bugün

gerçekten çok etkileyici bir hikayesi olan dizi. başrolde olan oyuncular nedeniyle seyretmek içimden gelmiyor. Bir kere Kenan ışık üzülse, sevinse, sinirlense hangi ruh halinde olursa olsun hep aynı ifadeyle bakıyor bu mudur yılların oyunculuğu? AYdan şener ise bana hep soğuk gelmiş bir hatundur. Başka insanlar oynasa gerçekten severk izleyeceğim dizi olacak şimdi izlemek azap geliyor ama arada 70lere döndüğü için hoşuma da gitmiyor değil. Bugün izlediğim tekrar bölümünde içimdeki fırtına'yı çalarak artı puan kazanmıştır.
bir tunç okan filmi.
80'lerin üniversite kargaşasını verirse süper olacak dizidir. ama sanmıyorum. yasemin balık ve mehmet ali'nin gençlik hali süper. sahnelerin hafif rengi soluk ve daha derin izler bırakıyor. hele amasra'nın güzelliği.
dizinin tek handigapı günü ve saati. hatırla sevgili, menekşe ile halil. hangi biri ile yarışsın. bir de kanal show tv olunca umarım yayından kalkmaz.
adalet ağaoğlu'nun romanıyla hiçbir şekilde bağdaşmayan dizi. karıştırılmamalı.
Adalet agaoglu'nun almanya'ya isci olarak giden koylu bayram'in "bayram bey" olma cabasini anlattigi, aslinda bayram'in kapikule'den baslayip koyunde sona eren 1 gunluk hikayesini anlattigi roman. Sanki o mercedes'in icinde, bayram'in yaninda oturdugunuz hissine kapilirsiniz okurken. yazar hicbir detayi es gecmemistir. guzel bir yol hikayesidir.
kenan ışık ın duygusuz ifadesi yüzünden berbat olmuş dizidir. ayrıca hiçbir belediye başkanını da yanında adamlarıyla eller cepte mafya gibi gezerken görmemiştik, o da oldu.
fikrimin ince gülü
kalbimin şen bülbülü
o gün ki gördüm seni
yaktın ah yaktın beni

ateşli dudakların
gamzeli yanakların
o gün ki gördüm seni
yaktın ah yaktın beni

elleri ellerimde
gözleri gözlerimde
o gün ki gördüm seni
yaktın ah yaktın beni.
pazar gününe alındığını gördüğüm dizidir.
ikinci bahar dizileri iyi oluyor aslında. dizi dediğin müziğiyle senaryosuyla bir bütün oluşturmalı ki hafızaya kaydedilsin. tamam, dizi müziği harika ama senaryo evlere şenlik.

şimdi karakterle üstünden biraz dallanalım budaklanalım.

gülendam derler adına bir genç kız var:

kızımın gayet güzel. sarı bi oğlan var ilçeye yeni gelmiş, sorunlu, şehirli bildiğin züppe. neyse bizim gülendam oğlanla tanıştı bi ara ama bu kadar dümbükçe olur. çocuk deniz kenarında oturuyor derken bir kız ortaya çıkıyor bir soru iki cevap muhabbet başladı. yok bizim gençlik hep oturuyor oralara ama bu kadar safına, temizine ve de güzeline pek rastlamıyor. neyse bu muhabbet çeşitli mekanlarda uzuyor da uzuyor ulan bi bakmışız aşkın kapısına dayanmışlar... töbe töbe

aydan şener'in oynadığı karakter ki ablamız o yaşta hala asil bir güzellik taşıyor:

güzelliğini kenara koyalım da abicim insanda azıcık ar olur, vicdan olur... sen tut seneler sonra nikah masasında bıraktığın damada git "herşeyi unutalım mehmet ali, özür dilerim". böyle ucuz bi teşekkür olur mu. o zamandan beri düşünüyorum ne yapmalı bu "şeherli" karıyı... nasıl gözüne sokmalı yanlışını yüzsüz ya hu. kendimi yedim namerdim böyle büyük kazık olur mu?! du bakalım öğrenicez inş ilerki bölümlerde.. bence eften püften bir şey şimdiden söyleyeyim...

belediye başkanı mehmet ali bey:

herif haklı öfkesinde. haklı da ulan bir öfke bu kadar canlı yaşatılır mı şaşıyorum ama ne yapmalı sorusuna cevap bulamıyorum... !!!

