bugün

"mücbir sebep", "zorlayıcı sebep" anlamına gelen latince terim. Uluslararası andlaşma ve sözleşmelere yönelik olarak uluslararası devletler ve özel hukukunda kullanılır.
(bkz: act of god)
uluslar hukukunda,

- yapmadım demiyorum, yaptım! ama hele bir sor niye!

durumu.
güzel film. erkek ne olursa olsun karısını ve çocuklarını geride bırakmayacak. kadın da erkeğini reklam etmeyecek. erkek hata yapmış olabilir ama kadın bunu reklam ederse olay daha da büyür.
Turist force majeure olarak gösterime giren, ruben östlund imzalı film. tatile çıkan bir ailenin ufak bir çığ olayından sonra (aslında bundan öncesine de dayanıyor tabi ki) karşılıklı güvensizlik, bencillik kendini düşünme ve bunlar üzerine kafa yoran film. finalinde roller biraz değişiyor.

filmde beni etkileyen ve çok da hoşuma giden sahne ailenin ayna karşısında diş fırçalama ayini.
alpler'e kar tatiline giden bir çekirdek ailenin tatilinin yaşanan istemdışı bir olay * sonrası aile içi rollerin sorgulanmasına ve krize dönmesini konu alan bir isveç filmi. ekipte game of thrones'ta tormund rolünü oynayan abi de ilginç bir rolle var. izlenesi, üstüne kafa yorulası bir film.