bugün

daha önce kimse açmamış konuyu...

yazık günah.

bir tavuğun bulunabileceği en iyi mekan.

görsel
istenilen lezzetin yakalanması için terbiyesinin de iyi yapılması gereken, asil duyguların tavuğu.

yardımcı olmak adına tarif edeyim;

terbiyesi için;

1 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı sıvı yağ
2 diş dövülmüş sarımsak
tuz
kekik

terbiye malzemelerini karıştırdıktan sonra hazırlanan harcı, olayın kahramanı, yani tavuğumuzun üstüne güzelce sürerek 180 derecede kızarana kadar pişirin.

afiyet olsun!
yapımı kolay, yemesi zevkli, görünüşü de çok becerikli olduğunuz yönünde karine doğuran yemek.
aynı zamanda sevgilinize hazırlayacağınız yemeğin mönüsünde bulundurmanız tavsiye edilir.*
MALZEMELER
8 parça tavuk eti
1 adet soğan
üç-dört diş sarmısak
3 çorba kaşığı limon suyu
3 çorba kaşığı sirke
sıvı yağ
kekik
3 adet defne yaprağı
kırmızı pul biber
ketçap
tuz, karabiber

HAZIRLANIŞI
Sekiz parça tavuk payreks bir kaba dizin. Bir tencerede sıvıyağ ile ince kıyılmış soğan, sarmısak, sirke, limon suyu, tuz, karabiber, kekik, defne yaprağı, kırmızı pul biber ve ketçabı birbuçuk su bardağı su ile iyice kaynatın.
Bu karışımı, tavukların üzerine döküp, alüminyum folyo ile kapatın. Orta derecedeki fırında altmış dakika pişirin.
dünyanın en güzel yemeğidir. kızarmış rengiyle insanı kendinden geçirtir.
(bkz: fırında yazar)
Beyler. Bayanlar.
Fırında tavuğa hoşgeldiniz.

Bende bir ses var susturamadığım, doyuramadığım. Onun adını söylemek istiyor, sus diyorum herkes duymasın. Susmuyor. Sıkılmak nedir zaten hiç bilmiyor, hep adını söylüyor.
aynı isim. aynı adam. aynı soğandan göz yaşarmaları.

Beyaz mutfağımızı kirletmeyi severim. Kırmızı biberleri jülyen keserim, sarıların da tohumunu çıkarırım. Onlar bir tavada kavrulurken, bendeki ses yine söyler aynı ismi. Sanki o herkes değil, herkes oymuş gibi. Birilerinde onu bulmak zor, onda birilerini bulmak kolaymış gibi herkesten sıyrılırcasına.
Soğandan inatla sıyrılmayan zarı gibi. ilişkilerimiz bir zar inceliğinde ve aynı zamanda inatçılığında da. Gel desen gelmez, git desen gitmez aynı tavaya yağ koyduğumuz insan. Gelemeyenler çok önemli oluyor; ulaşılmaz oluyor ki zaten onları önemli yapan da ulaşılmaz oldukları. Tavayı boyumuzun yetişmediği dolaptan almaya çalışmak gibi. Bir türlü gitmek bilmeyenler de saygısızca hayatımızdan bir andan çıkıp giden daha sonrasında da bir arkadaş ortamında gördükten ya da 'profilresminideğiştirdiktensonra' arayıp, soranlar oluyor.
Tatlıya ilk başlamak isteyen ben olurdum ve bu yüzden kendimi bencillikle suçlardım. Yemek yapmaya başladıktan sonra; insanların cidden birbirlerini ayakta götürdüklerini fark ettikten sonra en büyük bencillerin o bir türlü gitmek bilmeyenler olduğuna karar verdim.

