bugün

Neyse madem uykum kaçtı.. Bir iki şey Yazayım bari. ilk başlarda beni baya zorlayan dizi. ilk 5 bölümü 1 sene arayla 2 kez izledim çünkü çok sıkıcı geldi. Sonra hadi aslanım sen yaparsın diye iteledim. 1 bölüm daha dişimi sıksam olayların başlayacak olduğunu gördüm. Önceleri bu hangi haneden lan bu kimdi diye diye sonunda karakterleri ezberledim. Ama kolay olmadı çünkü stannerla baba lannisterı birbirine benzetiyorum ahshsjsjıd. Ben onu lannister sanarken adam lannisterlerı temizleyeceğiz diyor, hadiii al sahneyi en baştan. Sonra sık sık google a baktım bu bahsettikleri adam kimdi diye, google a adını yazar yazmaz ...ölümü çıkıyor. Amk hiç mi saygınız yok öyle başlık mı aratılır lan! Gerçi kimi yazarsanız yazın hepsinde aynı şey çıkıyor ahahsjdh. Kimlerin bu savaştan sağ çıkacağını çok merak ediyorum.

Edit: merak ediyorum derken, kendim izleyip öğrenmek istiyorum sayın yazarlar! Jon snowluk yapmayın agshakdjkd.
Ilk izlemeye başladığımda "lan ben bu kadar karakteri nasıl ezberleyecem dedim" demez olaydım hepsi birer birer öldü.
Yeni sezonu merakla beklediğim harika bir kadroya sahip favori dizilerimdendir.
ne demek dizi sekizinci sezonda bitecek!

"shame!!!"
Artık spoiler yemeyeceğim için büyük mutluluk duyduğum dizi * bitirdim. 1 haftada.
5. sezon finali muallak olaylarla bitti. stannis öldü mü khalesiye nolacak arya öcün aldu mu. şaka bi yana jon snow harbi öldü galiba.

edit: sansanın da akıbeti belirsiz heralde o da gidici.

edit2: khalesiyi heralde drogonun kabilesi buldu belki tekrar baştacı ederler.
dizide hangi karaktere sempati duyulsa anında öldürülen, yaşamaz denilenin yaşadığı, esrarengiz olayların döndüğü ve bir taht-güç uğruna insanların neler yapabileceğini gösteren dizidir. hadi ned stark'ı öldürdün niye jon snow'u öldürüyosun diye kendimi paraladığım dizidir.
müptelası olduğum dizi. bazen theme müziklerini açıp efkarlanmaya çalışırım. hakkında bir sürü teori üretilmiştir. sadece bu teorileri okumak bile zevklidir

türü fantezidir. george r. r. martin tarafından seri olarak yazılmıştır. hbo kanalında gösterilmektedir. serinin asıl adı 'buz ve ateşin şarkısı'dır. dizi ismini serinin ilk kitabından almaktadır.

dizi aynı anda üç farklı ülkede çekilmektedir. bu özelliğiyle, oyuncularıyla, mekanlarıyla, efektleriyle, senaryosuyla ve kostümleriyle diğer dizileri ezecek kadar kaliteli bir yapımdır.

serinin en az 8 sezon süreceği söylendi. şuan 5. sezon bitmiş durumda. önümüzde 3 sezon var. westeros'un hakimi kim olacak bir Allah bilir, bir de george amca. ha bu arada george r. r. martin'e çok sinirim bozuluyor. bütün iyi karakterleri hiç umulmadık anlarda öldüren bu adamın kafasından istiyorum. çok değil, birazcık sadece.

tyrion reyizdir. khaalesi birtanedir. jon snow lütfen geri gelsindir. valar morghulis arkadaşlar.
8. sezonda bitecek dizi. yani 3 sene sonra falan bitecek.
umarım daha yeni bir yapıya girer dizi ekibi senaristleri ile beraber. r.r.martin psikopatı herkesi öldürdüğü yetmezmiş gibi, zaten bir gözü allaha bakan dizi zevkimizin de içine sıçtı.
--spoiler--
Şu ana kadar lider vasfını taşıyabilen iki kişinin kaldığı dizidir. Khaalesi ve tyrion lannister. Ned stark, robb stark, jon snow, twin lannister, mance ölmüştür. Kalan ikiliden de birinin önümüzdeki sezonda öleceğini öngörmekteyim.

