bugün

gsnin maçı kazanmasını sağlamış penaltı gsli oyuncuların maç bitiminde hakem bize bir penaltı daha verecekti ama zaman yetmedi demiştir.
penaltının dik alasıdır. buna penaltı değil diyen varsa, ya görememiştir, gözlük kullanması gerekir; ya da, futboldan zerre anlamıyordur, başka sporlara ilgi vermesi önerilir.
Galatasaraylıyım ancak bu pozisyon bana göre penaltı değildi. Evet ele çarpan bir top var ancak Merkez hakem kurulunun hakem uygulama esaslarıyla ilgili kitabın 72.sayfasında bu tip pozisyonlarla ilgili 7 maddesi vardır. Bunlar sırasıyla şöyledir;

1- Top ele mi gitmiş yoksa el topa mı çarpmıştır. [ Maç adına konuşursak: Atılan top ilk önce rakibin ayağına çarpmış oradan ele gelmiştir. ]

2- Oyuncu kollarını kullanarak “vücudunu uzatmaya veya genişletmeye” çalışmış mıdır? [ Bu biraz şaibeli; ama vücudunu genişletmek zıt yönlere doğru yapılarak gerçekleştirilir. Burada oyuncunun ayağı ve eli aynı yöndedir. Ayrıca o oyuncunun o pozisyonda elini arkada veya yanına bitişik tutması çok zordur. alçakta kayma eylemini gerçekleştiren herkesin eli genellikle havada olur. Bu bir çeşit reflekstir. ]

3- Oyuncu, topun eline çarpmasından kaçınmış mıdır? [ Bu kısım biraz karanlıkta kalıyor oyuncu'nun eli belki refleks adına o konumdaydı ancak belki de topun en iyi ihtimalle zaten bir yere çarpmadan direkt el kısmına doğru gelebileceğini tahmin edebilirdi. Ama o an bunu düşünmek biraz zor olsa gerek ]

4-Top, oyuncunun eline çarpmadan önce, uzun bir mesafeden mi yoksa kısa bir mesafeden mi gelmiştir? [ Bu durum ortadadır topla elin mesafesi 1 saniyeden biel az bir durumdadır. ]

5- Oyuncu, elini topun çarpmasından kaçırabilmiş midir? [ Oyuncunun bunu yapması imkân dahilinde değildir çünkü top ilk önce ayağa gelmiş oradan yön değiştirerek ele gelmiştir. Orada o eli yön değişikliğine uğratmak fizik kurallarına göre imkânsızdır. ]

6- Oyuncunun elleri ya da kolları “doğal” bir pozisyonda mıdır? [ sol el ve kol en doğal pozisyonda sağ el ve kol topun geleceği noktada refleks göstererek biraz açılmıştır. ]

7- Oyuncu kasıtlı olarak topa dokunmak için elini ya da kolunu kullanmış mıdır? [ Zannediyorum ki bu sorunun cevabı hayır olmalıdır. Çünkü dakika 82 ve ceza alanı içindesiniz. Bu oyuncu bunu kasıtlı yapmayacak kadar zeki olmalı. Kaldı ki topun yönü aslî değil ikincildir. ]

maddeler bu yönde maddelere göre penaltı değil/penaltı değerlendirilmesi yapıldığında çıkan sonuç penaltı değil gibi oluyor. Yani bu benim görüşüm tabiki herkesin değerlendirmesi farklı olabilir. o oyuncunun o dakikada art niyetli olabileceğini düşünmüyorum. Sayıp sövmeyin bana galatasaraylıyım, kupa maçındaki 90+5'teki boru gibi penaltı verilmedi onu da unutmuş değiliz. Eğer ki o zaman vermediler penaltıyı bu zamankini ona saysınlar diyen oluyorsa da eyvallah der sesimi çıkarmam.

Edit: Pozisyonu tekrar izlemek isteyenler için : http://www.youtube.com/watch?v=z8Opadgy2Pg
yazın gerçekleştirilen hakem seminerlerinde üstüne basa basa anlatılan vücuttan ele gelen topun penaltı olarak degerlendirilmeyeceği öğretilmesini gözönünde bulundurursak penaltı değildir. lakin hakem büyük ihtimalle görmemiştir ve penaltıı vermiştir. buna penaltı diyen arkadaşlar futbolu bırakıp su balesi ile ilgilensinler orda kafalarına göre puan verebilirler.
fenerbahçe kadıköy'de kazansa ülkedeki tüm savcıların soruşturma açacağı türden bir penaltıdır.
tartışılan penaltı ile gelinen noktanın ne kadar tehlikeli olduğunu görmemizi sağlayan penaltı.
arif erdem zamanındaki penaltıları anımsatan penaltıdır. e fatih terim'in haftalardır ağlamaları işe yaramış demek ki, hakemin armağanıyla gs 1 puanı almıştır.
galatasaraylıyım ancak pozisyon bence penaltı değil. adamın ayağından sekip geliyor top, ayrıca mesafe çok yakın ve de elini kaçıracak yeri yok oyuncunun.
zaten uefa'nın da talimatı varmış, ayaktan, vücuttan sekip ele gelen pozisyonlara penaltı vermeyin demiş hakemlere.
tabi ki de kasıtlı el olmadığı sürece.
markus merk tarafından penaltı olmadığı şeklinde yorumlanan pozisyondur. tabi sözlükte collina ayarından gslılar olduğu için markus merk'in sözü geçmez burada. babası da zaten fenerbahçeliyimiş.
penaltı değil mi bilmem ama mehmet batdal ın kaçırdığı pozisyon penaltı dan daha net.
buz gibi penaltıdır..

ama tamamen trabzonspor'un amatörlüğünün bir sonucudur..orada yüzde 100 bir tehlike olmadığı halde topa elle müdahale etmek nasıl bir mallıktır ??

