bugün

birazdan wolkswagen arena da canlı izleyeceğim. zerrin tekndor u da gördüm.
görsel
görsel
fazıl 8 yaşında.

3.5 yıldır piyano çalıyor. Bize piyano bana ne dedi isimli kendi çalışmasını sergileyecek.

https://www.youtube.com/watch?v=PTpw0ep4GkU
bir türk olarak gurur duyduğum adamdır.

sanatçı bu adamdır.
Bu topraklarda yetişmiş, beslenmiş alevisi, kurdu, tasavvufu, islam ı her yemişten bal alıp sunan muhteşem müzisyen, kompozitör.
Aşık Veysel'in "Kara Toprak" eserini batı formunda dünyaya tanıtmış kişidir.
Sözleriyle ve duruşu ile iktidarı rahatsız eden bir müzisyendir.
Kızı Kumru' ya yazdığı eserini çalarken kendinden geçen muhteşem kalpli bir virtüözdür. 8 yaşında Trt'de kendi bestesini çalarken de kendinden emin hali Türkiyeyi dünyaya tanıtacağının göstergesiymiş meğer.
bazı kimselerin tipinin çirkin olduğundan dem vurduğu fakat bana çirkin gelmeyen insan.
sanırım sadece doğuştan yarık dudak sorunu var.
müziksel maharetini zaten tartışmaya gerek yok.
siyasi olarak ise cumhuriyetin değerlerine bağlılıkla cihangir solculuğu arasında gidip gelmekte.
14 Ağustos da hiç bir açıklama yapılmadan konseri iptal edilen büyük üstad çok güzel bir açıklama yapmış

“Sevgili dostlar.
Üzgünüm, yazacaklarımı okuyun…
Harbiye Açıkhava Cemil Topuzlu sahnesindeki 14 Ağustos konserimin iptalinin sebepleri ile ilgili.
Konser kaldırılması bir sanatçıyı elbetteki üzer.
Hayatım boyunca bana verilmiş yeteneğin, meziyetlerin insanlığa ve memleketime olan borcunu ödemek için çok çalıştım ve emek verdim, hala da veriyorum, hep de böyle devam edecek, klasik müzik dünyasının tüm ülkelere ve Türkiye'nin de her yerine yayılan konserlerimle, bestelerim ve kayıtlarımla en çok ilgi gören sanatçılarından biriyim belki, bununla övünmedim, beni yaptıklarım değil önümdeki hedefler daha çok ilgileniyor, ama şu kadarını söyleyeyim, Türkiye Fazıl Say'ın bu konumundan gerçekten çok faydalanabilir, yarar sağlayabilir, köprülerin müzik ve sanat ile atılmasında, insanlığın dost olmasında, bu ülkenin batı ile ilişkilerinin düzelmesi gerekliliğinde herkes hemfikirdir, gerçekten bu dostluğa çok büyük emek verdim.
Kitabımda da çok yazdım, yıllardır tekrarladım, bu halk barışmalıdır, ötekileşmeler olmamalıdır, kültürler kaynaşmalıdır, doğu ve batı kültürleri buluşmalıdır, buna emek verilmelidir, bu konuları özellikle son yıllarda çok yazdım, yüzlerce makale, açsınlar kitabımı, bazı yazılarımı okusunlar.
Bir insanı anlamadan, ön yargılarla hüküm verilmesine karşıyım. Yılda 120 konser veren bir insan emin olun “1” konseri olamıyor diye üzülmez, 119 konser olunca ne değişiyor ki, tam tersi sevinirim, ama sebebinin içeriği, bu olunca, haliyle üzülüyorum, memleketim adına üzülüyorum. 14 Ağustos Harbiye Açıkhava Fazıl Say konserini programdan kaldırmak zorunda kalan yapımcı Erdal bey (Atlantis Yapım) herhalde yıllar sonra bu olayı çocuklarına torunlarına gurur duyarak anlatmayacaktır.

Hayatımın çok zor bir döneminde, annem yoğun bakımda ben de sağlık dertleri içindeyken, beni bu tatsız durumun içine itenler, dürüst bir şekilde düşünmelidirler, doğru mu yaptıkları?

Bakın; güç müziktedir, hiç bir suçum yokken bu tarz yaralar açmalarına da izin veremem. ben müziğimi yapıyorum, her fırsatta dostluk istiyorum.#Fazılsay”
Severim.
müslümanlar kazandı ben gidiyorum diyerek, nasıl bir göt olduğunu ispat etmiş biridir!
Bu ülkeye fazladır.

Sanatçı için acıdır kendi toplumu tarafından anlaşılamamak.

Aynı dili konuştuğun bir toplumla anlaşamıyorsan bir şeyler yanlış demektir.

