1. .
  isviçreli oyun yazarıdır. bununla birlikte bir mücadele insanıdır. özellikle maddi hayatında bu sezilir. aslında şu şekilde de özetlenebilir.

  hayat kısadır yemek içmek ve sıçmak lazımdır.
  servet biter;mücadele başlar
  dr schön [baş belası]
  ii wilhelm [altı ay hapis cezası]
  tolstoy [yakındır]
  tiyatro [vücut önplandadır..]
  kadın[kadın evinde oturur örgüsünü örer, çocuğunu doğurur. sırtından sopa karnından sıpa-kinder und narren-[bu kadarı abartı tabi..]

  der erdgeist:

  lulu ismindeki bir kızı dr schön sokaklardan alır eğitir ve onu sevgilisi yapar. daha sonra onu goll'a verir. goll ise ressam schwarz'a getirir. ama lulu ressam ile başbaşa kalır ve olan olur. bunu gören goll dayanamaz ve tahtalı köyü boylar. perde kapanır ve açılır; lulu schwarz'ın karısıdır. ama schön'ün gözünün lulu'da olmasından dolayı;schwarz'a lulu'nun gerçek hayatını anlatır. bunu üzerine schwarz dayanamaz hakkın rahmetine erer. perde yeniden açılır ve kapanır; lulu bu sefer dansözdür.
  ama bu sefer lulu schön'ü kandırır. schön karısından boşanır. ve lulu ile evlenir ama schön bu sefer lulu'yu başkaları ile yakalar. intihara zorlamayı dener fakat silahı ters tepecektir. daha sonraki trajedilerinde lulu'nun hikayesi devam eder..

  pandora'da ise; lulu paris'e kaçar ve schön'ün oğlu ile evlenir. ve iyi bir dolandırıcı olmuştur. ama insna tücarını eline düşer bundan dolayı şark'a satılması söz konusudur ama daha sonra başka bir şehre kaçar. sonunda lulu evsiz ve barksızdır. sefildir bir müşterisi tarafından öldürülecektir.

  franziska

  bunda ise kadın bir faust söz konusudur. aslında burada da yukarıda elirtildiği gibi kadının rolünü dar sınırlar içersinde[evde otur. ayak yıka örgü ör lan! tipi. abartı ile birlikte..] bir çerçeveye sıkıştırmıştır. bir kadının şeytan ile anlaşarak iki yıl boyunca hovarda bir erkeğin rolünde yer alması şeklindedir. ama bunu yapması karşılığında da aynı yaşadığı bir erkeğin karısı olacağını mephisto'ya taahhüt etmiştir. ama mutluluk eş ve anne olarak gelecektir.
  1 ... calderon de la barca
 2. .
  (bkz: frank wedekind)
  ... dionysos