(( edit : koyu bir fenerbahçeliyim..ve bana göre fenerbahçe de haftaya puan kaybedecek trabzonspor'a karşı..tabii eğer bu bursa karşısındaki futbolunu oynarsa..))
kural çok açık ve net. vücuttan seken top penaltı değildir.
Pozisyonu seyretmedim ama yüzde yüz penaltıdır.

Neden diyecek olursan, metrissporlular bu kadar dövünüp agladigina göre o pozisyon penaltıdır.

Ha bu arada metrissporlulardan, galatasaray sivasspor kupa maçında galatasaraın verilmeyen penaltısı için de yorum bekleriz.
penaltıdır. http://www.youtube.com/watch?v=ULTcG2Q3DWE 4:16'dan itibaren seyredin.

cüneyt çakır maç boyu kötü bir hakemlik sergilemiştir. ancak bu pozisyonda ayağa çarpmayı görmesi imkansızdır. ki kolunu havaya kaldırıp kendine avantaj sağlıyor alanzinho.
bazı arkadaşlar kendilerinden pek eminler...
Dünyanın sorunu; akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.-Bertrand Russel-
sivas maçında verilmeyen penaltının diyetidir. geçirdik mi? geçirdik. oturun yerinize.
uganda dışında hiçbir yerde penaltı olamayacak penaltıdır .

bizde penaltı oldu demek ki neymiş , uganda gibi muhasır medeniyet seviyesine ulaştık .
sabah sabah gülmeme sebep olan başlık. Arkadaş penaltının tanımında var bir oyuncu ceza sahası içinde topu elle dokunup yönünü değiştiriyorsa penaltıdır. Bir tek eli kapalı şekilde kendini savunmaya yönelik bir dokunuş varsa penaltı olmaz. Alanzinho resmen eli yukarda topu kesiyor neyin tartışması bu.
cinconlara göre adam yere düşerken bile elleri vücuduna yapışık olmalıymış yere düşse dahi hazır olda olmalıymışmış.** *
tanımen:hediye penaltısıdır.

editto:topa kaymak yere düşmek değilmiş efendim, topa kayarken yere düşülmüyor fezada süzülüyormuş insanoğlu, bu yüzden ellerini vücuduna sımsıkı yapıştırmalıymış.
trabzonun golüne deli gibi sevinen, gerçek 'bukalemun'ların çok konuştuğu penaltıdır. bize göre penaltıdır, ha eğer değilse verilmeyenlere sayılsın.
burak'ın attığı golde sorun yok diyenlerin, penaltıya gereksiz demesi pek normaldir. zira galatasaray'ın 1 puan alamaması onların daha çok işine yarardı.
haklı penaltıdır.
ha illa haklı değil diyorsanız.
necati'nin verilmeyen penaltısına sayın.
öptüm melis.
penaltı ile uzaktan yakından alakası olmayan bu sezon galatasarayın kazandırığı sürüsüyle penaltıdan yanlızca biridir.
penaltıdan gol ata ata şampiyonluğua giden asil duyguların elit takımı, dindar gençliğin takımı ( ünal aysal ve adnan polat'a göre) galatasaraydır..

pozisyona gelince alanzinyo kardeşimizin topa kayarken topun önce ayağına çarptığını zaten ayağı ile yön değiştirmiş topun istemeden eline çarptığını görmekteyiz, bu tarz pozisyonlarda fifa kuralları gereği düdük çalınmaz.
ayrıca bu penaltı fenerbahçeye verilseydi şike diye delil kabul edilirdi eminim, ama galataray asil duyguların takımı olduğundan dolayı onlar öyle şey yapmazlarmış efendim.

Edit: doğru olanı yazana neden eksi verirsiniz be subjektifoğullları yahu bu memleket bu yüzden bu halde işte herkes kendi doğrularının yanında ayıp ayıp delikanlı olun.

eklemeler: özel mesaj aldım '' dindar gençliğin takımı phehehhe '' diye, neden mi öyle dedim. bu adamlar bir stadyum için beleşten hani bizim vergilerimizle yapılsın diye Akp ye oy verip namaza falan başladı ya ondan yazdım ben onu, bazı arkadaşlar götüyle anlamış heralde.
fifa ve uefa resmi kriterlerine göre ayaktan sekerek geldiği için penaltı değildir. lakin cüneyt çakır denen kişinin kurallarına göre penaltıymış.
maçı kartlarla idare etmeye çalışan ve maç sonrasını düşünen ziyan hakem kararıyla beraber kazanılan penaltıdır.