bugün

dün galatasaray şampiyon oldu ve taraftarları uzun süre şampiyonluk kutlamaları yaptılar. kutlamalar sırasında bir kere bile silah sesi duymadım. sevinçlerini marşlarla kutladılar ve yollarına devam ettiler.

geçen gün ise fenerbahçe-benfica maçı vardı. sadece 1 gol atmalarına rağmen hemen silah sesleri duyulmaya başladı. o gün kazanamadıklarına çok sevindim çünkü sevinçlerini kimseyi rahatsız etmeden göstermeyi bilmiyorlar.

işte iki takımın taraftarlarının farkı bu. takımların farkı ise zaten ortada yorum yapmaya gerek yok.
(bkz: 18 vs 19)
bir dönem fenerbahçe nin her konuda tartışmasız galip geldigi versus. bir ara gs yöneticileri dahi aradaki farkın çok açıldıgını kabul etmiştir. şunu kabul etmek gerekir ki galatasaray son yıllarda fenerbahçe ile farkı kapatmak için baya kasmıştır. ancak galatasaray ın da gidişatı tehlikelidir. bu güne türlü borsa spekülasyonları ve ayak oyunları ile yani tabiri caizse kendisi yukarı çıkmaya çalışarak degil, rakibini aşagı çekerek gelmiştir. (tam türk stili)
gs şu anda borcu çok fazla olan bir klüptür hatta 2 sene önce fiilen iflas noktasında oldugunu ünal aysal itiraf etmiştir ama aldıgı başarılı sonuçlar sayesinde bu borcu sürdürülebilir seviyede tutmaktadır.
aslında bunu yaparken 2 yol mevcuttur. biri besiktaş ın yaptıgı gibi küçülme politikası izleyek masrafları düşürmek (ki bana göre en güvenli yol budur), digeri ise galatasaray gibi battı balık yan gider deyip daha da çok borçlanarak, büyük transferler yaparak daha çok seyircı çekmek, kombine satmak, avrupa ve türkiye de yayın gelirlerini arttırmak vs. ancak bu çok riskli bir durumdur zira bunu devam ettirebilmek için sürekli başarı şarttır. eger ligde başarı gelmezse, avrupa da erken elenirseniz gelirleriniz birer birer düşmeye başlar ve elinizdeki pahalı transferlerinizin maaslarını bile ödeyemeyecek seviye ye gelirsiniz.
uefa nın 2014 yılında financial fair play i de devreye sokacagını göz önünde bulundurursak aslında galatasaray uçurumun kenarında yürümektedir ve düşerse çok saglam düşecektir.
son 10 yılda tartışmasız gs üstünlüğü olan karşılaştırma.
galatasaray' ın şampiyonluk sayısı fazladır.
galatasaray' ın türkiye kupası sayısı fazladır.
galatasaray' ın türkiye süper kupası sayısı fazladır. eski adı cumhurbaşkanlığı)
galatasaray' ın uefa kupası sayısı fazladır
galatasaray' ın avrupa süper kupası sayısı fazladır (ahahhaha)
galatasaray' ın avrupadaki başarıları fazladır. (2 şampiyonlar ligi çeyrek finali-1 şampiyonlar ligi yarı finali)

ikili maçlarda fenerbahçe' nin galibiyet sayısı fazladır. bir de fener' in kupa sayısı fazladır fener' e göre. yukarıdaki kupaların dışında oynanacak her kupayı bundan sonra da alabilirler ayrıca benim için mahzuru yok *

bu tabloya göre objektif her kişi rahatça galatasaray daha büyük der lakin bir fenerliye göre o her zaman en büyüktür. *

edit: kuşun zoruna gitti. gerçekler acıdır, gerçekle acıtır. tıpkı içinize giren kupa gibi.
galatasray şampiyonluk sayılarında, fener ise şampiyonluk kutlaması sayılarında öndedir.

isviçreli bilim adamları bunu araştırmalı.
Adı sanı duyulmamış kupaları alma konusunda;
35 ve 45. dakikalar arasında en çok ver-kaç ile adam eksiltmek gibi ibibik istatistikler konusunda;
Şampiyon olmadan şampiyonluk sevinci yaşamak, galatasaray şampiyonluk ilan edince bağdat caddesinde zafer turu atmak gibi sanal başarılar konusunda;
Fenerbahçe daha başarılıdır. Geri kalan konularda acı gerçek
(bkz: galatasaray)
türk futbolunun hatta sporunun lokomotifi iki güzide takım.

bu sene ikisi de 24.040' ar puan kazandırdılar ülkeye. bu alanda ülkelerine en çok puan kazandıran 10. takım konumundalar ikisi de.

11. sırada 22.542 puan kazandıran valencia ve 9. sırada ise 25.542 puan kazandıran malaga var.

genel toplamda ise;

galatasray 54.400 puan 41. sırada.

fenerbahçe 46.400 puan 47. sırada.

türkiye olarak bakarsak ise bu sezon en çok puan kazanan 7. ülke konumundayız.

kaynak: http://www.uefa.com/membe...arankings/club/index.html

ülkeler sıralaması;

http://www.uefa.com/membe...nkings/country/index.html

son 5 yıla bakıldığından ukrayna gerileyecektir çünkü onları yukarıda tutan 16 bin küsür puan aldıkları sezon önümüzdeki yıl hesaba katılmayacak.
fenerbahçe asildir. uefa'da yarı finale kalır. sevinmez bile. galatasaray eziktir, komiktir. formalite maçında real madrid'i yener. elendiği hâlde kafa ütüler, utanmasa karnaval düzenler.
galatasaray sike sike, fenerbahçe ise şike şike şampiyonluğa ulasan güzide iki takımımız..
ezeli rekabetlerin en tatlı yaşandığı iki güzide kulübümüzdür. biri olmadan diğeri, diğeri olmadan bir diğeri asla olmazdı.
https://pbs.twimg.com/med...BJ1rtAqCcAIwnaU.jpg:large
fenerbahçe'nin açık ara önde olduğu karşılaştırma.
fenerbahçenin kapalı ara önde olduğu karşılaştırma.
galatasaray'ın metrelerce önde olduğu karşılaştırma.
"ebedi dost" "ezeli rakip" tanımlamalarından ziyade maalesef artık "ebedi ve ezeli düşman" kavramının yerleştiği iki rakip.