Tyrion khaalesi den önce ölecek gibi dursa da khaalesi daha önce ölür. Tabi cersie de gidici durmakta. Onun yanında sansayı kaçıran tyon greyjoy da geri getirecek ve tam kestiremediğim olaylar zincirinden sonra sansa da ölecektir. Bence o kaçış ramsay in tezgahı.
--spoiler--
5. sezonunun 3 bölümünü izledim ama diğer bölümlerde olucaklar hakkında izleyenlerden daha çok bilgi sahibiyimdir. (bkz: spoiler)
zamanımızdaki insanların en çok görmek istediği iki şey olan kan ve cinselliğe fırsat buldukça yer veren dizi. henüz 2. sezonda olmama rağmen sosyal medyada dönen hayvan gibi spoilerlar sayesinde şaşırmadan izlemeye devam edeceğim.
Diziyi izlemek ve hakkinda teoriler uretmek basli basina bir keyif de olsa en keyiflisi diziye yeni baslayan insanlarla muhabbet etmektir. Ablama onerdim diziyi ve izlemeye basladi. Bir sure once eddard stark'i kral olacak saniyordu. Simdi robb stark, theon greyjoy'u ibret-i alem icin oldurecek saniyor. Catelyn stark,jaime lannister'i oldurerek intikam alabilecek saniyor. Arya stark ve jaqen h'ghar aşık olup evlenecek sanıyor. Bunlari dinlemek de dunyanin kotulukleriyle tanismamis birinden pollyanna tarzi dilekler duymak gibi oluyor.

you know nothing abla.
O değil de jon snowa yazık oldu.
you know nothing jon snow.
Melisandre jon u geri getirir diye umuyorum. Zaten drogon da bir bok beceremedi. Gerizekalı khaleesi gitsin insan ölüyor diye ejderhalarını kapatsın zindana. Bu iyiler salak ya. Grrm den nefret ediyorum. Bundan sonra kötülerin tarafını tutacağım.
john snow ve ned stark ın ölmediği dizidir.
izlemeyin hiç bir espirisi yok savaş sahneleri dışında. Bildiğin ezel den alıntı bu dizi. Khalesinin çölde kaldığı zaman saraya girmek istemesi filan almassanız hepinizi harcarım demesi.

Türk işi kafir çakması dizi.
Dizisine bayilip kitap serisine gecenlerde basladigimdir. Dizinin basindan beri bu ak gezenler khaleesi nin ejderleriyle yok edilemez mi diye dusunuyorum ama kimseden bu konu hakkinda bi fikir bi bilgi de alamadim. kitapta acaba boyle bi konu geciyo mu. sonucta ak gezenleri yakiyolar. e bu ak gezenler ucamiyo da. ejderler anasini sikmesi lazim bunlarin.

ayrica jon snowun neden sura gittigini hic bir zaman anlayamadim. kisyarida kalamayacak diye neden sura gidiyon aq mali? Hadi diyelim heves ettin gittin, o hali gordukten sonra niye donmuyosun. istese bir kiralik kilic olarak baslayip zamanla cok iyi bir sovalye olabilirdi. (gerci sovalye olmak icin yedilere inanmak gerekiyodu heralde. jon eski tanrilara inaniyo) Zamanla kendi kalesinin lordu olur kendi soyadini alabilirdi. bilmiyorum bir cok secenek daha varken sura gitmek malca.

Edit: ayrica jon falan kesin doner diye dusunuyorum. arya taziyla birlikteyken bi eleman gozlerinin onunde vasat bir rahip tarafindan 2-3 kere tekrar canlanmisti. melisandre amina bile kor diye dusunuyorum.
dizide güzel adamlar bir bir gidiyor.
senarist neyin peşinde.
insan jon snow'u öldürür mü?
abi gitti, bu gitti. yazık oldu.
khalessi perişan .
atlıları hatırladım gibi ama...
sansa bir yerini kırmadıysa umut var.
o ışığa tapan kızıl fahişeyi ne yapmalı bilmem.
cercei rezil oldu.
gelecek sezon cercei'nin laneti olacak bence.
14 entry girildiğini görünce öldüğünü düşündüğüm dizidir.
Hiç izlemediğim izleme gereksimi de duymadığım dizi.
Yeni sezonunu sabırsızlıkla beklediğim dizi. Jon Snow'un dirilişini görmeyi çok istiyorum.
başla artık insafsız!
jon snow'un sadece * 6. sezonda olmayacağı dizi.