bugün

iyi giyim denilen nanenin aslında kapitalizm köleliği olduğunun bilincinde olunursa, fakir tarafından üzülenesi değil, aksine sevilinesi bir durum olacak olan olgu*. asıl yadırganması gereken şey insanların kötü giyinmesi değil, köle olmayan/olmak istemeyen insanların aşağılanmasıdır. zira sadece içinde bulunduğumuz endüstri-enformasyon devrinde köle olmayanlar/olmak istemeyenler yadırganmakta. insanlık tarihinin geçmişinde tam tersi geçerliydi oysa. ilginç tabii.
zevksiz oldukları kadar akılsızdır bu insanlar.
güzel giyinmek kadar önemli bir konu bu kadar gözardı edilmez ki.
paran mı yok?
para dediğin nedir ki? bulmanın bir sürü yolu var.
hiçbir şey bilmiyorsan çal.
ya da at vitrinin birine kocaman bi taş, vitrindekileri alıp kaçıver.
beden tutmazsa mı, e o da senin problemin artık.
her şeyi benden bekleme.

bide savunurlar kendilerini eski ya da kötü olabilir kıyafetim ama temizdir.
hikaye bunlar...

"ye kürküm ye" diye bi söz vardır, hiç mi duymadınız.
ne kadar güzelse kıyafetiniz, ne kadar duyulmuşsa markası o kadar insansın.
başlıkta da geçiyor zaten "fakir insanların..."
insan kardeşim insan.
kıyafeti bırak hele bi kenara.
(bkz: beni tanıdılar siz kaçın) * *
zengin olup iyi giyinen ama adam olamamış kişilerden daha kötü giyiniyorlardır. ancak büyük ihtimal ile çok daha fazla adamdırlar.
tesipiti yapan ki$inin muhtemel tespiti yaptığı yerin üzerine oturması sonucu çıkan yarım bir tespittir.
bunu alafranga ya da alaturka bir tuvalette yapsa daha net tespitler çıkarabilir.

(bkz: tespit yapacağım derken sıçmak)

edit: bkz düzeltmesi.
kıyafetin iyisi nasıl olur öncelikle bunu açıklmaka lazım. bahsedilen iyi giyinmek Guess, Gap , DKNY, gibi markaları giyinmekse üzgünüm ama fakirler zenginlerden akıllıdır. Sizin ah ne güzel kıyafetler acayip havalı oldum bunlarla, dediğiniz markalar Sultanbeyli, Samandıra ,Merter.... /listeyi uzat uzatbildiğin kadar / de bulunan fakirlerin çalıştığı atolyelerde yapılıyor. Hepi topu üç liraya mâl olan tişörtlere siz 100 tl veriyorsunuz fakirler 5 lira . Arada fark yokmu var reçmenin vuruş farkı,overloğun sıkılık farkı, ponterez vurulup vurulmadığı. *
modaya uygun olmamalarına katılırım. Modanın iplik ve kumaş tröstlerinin para kazanmak için ortaya attıkları yem olduğunu ise bilirim.

unutmadan,

(bkz: kötü sensin fakir de sana girsin)
zengin kokoş ve züppelerin çok güzel giyindiğini sanan ambalajcı şahıs görüşü. be götümün kenarı! sen kendini kabul ettirmek için sadece marka giymeyi becerecek kadar acizsen, biz n'apalım? o kuru götüne, marka pantolon yerine paralarından dikilmiş donla gezsen, aynı oranda tiksindirirsin insanı.
anlamadağım durumdur tamam ustam paran yok alım gücün yok ama alıncada neden gidip üstünde ''d&g, armani ,kenzo vb'' yazan iğrenç görünen çakma şeyler alıyorsunuz ki gidin kardeşim bi collezione'a bi bershkaya on milyona yirmi milyona her şey hem de güzel o aldığınız şeylerde aynı fiyat..
fakirin yirmi milyona bir haftalık ekmek alıp sofrasına katık yapacağını bilmiyorsunuz onu anladık bari pazarda hangi elbise kaça satılır onu öğrenin.

edit: memlekette herkeste estetik gelişti* bi fakirler de gelişmedi değilmi

(bkz: siktirgit çay koy)
(bkz: iyi görünüşlü dilenci)
(bkz: dilenci görünüşlü zengin adam)
ne insanlar gördüm, üzerlerinde elbise yok... ne elbiseler gördüm içlerinde insan yok...

