bugün

rus gülmece ustası uspenski'nin yazdığı çocuklara yönelik gülmece romanıdır. fedor amca isimli hayvanlara çok düşkün küçük bir çocuğun anlatıldığı roman, çocuklara doğa, hayvan ve insan sevgisini aşılamaktadır.
küçükken annemin can yayınlarının
çocuk kitapları dizisini elime
tutuşturması ile tanıdığım sevimli kahraman.
çocukken elimden düşürmediğim, gülmekten çatladığım bölümleri ezberleyip hergün kendi kendime anlatarak evin içinde dolaştığım muhteşem kitap.
Birinci kalite kağıt kokusunun sezildiği, bol ilkokul öğrencisinin bulunduğu ortamlarda büyüklerin bir yutkunmayla hatırladığı mistik çocuk kitabı. (Okumayanlar okumalı yaşı ne olursa olsun)
büyümüş de küçülmüş fedor'un kamyoneti ya da traktörünü köfte ve çorbayla çalıştırdığını unutamadığım, muhtemelen bu nedenle çorba ve köfte taleplerimle ebeveynlerimi çıldırtmama neden olan büyülü kitap. Hayvan sevgisi de kazandırmıştır her okuyan çocuk gibi bana.
sevimli ve tuhaf karakterleriyle çocukluk dünyamı parselleyen mükemmel yapıt. en çok postacı peçkin bana enteresan gelirdi. daha ufacıkken, hacım ne arıza insanlar varmış dünyada dedirtirdi bana. köfteyle çalışan traktör çok mutlu ederdi beni. şimdi o tatlı hayalleri yaşayamıyoruz artık..o fantastik dünya yok oldu gitti, hayatın acımasız yüzü geldi yerine..ama yine de hatırladıkça yüzümüzde bir tebessüm yaartıyorsa ne mutlu ona, ne mutlu uspenski' ye..
harika bir çocuk kitabı. çocukken hiç sıkılmadan okuduğum, şimdi de görsem yine okuyacağım güzel kitap. okuduktan sonra öyle mutlu ediyor ki sizi.
muhtemelen milenyum çocuklarının başta yadırgayacağı, ama biraz içine girince de büyük keyif alacağı hoş bir çocuk kitabı.
okuyabileceğiniz en güzel, en temiz kitaptır. ilk okuduğunuzdaki zevki her seferinde hatırlarsınız. çocukluğunuzun mutlu günlerine götürür sizi. çocukların hayal gücünü geliştirdiği doğrudur. ne çocuğu 50 yaşındaki adamı hayal gücünü kullanmaya yöneltir. hayvan sevgisi aşılar. çorba içen traktör, ev güneşi, kapkaççı karga unutulmazlarıdır. yaşınız kaç olursa olsun bulun bi yerde okuyun.
on numara kitap. bunun gibi bi kaç efsane daha kitabım vardı. kaybettim hepsini. ulan ne güzeldi be.
Dün hayata gözlerini yuman Eduard Uspenski * tarafından kaleme alınmış, okuduğum en etkileyici çocuk kitabı.
görsel
meğerse eduard bey tarafından sonradan birkaç cilt devam maceraları da yazılmış olan çocuk kahraman. hatta yazıldığı yıllar itibariyle komünizm sonrası rusya'da geçiyor ve giderek büyüyen bir fedor amca'nın başına gelenleri anlatıyor sonraki ciltler.
devam maceralarının adları şöyledir:

(bkz: fedor amca nın teyzesi)
(bkz: fedor amca nın kız arkadaşı)
(bkz: fedor amca okula gidiyor)
(bkz: fedor amca define peşinde)
https://www.google.com/se...280&bih=851&dpr=1
güncel Önemli Başlıklar