evin büyükleri yani iki ailenin de anneleri:

abicim bu karılar görmüş geçirmiş dersin yok arkadaş bildiğin süzme bu hanımlar. ya tutturmuşlar kazıkçı gelinle yaralı damadı yıllar sonra dost meclisinde barıştırmaya. aklınız alıyor mu sizin, ateşle barut yanyana gelir mi? bir de bu ikiliyi barıştırmak için olmadık tavırlar yapıyorlar ya hiç olmazsa olayları biraz suyuna bırakır yavaş yavaş çözülür dersiniz... ama hem iki öfkeli hem de onu geçtim iki eski aşık ve biri terkedilmiş... yok yok olmayacak bizim kocakarılar da kafayı yedi...

orda bir gelin var geveze mi geveze:

kocasına havele ediyorum o zilliyi ama kocası ağzını büzemez ki o bülbülün. olur olmadık yerde zırvalıyor zilli.

herşeyi geçtim de arkadaş o aydan şener nasıl ilan-ı aşk yapacak nasıl hala sevdiğini söyleyecek, nasıl ilk ve tek aşkının mehmet ali olduğunu itiraf edecek. filmin koptuğu sahnedir o sahne, yani herşeyidir. söylemek zorunda yani söylemeyecekse baştan izlemeyelim yönetmen!
(bkz: fikri kim ya)
şimdi baylar, bayanlar hemen iki üstümdeki giride belirtmiştim ki esas kızımız esas adama nasıl "hala onu sevdiğini söyleyecek" yürek ister demiştim... hatta böyle bir şey yoksa izlemeyelim diziyi demiştim...

ki bu hafta yayınlanacak bölümünde aydan şener itiraf ediyor içindekileri acaba beni mi okudular diye düşünüyor insan. o değil de dizide herşey ne kadar hızlı ilerliyor sanki türk dizilerine inat herşey bu sezon bitecekmiş gibi, nasıl desem bir 40 bölüm sürecekmiş gibi...

bizim takıldığmız husus zehra (aydan şener) ve mehmet ali'nin (kenan ışık ) birbirlerine olan aşklarını ilan ettikleri sahneyi taa sezon sonunda beklerdik ama dünya hızlı ilerliyor yav... hadi hayırlısı...
güzel dizi cumadan pazara alinma sebeplerinden biri sanirim menekse ile Halile yarisamadigindan olabilir. (bkz: bence yani)
son bölümüyle ağzı açık bırakan dizidir. zehra karakterinin yaptığı konuşmalar beni benden almıştır.**
gerçekten harika dizi.
bütün oyuncular harika oynuyorlar.

ben de ilk bölüme takıldım mesela. çocuğu hastahaneden hemen alınca burdan çok yakın gibi Amasra'ya gitmeye karar verildi, biraz tepki göstermesine rağmen çocuk da hemen kabul etti, ne ara bavullar yapıldı da gidiliyor değil mi ama?

bir de bana zehra karakteri çocuğu o durumda olan bir anne için çok sakinmiş gibi geldi, sanki daha telaşlı olunması gereken bir durum gibi duruyor.

Ama ne olursa olsun dizi güzeldir, izlenmesi gerekir, tavsiye edilir...
özgür'ün kuzeni olan savaş'ı tek geçtiğim dizi. böyle korkutuğu zaman yusuf yusuf halinde "tersim pistir" demiyor mu, yarılmamak ne mümkün.
http://www.youtube.com/watch?v=mYVckxZVI_g
ismi itici duran yerli dizi. denk gelip de ilk izlediğim bölümünde, sanki dizi müziğiymiş gibi red hot chili peppers çalıyordu, ne şaşırmıştım ha! yerli dizide red hot, vay be... birden bar ortamına geçtiler ve durum aydınlandı... peh peh...*
büyük ihtimalle yayından kalkacak dizidir.**
yayından kaldırılması söylemlerinin yapıldığı dizidir. yayından kaldırılmasının büyük hata olacağı söylenmektedir *.
yayın akışında artık yer almayan dizidir.
raiting kurbanı süper ötesi dizi *.
yaziktir neden kaldirilmistir ki güzelim diziydi.
(bkz: zikrimin ince güzü)*
sözleri çok acı olan ve bana geçmişi hatırlatan bir şarkı.
Güzel bir dizi olmasına rağmen giderleri karşılamadığı için yayından kaldırılmıştır.