Onlarca sayfa yazarım, ancak gerek yok. Dermanı yok zira.
Başarılı ve iyi bir müzisyen olabilir ancak işinin dışında siyasete bulaşmamalıdır. Kendisinin işi sanat icra etmek çünkü.
Türkiye'nin nadir yetiştirebildiği değerlerden. Onu da harcamaktan çekinmedik.
Daha da komik olaylar var tabi. Fazıl Say'in Ömer Hayyam şiiri paylaşımını 'dini değerleri aşağıladığı' gerekçesiyle şikayet ederek dava açılmasını sağlayan Ali Emre Bukagili, Adnan Oktar'a kadın temininden tutuklandı... Muhatap olduğumuz güruh...Akla, bilime, sanata düşman, mesleği değişken, pezevenklik standart.
Türk tarihinin en büyük müzisyeni değildir.

Basit bir örnek:

(bkz: aydın esen)
En büyük desek biraz ahmet adnan sayguna ayıp etmiş oluruz.
Büyük sanatçı besteci entelektüel bazı konularda haksız bulmama rağmen gururumuz.
annesi Ayşe Güngür Say hayatını kaybetmiş.

http://www.milliyet.com.t...e-gungur-magazin-2729939/
Annesi vefat etmiş.Basın sağolsun üstad.
https://twitter.com/yeliz.../1037275298700701696?s=19
Az önce Twitter'da okunan ve acı acı tebessüm etmeye neden olan paylaşım.
Şaşırdık mı?
Hayır...
sevdiğim bir sanatçıdır, keşke izmir senfonisi ya da ege senfonisi adıyla senfoni yazsa da dinlesek bir egeli olarak çok mutlu olurum ya. seni seviyorum...
“akılla bir konuşmam oldu” kitabının yazarı.
sanatına dair,
kesinlikle iyi bir sanatçıdır. lisede 3 kere canlı dinledim kendisini. o zamanlar epey etkilemişti. şimdi yeni konserlerine bakıyorum, böyle ne bilim adam çalıyor ama sanki çalmış olmak için çalıyor gibi geliyor. belki artık adamın tarzından hoşlanmıyorum ya da kullandığı yeni armoniler bana gelmiyor. diğer yandan idil biret, Martha Argerich, mitsuko uchida, gülsin onay'ın müziğine olan hayranlığım yıllar geçtikçe daha da artıyor. dediğim gibi iyi bir sanatçı olmasına rağmen son 10 yıldır yaptığı müziği pek benimseyemedim.

türkiye'de fazıl say ismi,
bana sorulacak olursa ne bu kadar anlam yüklemek doğru, ne de bu kadar eleştirmek. hemen her sanatçı günümüzde sosyolojik yaşam ve siyaset üzerine görüş bildiriyor. fazıl say'da herkes kadar bu konuda özgürdür. açıkçası söylemlerinin bir çoğuna katılsam da, fazıl say'ın bir akım oluşturacak, tek başına bir ideoloji yaratacak derinlikte siyasal ve sosyolojik birikime sahip olduğunu düşünmüyorum. ve bu sanatçının söylemleri neden bu kadar gündem yaratıyor anlamışta değilim. dediğim gibi fazıl say'da herkes kadar kendi düşüncelerini dile getirebilir lakin bu adam bir müzik sanatçısı ve müzik dışındaki söylemleri evrensel olmak zorunda da değildir. adama soru soruyorlar adam cevap veriyor bütün türkiye 1 hafta bu meseleyi tartışıyor!

konudan bağımsız olarak önceki entrylerde gördüğüm yorumlar üzerine,
fazıl say'a bestekar ve virtüöz olarak türkiyenin en iyisi, dünyanın en iyi 1-2 piyanistinden biri demek cahillikten başka bir şey değildir. hadi bestekar olarak neyse (kişiden kişiye değişir), virtüöz? yani adamın yüzüne söylesen iltifat diye, adam sana "bokunu çıkarmasaydın keşke" der. arkadaşlar ilginiz alakanız olmayan konularda yorum yapıp saçmalamak zorunda değilsiniz. birisini siyasi görüşünden ötürü koşulsuz övmek, hele hele müzik gibi evrensel bir sanat dalında bunu yapmak çok büyük yanlış. (bkz: fazıl say/#39943708) şu entrydeki arkadaşa soruyorum hiç idil biret dinlemiş mi? bir çok müzik otoritesi kim? o müzik otoriteleri (bkz: martha argerich), (bkz: mitsuko uchida), (bkz: Maria Joao Pires)'ten haberleri var mı? sizin bu abartılmış övgüleriniz bu yorumu yapmaya itiyor insanı. keşke burada sanatından birşeyler konuşup parçalarını yorumlasanız.
bu ülke için fazla büyük yetenek.
Muhteşem bir sanatçının ismidir.