bugün

elindeki kafam kadar kağıt cips torbasından atıştırıp duran, kilolu, koltuğa tamamen kaplarcasına yayılmış tip.etrafı atılmış kağıt çöpü doludur.
artık eskiye göre daha havalılar.
otuzbirci ve asosyal tiptir.
amerikan filmlerindeki klasik tiplerden sadece biridir. artık öyle bir hal almıştır ki her 2 amerikan filminden birinde bu tipler ortaya çıkar.
"ben hayranım lan ona" dediğim karakterlerdir. zeki işte adam ne kıskanıyorsunuz!
Alayını hackleyen tiptir.
Nerdlükten bunalıp dışarı çıkmak yerine işi iyice pişkinliğe vurup kendini bilgisayara kaptırır. Sonuç olarak 3-5 yere hackler, rahatlar.
Sonuç: Sabahın 4'ünde polisle karşılaşma ve ağızdan dökülen o sözcükler.
'Abi ama ben süper mario oynamaya çalışıyodum.' *
asla mouse kullanmaz, her işini klavyeden halleder.
bu tiplemeleri yaratanları gidip bizzat ben sikeceğim. yok arkadaşım öyle bir şey, tutturmuşlar bir klişe üzerinden yıllardır bık bık bık. gayet tembel, sadece ihtiyacı kadar olanı yapan, ve iş dışında zerre onunla ilgili çalışma yapmak istemeyen biriyim mesela. işimizden zevk alıyoruz da iş dışında başka uğraşlarımız da var. ama filmlerdeki bu tip yüzünden ilk etapta öyle sanıyorlar.
prison break'in son sezonunda varolan japon bir hacker vardı, heralde en ezik örnek o olur.
bunu teknoloji bağımlısı diye modifiye edersek, hepimizin bir dönem şahit olduğu çılgın bediş dizisindeki "savaş" karakteri mezkur tiplere örnektir. içleracısıdır durumu... dizinin bir diğer eziği olan banu'ya kesmişlerdir. yazıktır.
şurada yazarım deyip entry girenlerden daha zeki insan karakteridir. (bkz: ulaşamadığın ciğere mundar demek)
filmin sonunda filmin en havalı en seksi kızını kapar.
önce ezik gözüküp sonradan açılan tipleride vardır.
klavye olsun, herhangi bir makineyi kontrol etmek için kullanılan bir tuş kombinasyonuna sahip bir alet olsun, bastığı her tuş "dip, dididit, didit" şeklinde sesler çıkarır. bu ezik hiçbir şeyi umursamaz bir tavırla halleder işini, yapıp bitirir her şeyi, kurtarır herkeşi. ama yine eziktir yine ezik.
filmin esas oğlanı sorar;

- peki danny senden o gece yaşanan görüntülerin üç boyutlu olarak daha yakından hede hödölerini istesem?

+ mmmhhh richard biliyorsun bu dediklerin kolay şeyler değil bak bunun için söz vermemem tamam mı biliyorsun daha bir sürü işim var.

- yapma dannyyy bak yapmazsan eğer hafta sonu o barda neler yaptığını şükran gününde büyük anne'ne anlatırım!

+ oeeehh richard peki peki halledeceğim dostum öğlen iki gibi uğra.
saçlarıda yana eğiktir bunların.
(bkz: freak)
en güzel kızı onlar kapar hayatta kalabilirlerse.
bunların gerçek hayattakileri başkadır, yaptığı bir program ile kimi zaman yüzmilyarlar kazanır ve en güzel tatil köylerinde taşşağını gere gere tatil yapar, en kral kızları siker ve kışın tekrar inine çekilip program yapar, yada bir üniversitede öğretim görevlisi de olabilir, ama sonuç olarak hiç bir zaman o filmlerdeki tiplerden değildir çünkü para boktur kendilerinde.
http://www.filmdope.com/G...ry/ActorsK/9524-10106.gif

budur.
normal insanlarında bilgisayar programcısı olabileceğine değinildiğinde fazla inandırıcı gelmeyeceğinden, böyle bir yönteme başvrulmuş olabilir... biraz kırık olsun ilgi çeksin !
matrix'den sonra götü biraz olsun kurtarmış karakterdir.
silah zoruyla bişeler yapmaya zorlanan varlıkımsı *
bir filmde dünyayı hacklemeyi başarmış eziktir.**
öyle olmak zorunda kalan çünkü "öyle yaratılan" tiptir.
her türlü otomasyonla donanmış, akıllı binalarla örülü şehirlerde alınan filmlerde her türlü karakter çeşitli sorumluluğa bürünür ancak dananın kuyruğu o kalın çerçeveli gözlüklü ezik tipin şifreyi çözmesi ya da çözememesi anında kopar.
sonuç olarak böyle büyük bir misyon yüklenen birinin hem yakışıklı hem de karizmatik olması filmin esas oğlan ya da kadınlarını ezer efendim. *