sözü ne kadar da güzel acıklıyor değil mi?
hala kıyafet bazlı düşünmek ne gibi bir haz veriyor merak ediyorum, diyebilecegimiz türden başlık..seni neden bu kadar ilgilendiriyor insanların kıyafeti, insanların kıyafetine takılmak nasıl bir haz veriyor sana?yok yok, psikanaliz şart!
iyi giyinmesi durumunda karnının doyması mümkün olmayan insandır. ''ekmek almak, pantolon almaktan daha karın doyurucudur'' düstüru burada daha bir önemli hale gelir.
elbisenin giyinmek için değil örtünmek için giyildiği düşünüldüğünde çok karmaşık,şaşılası, vs gelmeyen durumdur.

edit: eksileyenler için not--> harbi söylüyorum, elbisenin giyinmek için değil örtünmek için olduğunu düşündüğünüzde gerçekten daha rahat hissedeceksiniz; moda, magazin, başkasının bakışının ne ifade ettiği, beğenip beğenmediği, dünyadaki anlık statünüzün değişip değişmediği, karmanızın tavan yapıp yapmadığı gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz. vesselam)
zengin ve zevksiz olmaktan daha iyi olan durumdur.
kendini bişe sanan burnu havada olan concon olarak tabir edilen, insanları giyim kuşamıyla değerlendiren böyle yaparak kendini değersiz kılan zavvallı kişiliğin düşüncesidir. insanları kıyafetlerıne göre değerlendirmek yerine oturup nekadar insan olduğunu değerlendirmesi kendisi ve hayata bakış açısından faydalı olup ufkunun açılmasına yardımcı olacaktır.
Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!
seçim yapma şansları yoktur da ondan.
ne yazık ki pantalonları dizelden, kendi vücutları için sanki özel yapılmış gibi değildir!..
aslında yanlış bir genelleme. bir çok fakir tanıyorum. giyimine kuşamına dikkat eden. belki üstünde bir kaç dikiş izi olabilir. belki ayakkabısında pençeler olabilir. ama bu da dikkat etmektir neticesinde. sonra fakir tanıyorum her sabah kalkıp saçlarını tarayan, dişlerini fırçalayan, aynada kendine çeki düzen veren. insanlar içinde güzel kokabilmek için tütün kolanyası süren fakir tanıyorum.

ama bir de zengin tanıyorum. üstünde abercrombie, altında tommy, ayakkabıları converse. yani adamın üstündekilerini satsan fakir diye tabir ettiğiniz o insanın 3 aylık geçimini karşılarsınız. ama adama bakıyorsun 2 hafta boyunca banyoya girmediğinden kaynaklanan o pis kokuyu hugo parfümüyle absorbe etmeye çaışmış. iki dakika konuşuyorsun kendi espirisine gülünce altın(!) gibi dişleri meydana çıkıyor. saçının dağınıklığını soruyorsun moda diyor. (peki saçındaki yağlar ve kepekler de mi moda)
(bkz: hanım kos cocuklar baslık acmıs)
diyecegim, üst nesil ben ne diyeyim. *
Zengin olup ta 5 karışlk elbiselerle dolaşmaktansa ya da şöyle diyeyim oranı buranı çıkararak şık giyiniliyorsa varsın rüküş giyineyim.Ya da kötü giyinme kime ve neye göre kötü.bu birazda zevk meselesi olduğundan karışılmaması gereken bir konu.birde olayın şu boyutu var.fakir insan ne kdar kendi zevkine göre giyinebiliyor..onun da cevabı var? kendi imkanları doğrultusunda güzel giyiniyordur. en azından renk uyumunu sağlıyabliyordur.yada dizindeki yırtık yeri modaya uygun hale getirebiliyordur.
ne insanlar gördüm üzerlerinde kıyafet yok
ne kıyafetler gördüm içlerinde insan yok
Mevlana Celaleddini Rumi.
her gece acaba yarın karnımı nasıl doyuracağım diye düşünen insanların kötü hatta çok kötü giyinmesi gerçekten çok abes. nasıl oluyor da bulamıyorlar doğru düzgün kıyafet.

(bkz: bu bir şakaysa kamera nerde)
parasızlık sebebiyle kıyafetlerini yenileyememeleri sonucunda ortaya çıkan durumdur. ama kıyafetleri tiki giyinenlerden boynuna eşşek kadar tesbih asan gençlerden daha samimidir.
parası yoksa neticede iyi giyenemez dimi ?
tamam evet .. sigara içen fakiri var , kumar oynayAnı da var vb ÖRNEKLERDE var ..
Ama genel olarak bakarsak zaten iyi giyinme imkanı yok ! RAHATSIZLIK DUYANLAR (bkz: LEGiTNUViT) KENDi GiYSiLERiNi VERSiN O ZAMAN ONLARA , PAYLAŞIMCI OLUN , BENiM GiBi MESELA , ESKi KIYAFETLERiNiZi VERiN - YADA SiZE DAR OLANLARI FALAN .. TEMiZ GiYiNSiN ONADA ŞÜKÜR..