bugün

jdownloader sayesinde "download çılgınlığı" yaptığım şu dakikalarda keşfettiğim, netload, hotfile, rapidshare benzeri bir upload sitesi.

benim için diğerlerinden ayrılan en harika özelliği, indirmeye ara verebilme, daha doğrusu duraksayan indirme işlemini devam ettirebilmesidir. torrent kullananlar için sıkıntı olmuyor bu, "dursun" dediğinizde pause diyorsunuz, indirmeye başlayacağınızda continue deyip işinize bakıyorsunuz. fekat benim gibi torrentle iyi anlaşamayıp bu tip sitelere yönelenler, hele ki "bağlantı kopuyo olm" problemine sahiplerse, kelimenin tam anlamıyla sıçıyorlar. 200 mb'lık dosyanızın 170 mb'ı indirilmişken bağlantınız kopabiliyor. dosyayı baştan indirmek zorunda kalmak neyse de... indirme yapmış sayıldığınız için bir de "yeniden indirebilmek için 1 saat beklemelisiniz cnms..." uyarısıyla karşılaşıyorsunuz.

eskiden böyle premium hesap sahibiymiş gibi çatır çutur indiren programlar vardı sanki. şimdi olmuyormuş ama. ya da ben bilmiyorum. işte bu noktada fileserve.com çok iyi oluyor çok güzel iyi oluyor tamam mı? diğer partlar göçse de, fileserve indirmeye devam ediyor kaldığı yerden. henüz ilk indirme girişimim. dosyalar arasında ne kadar beklememiz gerektiğini bilmiyorum. ama rapidshare'in yaptığı gibi makul bir süre verirse(rs'de 15 dakika) taklalar atarım.

bir diğer güzelliğiyse, siteye yüklediğiniz dosyaların indirilmesiyle para kazanabiliyor olmanız. fakat ülkeleri 4 bölgeye ayırmışlar a, b, c ve d şeklinde. türkiye c bölgesinde bulunuyor. en çok parayı kazananlar a > b > c > d şeklinde gittiğinden, bu noktada şanssızız.

ödemeler 1000 download üzerinden yapılıyor. 1-50 mb arasında bir dosyanız 1000 kez indirilirse, türkiye'de 1$ kazanıyorsunuz. fakat bu rakam kanada, amerika birleşik devletleri ve britanya'da 3$. dosyanızın boyutu arttıkça, alacağınız para da artıyor. son olarak 450-2048 mb var, 2048 mb sanırım upload yapabileceğiniz en büyük miktar bir dosya için.

a bölgesindeki 3 ülkede, daha doğrusu ülkelerde yaşıyorsanız ve önemli takipçileri olan büyük bir siteniz varsa, fileserve işinize yarayabilir aslında. 2000 mb'lık bir dosya yükleseniz ve 10 bin kez indirilse, 250$ alıyorsunuz. 450-2048 mb arasındaki yüklemeniz, 1000 kez indirildiğinde kazancınız 25$.

vay anasını, güzel lan.
sorunlu bir servis. upload ve download kısmı çok sorunlu. zaten geriye de başka birşey kalmıyor.
önce rapidshare kafayı yedi, sonrasında hotfile dosyaları boş çıkmaya başladı şimdi de bu dandik servise kaldı millet. şimdilik idare ediyor ancak ilerisi için iyi sinyaller vermiyor. hız yönünden ise oldukça yavaş...
download'lar arası 10-15 saniye kadar bekletmesiyle göz dolduruyor, ayağa yaptığı paslar ve orta sahadaki top hakimiyeti güven verse de tasarım kötü; ama tolere edilebilir. en azından bu yoklukta.
downloadlar arası bekletmemesi ve ortalama bir hız sunmasına rağmen captchası sebebiyle jdownloader a verip linkleri kaçamıyorsunuz. orası kötü bak. ama yine de megaupload gibi indirmeniz kesilirse sonra devam etme şansı sunuyor.
Free userlar için dosyanın indirmesini beklemeden bir dosya daha indirmye izin veren süper upload sitesi.
iyiden iyiye sapıtan dosya indirme-bindirme sitesi.dosyalarınız 100 defa indiriliyorsa 50 defa sayar.*
Bu download ve upload işini yapanlar bilir, Rapidshare premiumunuz varsa bu saçmalıklarla uğraşmazsınız. Bunun yanısıra hotfile diye bir saçmalık var. Premiumu bile beş para etmez. Fileserve beğenilesi ve hızlı ama popülaritesi düşük maalesef.
rapidshare uploaderlara sırt döndüğü için palazlanan sitelerden biridir.

ayrıca yukarıda sorunlu demiştim ancak şimdi daha düzgün artık.
free userlar için dosyalar arası süreyi 30 dakikaya çıkartmış, resumable download desteğini de çekmiş site.
download siteleri içinde en yeni en bıcır bıcır olan site.bekletme derdi yok;üstüne üstlük indirme hızıda free userlar için gayet tatmin edici.mümkünse hep böyle kalsın
(bkz: duckload)
bugün aldığım premium ile 8 megabit internetim ile 980 den aşağısında düşmediğim upload/download sitesi

hayır ben de anlamıyorum 2 gündür "downstream rate 9414 kbps"

edit:ulan ilk günler has güzeldi şimdi bazen 20 lere bile düşüyor ne dandik siteymiş lan.
bu siteyi bile kapatmışlar ya. yeter artık yahu. kapatmadığınız site kalmadı. yakında sadece belli başlı bir kaç site yayımlayacaklar şunlara şunlara girebileceksiniz diye, olacağı bu.

not: yine çok sinirlendim tib'e, ana avrat düz gidiyorum her seferinde. resmen çocuk oyuncağına çevirdiler bu işi. özgürlük bu mudur?

http://www.fileserve.com/
(bkz: 27 mayıs 2011 fileserve e erişimin engellenmesi)
free kullacılar için hızı oldukça düşürmüş site.
erişim engeli yakin zamanda kalkmış olan sitedir.
sık sık 20 küsür kb/sn civarı ile download yapılabilen site.*
dizilerin ve albümlerin hotfile ve rapidshare e göre daha uzun süre canlı kalabildiği bir site. telif hakkı yüzünden silinme bu sitede görülmeye başladı maalesef.
beleşçilere pek olanak sağlamayan, çok düşük indirme hızı olan site.
8 mb/s e kadar paketine sahip olduğum ttnet adsl bağlantım ile premium üyelik sayesinde 700kb/sn de indirme yapabildiğim site. tabi ki ttnet sınırınız ne ise onu premium ile veriyor.
beleşte ise maksimum 150kb/sn.
hotfile'dan sonra ilaç gibi gelendir. candır.
bugünlerde dosya yükleyicilerine toplu ban yapmakla meşgul olan site. yükleyicilerinin dosyalarını silmeden hesaplarını banlıyorlarmış.*
niyazi olmuştur.