bugün

son derece absürt bulduğum olaydır.
zaten oscarlık değil bunu bilmiyor değiliz.
ama okadarda kötü değil,
böyle böyle gelişeceğiz.
bence gayet güzel bir başlangıç olmuş...
bilmem kaç milyon dolarlık filmde yaparlardı,
oscarada aday olurdu ama
izleyecekmiydiniz?
rekor kırdıracakmıydınız merak ediyorum.
saçma geliyor.
kötülemek daha kolay sanırım bir tebrik olsun demekten.
çok biliyorsa kendisi bir film yapması gereken kişilerdir.
türk sineması için çok büyük başarıdır bu film. desteklemek gerekir. kendi ülkemizin sinema sektörünün gelşmesi adına kötülememek, empati ile yaklaşmak gerek.
senaryosu gayet basit ama türkiye standartlarında güzel bir filmdir, diyelim tatlıya bağlansın.
fetih 1453 ün dünya standartlarında gayet sıradan bir film olmasından ötürü film hakkındaki haklı görüşünü ifade edenlerdir.
bu kadar büyütülmemesi gereken olay. sadece bir filmdir ve beğenmemek gayet normaldir.
ayrıca bir de gerçekler vardır. adamların 10 yıl önce yaptığı filmlerdeki grafiklerin yanına bile yaklaşamıyoruz. kimse bir yüzüklerin efendisini beklemiyor tabi ama daha iyi olabilirdi.
burda filmi eleştirirken kimse osmanlıya hakaret etmiyor sadece eksikleri söylüyoruz ki bir daha çekilirse böyle bir film aynı hatalar yapılmasın.
kendilerinin bundan daha güzel işlere imza atmaları beklenen kişilerdir.
filmi kötülemek yerine yalnızca beğenmemekle kalmaları gereken kişilerdir.
3 boyutlu gözlük yerine at gözlüğü takıp filmi izleyenlerdir.
daha güzel film yapabildikleri için kötülüyorlardır herhalde, yoksa başka ne olabilir ki?
yav arkadaş anlamıyorum yahu! filmi beğenmeyen sırf çekiminden, sahnesinden, kamerasından, efektinden bahsetmiş! ulan istediği kadar kötü olsun ne çıkar, sonuçta biz 40 yıl boyunca cüneyt arkın ile yetinmiş insanlarız.

ancak bir insan evladı çıkıp da asıl yürek yaralayıcı kısmından dem vurmuyor. Gözünüzü seveyim doğru söyleyin ya,hangi birimiz filmden çıkarken kendimizi "fatih" gibi hissettik? hangi birimiz gurur duyduk fetihle?. insan gaza gelmeye de ihtiyaç duyuyor bazen, tıpkı kurtlar vadisi filminden çıkarken memeati kesildiğimiz gibi!

fatih sultan mehmet han aciz, ulubatlı hasan behlül, akşemsettin hazretleri aydede, topu döken karşı taraftan yani biz malız, mehter marşı, ara ki bulasın.. sokayım yapacağınız işe!
farklı olma çabası içindedirler.
amerikan filmi olsa oscar a bile aday yapabilirler.
filmi sadece açık aramak için izleyen insanlardır.
(#14719611)
ayrı yazılması gereken dahi anlamında de nin amına koyan, imla ve yazım kurallarını hiçe sayan, ama türklüğe sahip çıkmaya gelince mangalda kül bırakmayan gençlerden kat kat evladır.
fetih 1453'ü kötüleyenler;

1. farklı olma çabası içinde değildirler hiçbir zaman aksine objektif bir şekilde filmi izlemişlerdir! kıçıyla başıyla filme bakıp, sonra olanca milliyetçiliğiyle, ağzında salya; "çohh iyi olmuş yaauuu çoh mayyyaaak film yapmış la adam." dememiştir. tek tek neden beğenmediğini sıralamıştır.

2. evet çekimleri bok gibidir bu çekimler dolayısıyla kimse gaza dahi gelmemiştir. şahsen ben gelmedim gaza falan. ne fatih i aciz gösteren biziz, nede ulubatlıyı o karının koynuna sokup zina ettiren!!

3. bundan daha güzelini çekebilecek insanlardır bu filmi kötüleyenler bilemezsiniz önemli olan ilk fetih filmini çekebilmek değil. ilk fetih filmini adam gibi çekebilmek, zira bunca insan fetih filmini çekmediyse bir korkuları vardı oda buydu, bu yüzden eleştirilere hazırlıklı olmak lazım!

4. ayrıca bu insanlar şuna da sinir olmaktadır; " böyle böyle gelişeceğiz, e ilk seferde süper olamazdı ya bu fetih filmi?"
ulan saf zaten bizim de eleştiridiğimiz yer bu olumsuz yanları, olmamış yerleri... adam olda o eleştrilerden feyz al boş çemkirene kadar.

5. bide bu filmi kötüleyenler izleyicilerin, en fazla aklının kesmediği şey ise şudur; bu filmin ne çok yapımcısı, yönetmeni varmış amk! sanki bu filmi, faruk aksoy falan değil de, filmi beğenenler yapmış, yönetmiş, sponsor olmuş... eleştiriyi yapımcıya, yönetmene yapıyoruz, adamlar sanki bu filmi kendileri yapmış gibi gardını alıyor.
size ne arkadaşım? beğendiyseniz beğendik deyin beğenmeyenlere ne bok yemeye çamur atıyonuz?
Her kes'in düşüncesi farklıdır. Saygı göstermek gerekir. Bence bu filmi beğenip beğenmemek çoğunlukla milliyetçilikten geçiyor. Hayatını vatanına adamış, askerliğini zevkle yapmış. Mehmet Han'la gurur duyan, istanbul'u kutsayan birinin hayran olacağı bir film. Bir yandan da güneydoğu anadolu'daki kürt kardeşlerimiz se değil filmi istanbul'u tınlamazlar. Tercih meselesi, olanlar da bizim gibi arada kalanlara oluyor.
insanları tarihten, köklerinden uzaklaştırıp, maneviyatın süfli birşey olduğunu düşünüp vede böyle düşünülmesini isteyen, manevi değerleri kötülemeye çalışan, değersizleştimek isteyenlerdir. toplumu maneviyat ile birşey kazandırılmadığına inandırmalı, topluma köklerini yanlış tanıması sağlanmalıdır!

pazarlama da altın kuraldır. savaş algı da başlar. ilk önce insanların algılarına hükmetmeli, algıyı yönlendirmelisiniz. şimdiye kadar toplum nezdinde hüsnü kabul görmüş kişi ve hadiselerin karalanması, kendilerinin dahi inanmakta zorluk çektiği iftiraların atılması hep bu amaç doğrultusundadır.

hala muhteşem yüzyılın doğruları anlattığına inanmamazı bekleyen ben en hafif tabiriyle söyleyeyim saftirikler var.
filmin tam anlamıyla saçmalamadan ibaret olduğunu, görülmüş, duyulmuş en salak diyalog ve monologlar içerdiğini hatta görselliğin bile harcanan onca paranın karşılığı olmadığını anlamak için sinemacı olmanıza gerek olmadığını kabullenmemiz gereken filmdir.
ben verdiğim paraya üzüldüm açıkçası.