işler artık garip bir noktaya geldi, açıklamalara bakıyorum, maçlara bakıyorum, maçlarda olanlara bakıyorum, futbolculara bakıyorum, taraftarlara bakıyorum da, durum gerçekten çok vahim, çok...

burada tüm iş galatasaray ve fenerbahçe'nin aklı selim taraftarlarına düşüyor. yani bu şiddetten hoşlanmayan, sporu sadece sahada ve saygı çerçevesinde yaşayıp görmek isteyenlere düşüyor.

akil insanlar gündemde öyle değil mi? bizim aramızda da akil insanlar olsun öyleyse... ne mi olsun?

- selçuk inan ve gökhan gönül yanyana basın toplantısı yapsın, tüm yaşananları kınasın.
- fatih terim ve aykut kocaman yanyana basın toplantısı yapsın, özür dilesin.
- sebahattin şirin ve sefa kalya yanyana basın toplantısı yapsın, aklı selim olmaya davet etsin.

çok mu zor şu üç madde? çok mu zor bunları yapmak?

efendiler!

saçma sapan işler oluyor farkında değil misiniz? şu rekabet artık iğrenç, boktan bir hal almaya başladı çünkü...

daha fazla can yanmasın diye artık bu olaylara bir son verilmeli.

(bkz: lütfen)
sadece sportif başarıların baz alınması gereken, başarıldığında iki kulübede büyük getirisi olacak efsane versustur. bugünlerde orospu karı gibi laf dalaşında bu iki kulüp. versus falan hikaye. biri bildiğin bok, diğeri aynı bokun laciverti.
galatasaray' ın bir oyuncusuna ırkçılık yapılıyor ve fener yönetimi o iki tarafarı yanına alıp basın toplantısı düzenliyor ve bana ırkçılık yapıldı diyen drogba' yı suçluyor, yetmiyor kanıt olarak da ortaya phosoplu fotoğrafları koyuyor. tüm bunlar ortaya çıkıyor ve biz fener' de sadece bir özür beklerken onlar hala kaynağı belli olmayan fotoıoğrfalar bla bla diye demogoji yapıyor.

biraz utanır insan biraz ya biraz.

bu iki kulüp arasında bundan böyle ezeli dostluk da rekabet de bitmiştir. fenerbahçe' nin başında kontrolünü tamamen yitirmiş o zat olduğu sürece fener benim ne rakibim ne de dostumdur ne de düşmanımdır. insan kendine düşman seçerken bile bazı vasıflar arar. fenerbahçe, bunların hiçbirine sahip olmadığını dün ispatladı.

gerçi fenerbahçe demek yanlış, aziz yıldırımın işi bunlar sonuçta.

türk futboluna nefreti getiren adam o ve onun askerleri. fotolar ellerinde olduğu halde basına verilmeyen ve dogbanın yalancılıkla suçlanmasına göz yuman medya. hala forumlarda drogba' nın eski görüntülerini paylaşarak drogba' yı suçlamaya, aşağlamaya çalışan fenerbahçeliler. hala nasıl bir yalan buluruz, hala olayın üzerini nasıl kapatırız, hala o basın toplantısındaki yalan ve iftiraların konuşulmasını nasıl önleriz derdinde olan bir camia. bu mu benim ezeli rakibim? yazık be!
bir benim babam senin babanı döver vakasıdır.
fenerbahçe her zaman balıyla, yalanlariyla yirtmis bir takımdir ki bunu en son yaptıkları basın açıklamasına karşın galatasaray bir fotoğrafla ortaya koymuştur. galatasaray, her zaman fenerlilerin bok atmasina maruz kalan takimdir. fener hakkında artık daha fazla bir şey söylemeye gerek yoktur, şu günlerde yeterince dibe vurmuştur.
ikisi de camia bazında çirkeftir. bazı takımların sadece bazı taraftar grupları aşırı ve çirkefken bu iki klubün yönetimlerine kadar çirkeflik sıçramıştır.
fenerbahçe erken boşalma gibidir. tam bir baş belasıdır. şampiyon olduklarını sanırlar, sevinirler, sevinçleri kursaklarında kalır. sezonu tamamlayamazlar yani bir nevi.
galatasaray iktidarlıdır. sezon başında alır liderliği sezon sonuna kadar taşır.
sen en büyüksün galatasaraydır.

Edit: acının, insanlığın rengi olmaz. Acınız acımızdır.
Birisi rakibini yenmesiyle, diğeri kupalarıyla övünür.
birinin başkanı kendi oyuncusuna yapılan 'ayıbın' daha fazla basında tutulmamasını ister konunun kapanmasın isterı, bunun iki takım rekabetinde yeri olmadığını söyler.

ötekinin yönetimi kendi taraftarının yaptığı ayıba arka çıkar, bununla da yetinmez montajlı görüntülerle ayıba maruz kalan insanları suçlar.

biri galasatasaray, ötekisi fenerbahçe.

bize ünal aysal gibi akıllı adamlar lazım. aziz yıldırım gibi holiganlar değil.
güncel Önemli Başlıklar