bugün

29 04 2010 tarihinde yayımladığı karikatürle ekonomik çoküşte olan yunanistan a ağır hakaret eden alman gazatesidir.*
http://www.internethaber.com/yunanistani-kizdiracak-karikatur-248401h.htm
mustafa kemal atatürk ün vefat ettiği günün ertesi manşetinden şöyle bir yazı yayınlamış alman gazetesi;

"Türk halkı, Mustafa Kemal’in ölümüyle, bugün sahip olduğu her şeye minnettar olduğu adamı kaybetti. Anadolu’nun millî bilincinden ve merkezinden doğan yeni dinamik devlet ve “Boğazın hasta adamının” yerine içeride ve dışarıda istikrar kazanmış olan cumhuriyet onun eseridir. O, her yönüyle yeni bir Türkiye ortaya çıkardı."
dünyanın en iyi gazetelerinden birisidir. bu gazeteyi bir yıl okuyan adam, ki bütün faz´ i okumakj bayaa 2-3 saat sürüyo, almanya´ da uluslararası ilişkiler, sanat akademisi, ve politik tahlil eğitimi görmüş gibi olur. kaldı ki bu gazeteyi ben bile abone olup 3-4 yıl okumuştum, baktım olmıycak, aboneliği bıraktım.

faz okumak başlı başına bir iştir. habercilik politikası çok sağlamdır faz´tin= ef a zet derler ona -baş harflerin almanca karşılığı. devamlılık esasına göre çıkar gazete. kendisine ana konular belirler ve o konuları derinlemesine inceler, o yüzden mesela 17 25 aralık konusuyla ilgili, bu konuyu irdelemiştir faz, almanya´da konuyu türklerden daha iyi bilen, mecliste, hukuk alanında, savcılıklarda, soruşturma ve röportajlar desteğiyle falan, almana rastlarsın.

çok önemli bir gazetedir, avrupa´ daki en önemli gazete olduğunu söyleyebilirim. belki de dünyanın en iyi gazetesidir, faz.
Kısaca faz

Almanya' nın daha çok sol görüşe hitap eden, detaylı haber ve köşe yazılarının bulunduğu saygın bir gazete.

Öğlenleri şööylee bir başlıklara bakayım diye sayfalarını çevirmeye başlarken, bir bakıyorum en az 1 saat geçmiş. Reklam oldukça az, resim de gerektirdiğince koyuyorlar (bkz: Bild) gibi değil yazılar da güzel olunca okunması keyifli oluyor.
Şahsen siyasetten hiç hoslanmadigim için, Politika kısmında sadece başlıklara bakıyorum, içerik ilgimi çekerse yazıyı okuyorum. Gel gelelim ki, bu gazetenin ekonomi kısmına bayılıyorum ben. Düzenli okuduğumda kendimi daha entellektüel ve Alman toplumuyla bütünleşmiş hissettiğim aşikar.

Dilerim bizim gazetelerimiz de fotoğraf gaueteciliginden detaylı içerik gazeteciliğine geçiş yaparlar bir gün..
Dünyanın belki de en iyi gazetesidir.

Herbokolog olabilmek için 3 yıl oku,valla gerçek bir herbokolog olur, her konuda bilgi sahibi olursun.

Ben pazar günü versiyonuna aboneydim en az 10 yıl. Pazar günü faz, 75 80 sayfa çıkar !!

Faz ın özelliği, iki özelliği vardır, abonelerden ve bağışlardan yaşar...ben aboneyken, en az 112bin abonesi vardı, ve nerden ne kadar bağış toplamış kuruşu kuruşuna da yazarlar (gazetenin küçük puntolarla kendinden bilgi verdiği yerde yazarlar onu)...

O yüzden faz, tamamıyla bağımsızdır...başında maaşları veren bir işadamı falan yoktur.

Redaksiyonu dünyanın en tarafsız redaksiyonudur. Işlerini, esas meslekleri hukukçuluk olan, üniversite prof'ları yapar.

Hangi konuda yazacaklarsa, o konunun uzmanına yazdırırlar o yazıyı. Başyazar kıçyazar falan yoktur, faz da.

Bi çok korkutan özellikleri de, kendi araştırmalarını kendileri yaparlar, onlar...devletin yaptığı resmi açıklamalara güvenmezler. Onu söylerler, ama araştırmamız devam ediyo, da derler.

Atıyorum, bunu uyduruyorum, mesela bi cinayet işlenmiş zanlı suçunu itiraf etmiş, ve hüküm giyip cezaevine konmuş olsun. Her yerde, şu şu cinayetin katili yakalandı diye haberler çıkmış, zanlının fotoğraflarıyla yayınlanmış olsun. Pekçok gazete için o olay orada biter, işkillenmişse faz için bitmez!!

"Savcılıktaki dosyayı bizim hukukçularımız da inceleyebilir mi?" Diye resmi yazarlar, gizli bişey yoksa, hepsinde basın kartı olduğu için, izin verilir, oturur incelerler, alınmış ifadelerden karara etki eden, etmeyenler vardır, yok efendim, zanlı birini korumak için cinayeti üslenmiştir, çok kritik bi görgü tanığının ifadesi alınmamıştır...

Sonra bunu haber yapıp, o ifadesi alınmayan adamın ifadesini de alıp, gazeteye koyarlar...ondan sinra emniyet müdürü de dahil bütün bi grup insanın başını alır herifler!!

Ünlü alman dışişleri bakanı joschka fischer'in vize skandalını ortaya çıkaran frankfurter allgemeine , faz, olmuştur...

Sen bakma, görünürde 1949 yılında, galuba, kurulmuştur, ama, hitler zamanında gestapo bir önceki frankfurter zeitung çalışanlarını öldürdüğü için öyle görünüyo, aslında o gazetenin devamıdır faz, ve 250 yıllık gazetedir.