Babam her Rusya'ya gidişinde değişik baharatlar getirirdi ve bence evinde bu baharatlardan olmayan insanların hayatlarında çok büyük bir eksik var. Fırındaki tavuğun kokması gerekir; çeşit çeşit baharatlarla, soğanla birlikte. Abarttığımız ilişkilerimizde de böyle. Kokular olmasa belki de hatırlamak daha zor olurdu. Gitmek nedir bilmeyenler, kokulardan başlar sizi rahatsız etmeye. Mesaj atarlar 'otobüste bir kız vardı, senin parfümünden kullanıyordu' ya da sosyal mesaj gönderirler çok tırt tivitleriyle.
insanlar kendilerini hatırlatmak için ölüp bitiyor şu günlerde.
Bilmek için gerek duymadığım şu günlerde.
gitmemek' diye bir kelime varsa hayatımızda; ilişkide tutunmalıyız o kelimeye. gitmesin diye. bitmesin diye. Yoksa bittikten sonra sadece çırpınışları izlemek hoşumuza gidiyor. insanız ya hoşumuza gidiyor birilerinin bizim için çırpınması, biz başkası için çırpınırken.

Neyse.

( http://irmylmz.blogspot.c...012/08/bir-cikn-olay.html )
tam bir bekar yemeği.
vışşş. özlettirdi.
öğrenci evinde yapılabilecek en zahmetli yemek. yanına bir de pirinç pilavı yapıldı mı tadından yenmez.
makarnanın artık kabak tadı verdiği öğrenci evlerinde alternatif yemek çeşidi. soslayıp fırına sallamaktan başka zahmeti yok. pilav da yaparsan yarım saatini geçirirsin mutfakta en fazla. temiz iş efendim afiyet olsun.
fırında tavuk olmaz, fırında pişer.
bir fırında tavuk dolma değildir.
şuan canımın çok istediği, fakat annemi ikna edemediğim için yiyemeceğim şeydir. bir de kuruyana kadar pişirince daha bi güzel oluyo sanki. bak daha çok çekti şimdi canım.
yeni gelin fix menüsüdür.

hem yapması kolay, hem sunumu servisi kolay.
kaynanası gilleri çağırdığında mutlaka yapar yeni gelinimiz.
patates ilavesi ve hatta üzerine hafif krema ile müthiş lezzetli olabilendir. yanında pirinç pilavı da olsun tabi.
Olsa da yesek yemeklerinden bir diğeri. Akşam ablam tarafından yemeğe davet edildim ve yemekte fırında tavuk patates var. Ama bu kibar davete sağolun teşekkürler dışında bir cevapta bulunamadım ve kuvvetle muhtemel davete icabet edemeyeceğim. Az sonra markete gidip tavuk baharat neyin alıp evde pişirmeyi düşünüyorum. Acıktım ve bundan mütevellit biraz halsizim evet. Kalkıp gitmek vakit alacak gibi.
sabahlara kadar yiyeceğim yemek. ister fırın poşetinde sebzeli yapın ister haşlayıp salça yoğurt zeytinyağı kekikle soslayıp kızartın muhteşem olur.
bulgur pilaviyla mis gibi gider.
başlığı görmemle canımın çekmesi bir olmuştur, allah sizi kahretmesin! nerden bulup da yapıcam şu yemeği, zaten evimden çok uzaklardayım ..
yeni gelin yemeğidir.
yeni gelin tarafından davet edildiğinde hiç şaşmaz. ana yemek budur.
yanına sebzeli pilav yapmıştır. ve mutlaka internetten aldığı birkaç boktan meze ara sıcak tarifi masadadır.
Üzüldüm şimdi. daha kalkıp markete dahi gidemedim kardeş, yaparsam editlerim. sözlükçe canı fırında tavuk çekenler olarak buyrun yemeğe gelin. *

Edit: tavuk pişirdiğim doğrudur lakin fırında değil. tavada ve soslu.
en basit yemek cinsi. evet.
her fırında olup olmadığını merak ettiğim ve etin nar gibi kizarmasini istemekteyim çok mu istiyorum. (bkz: yok mu bir bilen)
görsel

Ben bunu yerim ki.*