bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  nazi kamplarını, yahudi soykırımını ve sonrasında yaşanılanları anlatan 2005 yapımlı avrupa filmi. benzer konulu filmlerin aksine arada kalmış bir film. kamplarda yaşanılan vahşetin boyutları yerine sebep, sonuç, insan ilişkileri ve bakış açıları üzerinden mesajlar verilmeye çalışılmış. schindler's list gibi dramatik yönü ağır basan soykırım filmlerinden sonra hafif gelen ama izlemeye değer bir film.
  1 ... oylumunelumune
 2. 2.
  imre kertesz'in aynı isimli kitabından uyarlanan mükemmel ötesi bir belgesel film.
  ... sophie kowalski
 3. 3.
  Almanya'nın toplama kaplarını bir çocuğun bakış açısından anlatan filmde benzerlerinden farklı bir noktaya kadraj doğrultulmuş ve savaş sonrası yaşananlar seyirciye sunulmuş. toplama kaplarında, açlık , sefalet, ve acılar içinde geçen ümitsiz günlerin ardından gyuri ülkesine döner. Ancak ülkesine vardığında pek de hoş karşılanmaz. Çünkü kaplardan dönen takati tükenmiş, kolu bacağı kırılmış, zafiyetin eşiğindeki insanlara, tecavüze uğramış kirlenmiş bir kız çocuğu muamelesi yapılmaktadır. (şunu da belirtmek isterim ki tecavüze uğrayan değil tecavüz eden kirlenir. ancak insanlık bunu idrak edemiyor.)

  filmin finalinde geçen replikler insanın içini burkmaktadır. ''Cehennem gerçek değildir oysa toplama kapları gerçektir.''
  ... insanca pek insanca