bugün

güven özveri ve tecrübeden kaynaklanandır.
(bkz: final sınavına 2 saat kala hâlâ ders çalışmamak)
(bkz: finale prestij için girmek)
kimi hocaların tavsiye bile edeceği bi yöntemdir. tabi yöntem olarak görülüyorsa.

alttan alınan derslerle günde 3 sınavın olduğu bi gün olursa;

saat 9 ilk sınav.
saat 11 ikinci sınav.
saat 15 üçüncü sınav.

heh işte bu 3. sınava önceki günlerde çalışılmaz. bunu her öğrenci bilir. 11'deki sınav bittikten sonra, hazır yıl boyu "üniversite öğrencisiyim neden çimlere uzanmıyorum" demişken, o 2-3 saati çimlere uzanarak geçirilir. derste çalışılabilir belki evet.
muhsin topraktepe'nin yapabilecegi sey.
marmara üniversitesinde okuduğum yıllarda * devamlı surette yaptığım,yaptığımız * yöntem.özellikle minumumu 300 sayfadan oluşan sınavlarda hazırlanan tek kağıtlar vardır ki onlara çalışmak çoğu derse hiç girmeden geçmeyi sağlar.tabi o kağıtlardan soru gelmezse içine düştüğünüz durumu anlatmak bile istemiyorum.*
çok fazla umursamamak ya da kendine güvenmek ile açıklanabilecek durum.
onsekiz yıllık eğitim hayatımda her sınavda yaptığım ve her sınavda da bir dahaki sınava bir hafta öncesinden çalışmaya başlayacağım diye söz verdiğim hadise. ve bu yıl artık bu sözü söylemekten de vazgeçme kararı aldım. çünkü onsekiz yıldır girdiğim sayısız sınavlarda bu yöntemi asla uygulamadım, hep son saatler çalıştım ama hep geçtim. demek işe yarıyor. *
hiç çalışmasaydın amk.