbetime devame deyim diye yardım ediyorum.
eziklik oldugunu bilseydim...yine yapardım amk andavalı.
Bence hoş bir eylem ama görgü kurallarına göre yanlışmış.
Evde bir işin ucunu tutmayanlar dışarda kesinlikle bunu yapıyor, uyuzum.
insani bir davranış ne zamandan beri eziklik olmuş, yazık. Ne olur ki masanın uzanılması zor kısımlarında ki boşları uzatsanız? Ama pardon orada çalışan garson ezikten başkası değil de mi, insan bile denemez öylesine!!
Muhendis olmama ragmen son 1.5 yilimi hizmet sektörüne harcadim. Komiden baslayip şef garsonluga kadar yükselme başarisi gösterdim alayli oldugum halde. işin icinden geldigim icin baska bir mekana gittigim zaman komi arkadasa kolaylik saglarim mada toparlama konusunda elime yapismaz ya yardimci olurum.
Ister istemez yaptigimdir. Tabaklari falan toplarim uzatirim.
aslinda yardimci olmamak bir gorgu kuraliymis.
ben yardimci olmadigimda kendimi kotu hissediyorum. bu yuzden ister istemez bunu yapiyorum.
Utanmasam bırak bırak sonra toplarım ben azıcık keyif yapalım derim ,niye dememişim bilmiyorum.