bugün

herkesin kendisine yakışanı giymesidir. herkesin bi felsesi vardır. o senin felsendir bu benim felsemdir kimse kimsenin fesine karışamaz.
Varlığın ve bilginin bilimsel olarak araştırılmasıdır. şu yapılan, yani felsefe nedirin cevabını aramakta, felsefedir.
Felsefe, yaşamın anahtarıdır.

Yaşamı sorgulayarak anlamak, şeylerin özünü keşfetmek ve anlamaya çalışarak dünyayı anlamdırmaktır.

insan var olduğundan beri içinde yaşadığı dünyayı merak etmiştir ve bir takım teoriler ortaya koymuştur.
Şu anki bilgi birikimine vardıysak hepsi bugüne kadar felsefe adına ve tüm bilimler adına görüşlerini, fikirlerini ortaya koyan felsefeciler ve bilim insanları sayesindedir.
insanın ruh haline yakışanı giymesidir. Aynı giyinenler varoluş piştisi yaşamıyor değil. Rüküş ve şık olanlar da var bu libas yakıştırmasında. Eflatun güzel bir renktir felsefesi giyimde. Tavsiye ederim.
zamanında adamların kafa yorup söyledikleri şeyleri söyleyip sonra kendini felsefe yaptım zannetmeleri kadar komik birşey yok.
nedir kenti meydanıdır efendim.
cevabını felsefik rümüş verebilir...
Derttir tasadır.
Felsefe eflatunun yaptığı salatadaki lezzettir.
Aklın sınırlarında yapılan danstır.
Ve bütün danslar çokça yapmacıktır.
Çok yönlü araştırıp öğrenme, öğrenilenleri bilgi dağarcığına ekleme, sorgulama, soruşturma. Jaspers'a göre yola çıkmak demektir. Sokrates'a göre cehaletimizin farkına varmak...
felsefe bilgeliği, hikmeti aramaktır. bunu da akıl yoluyla yapar.
düşünmek üzerine kurulu ve en doğal kesitleri sorgulama çabasıdır.

Thales,aRistoteles,heraklitos gibi birçok filozof un uğraştığı ilmi alandır.
Bilme uğraşı.
Akıl, merak , düşünce soruya soruyla cevap verme saçma sapan birşeydir.
#37885699 güzel demiş, felsefe o ikinci sapiens'tir. Yani düşündüğünün üzerine düşünmek, bir meta-sorgulama aktivitesidir.

Bilip bilmeden 3 kitap okuyup atıp tutmayın rica ediyorum. Bilimin uzantısı falan değildir felsefe, bilime bağlı da değildir. Salak salak politzere atıf yapacağınıza tek kutuplu felsefenizi biraz genişletmeye çalışın.
Felsefe daima yolda olmaktır.
belirli konular hakkında, mantıki argümanlarla yapılan düşünme eylemi.
tanım: bir soru.

felsefe düşünmektir, insana içinde bulunduğu doğada eşsiz olma fırsatını verendir. tüm bilimlerin temelinde yatan eylemin ilk kez vücut buluşudur.

homo sapiens sapiens'de iki "sapiens" olmasının sebebidir.
sorunun cevabı en net şekilde vikipedi'de yer almaktadır.

--spoiler--
"sözcük köken olarak Yunanca φιλοσοφία "seviyorum, peşinden koşuyorum, arıyorum" anlamına gelen "phileo" ve "bilgi, bilgelik" anlamına gelen "sophia" sözcüklerinden türeyen terimin işaret ettiği entelektüel faaliyet ve disiplin. "
--spoiler--

felsefeyle zoru olan yada felsefeden uzak durmayı tercih eden kişi kesin bir şekilde vasattır, alt insandır, düşük seviyedir.

dağılabilirsiniz.
görsel
Lisede felsefe gören sınıfı hocanın dumur ettiği soru.
Felsefe yol amaktır.
gerçekleri öğrenme yolu, cevap bulma sanatı, doğruları öğrenme cartı veya curtu değildir.

felsefe sorgulama sanatıdır. sadece sorgular. eğer elde ederse cevabı da argüman olarak saklar. doğru var mıdır? varsa bilinebilir mi? kime göre doğru? mutlak otorite var mıdır? mutlak bilgi elde edilebilir mi? gibi kavramları '' dahi '' inceleyen bir daldır felsefe. gerçekleri öğrenme sanatı veya cevap bulmak için kafa patlatmak falan değildir. çünkü felsefeye göre hiçbir şeyin tek cevabı yoktur. hiçbir şeyin de tek doğrusu yoktur.

şimdi klavyeleri yavaşça yere bırakın.
arayıştır cevaptır.