bugün

- gösterme işi yapmak.
- Göze çarpıcı nitelik, göz alıcılık.
- Başkalarını aldatmak, şaşırtmak, korkutmak veya kendini beğendirmek için birinin yaptığı yapay davranış, çalım, kurum.*
(bkz: asiti kaçmış kola tadında entry girmek)
sahip olduklari seyleri gostermek icin sahip olunan olgu.
bireyin arzusudur.
halk arasında adı egodur. herkeste bulunur ama parası olanda fazla bulunur. egosunu tatmin etmek için işe yaramasada en pahalı şeyleri almasıdır. ve işe yaramadığını bildiği halde böyle şeyleri çanta veya cebinde taşımayıp muhakkak elinde taşıyıp bir mekana girincede masanın üstüne bırakılma eylemidir.
ömründe berkant dinlememişlerin, samanyolunu bilmeyenlerin sırf gösteriş uğrunda yazacakları yazılar, yapacakları konuşmalar birer örnektir aynı neşet ertaşın vefatından sonra olduğu gibi.
(bkz: düğün yapmak) nikah sonrası yapılacak bir kokteyl yeterli olacakken neden düğün.
Bir tür ego.
bir söz vardır; "düşün, onları seyredecek birileri olmasaydı, kaç kişi mercedes alırdı?"

hakikaten almazdık. hayatımız gösteriş olmuş...
gösterişi görmemişler yapar. ama iyi yetiştirilmiş bir görmemiş, ne görmemişlik yapar ne de biraz üste çıkınca gösteriş.
Nerdeyse herkesin yaptığı ama başkası yapınca katlanamadığı şey.

Türkiye'de yaptığınız iyilikten bahsetmek yasaklanmıştır. Ayıp sayılır. Hiçbir şekilde yaptığınız iyiliğe başka insanları özendirmezsiniz.

Ama en pahalı telefonu kullandığınızı anlatabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeleri, anlatabilirsiniz. Pahalı zevklerinizden bahsedebilirsiniz. Kıyafet için tercih ettiğiniz pahalı markadan yine bahsedebilirsiniz. Bunu yapanlar iyilikten bahsetmenizi yasaklayanlardır.

Oysa iyiliğin nedeni insanları özendiği hayata biraz daha yaklaştırabilme mecburiyetidir. Eşitlenmektir. Başkalarını hayatına özendir ama iyiliği yasakla. Olur.

Türkiye'de her tür sistem çarpık çünkü insanında bir çarpıklık var. Şunu anlamak çok basit olmalı. Başka insanlar senin hayatına bakıp kendi hayatından mutsuz oluyorsa gösteriş yapıyorsun. Bu kadar basit. Kimse başkasına taş atmasın.

Herkes gücünün yettiğinin üzerinden gösterisini yapıyor bi de o var. Birine saldırırken ne söylerse söylesin bazı insanlar şunu duyuyor. Bak ben öyle değilim arkadaşlar, ben bu insandan tam tersiyim, bu öyle biri ama ben asla öyle biri değilim. Benim çoğu arkadaşım şu an eleştirdiğim insan gibidir ama onlara gücüm yetmiyor. Bu insanla çirkinleşecegim. Evet.

insanların bu kadar mutsuz olmasının, mutlu rolü yaptıkça dibe batmasının, en son mutlu olduğu yıl için 2009-2015 bilmem ne yazmasının sebebi gerçek bir karakter olarak artık yaşayamıyor olması. Eskiden güçsüz ve düşkün olanın çoğu zaman önünde duruyordun ki başkaları ona zarar vermeden önce seninle çarpışsın, şimdi o insanların karşısında duruyorsun. Niye? Daha güçlü, daha iyi, daha namuslu, daha onurlu ya da bilmem ne olduğunu ispat edebilmek için. Herkes başkasının üstüne basarak kendi gücünü ispat etmeye çalışıyor.

Gördüğüm kadarıyla kimsenin şöyle güçlü bir karakteri kalmadı. Düşünme ve idrak gücü zaten bitmiş durumda. Al sana dışarıdan nasıl göründüğünü bile anlamayan bir sürü insan.

hâlâ bunu nerdeyse herkesin öyle ya da böyle yaptığı konusunda iddialıyım. Ben insanda samimiyet ararım. Sinsi sinsi tüm hayatının gösterisini yapacağına çıksın ortaya göstere göstere yapsın. Fark yok.
insanların bu kadar gösteriş meraklısı olmasını anlayamıyorum yeni genç modası kıyafetleri alamıyorum bi tanıdığımız her hafta kanka bak şunu aldım bak şunu aldım diyip bahsediyor. Ee bana ne ki bundan demek geliyor içinden yeni telefonlar bilgisayarlar yeni manitalar fuckbuddyler yapıp anlatmamız gram umrumda değil bende çoğu yok Çünkü gösteriş merakınız görgüsüzlüğün belirtisi konumuna gelmiş.
müslümanda olmaması gereken ahlak.
(bkz: caka)

Önüne geçilemez çarpraz bulmaca alışkanlıkları.
Başkalarını aldatmak, şaşırtmak, korkutmak veya kendini beğendirmek için birinin yaptığı yapay davranış, çalım, alım çalım, kurum anlamına gelen bir kelimedir.
Bir mekandayım. Karşımda üç erkek iki kız oturuyor. Rahatsız etmemek için bakmıyorum. Yer değiştirip yüzümü sokağa dönüyorum. Fakat o da ne ? Hemen karşımdaki masaya geçiyorlar.
Buna gösteriş denir. Sevgilisi ya da güzel kız arkadaşı olan erkekler çok yapar bunu.
Hrrrrrrrrrrrr auvvvvvv.