bugün

genellikle sevgilisinin kızmasıyla gerçekleşen olay...
uğraştıran eylemdir. Kapatmadan önce arkadaşlarının fotoğraflarıyla o seni özleyecek bu seni özleyecek gibi duygu sömürüleri yapılmaktadır. Daha sonra neden kapattığımız sorgulanmaktadır. Derken o arada zaten kapatmaktan vazgeçilmektedir.*
facebook'un hesabınızı tamamen silmeden önce size 14 gün süre tanıdığı özelliğidir. geri dönecek olsam dondururum sil gitsin diyemediğinizden o 14 gün boyunca aklınınızın bir köşesinde durur. "acaba?" dedirtir başlarda. sonra unutursunuz gider. üzerinizden binlerce bağlantının, butonun, etiketin, arkadaş listelerinin, yorumun, ilişki durumlarının en önemlisi de takip etmenin ve takip edilmenin gerginliğini atarsınız. ama yine de poker güzeldi be.
--spoiler--
-Facebook artık insanların kendilerini sergiledikleri ve zekalarını yarıştırdıkları bir yere dönüştüğü için hesabımı siliyorum.

-Birbirlerini çok seven iki insanın ortak Facebook hesabıyla sevgi, birlik, beraberlik ve sadakat gösterileri yaptıkları için hesabımı siliyorum.

-Olur olmaz her fotoğraf ya da durum güncellemesinin altına ''ANNENLERE SELAM, ÖPTÜM''yazan vesikalı fotoğraflı uzaktan akrabalar yüzünden hesabımı siliyorum.
-Her gittiği yerde bulunduğu yeri belirtme ihtiyacı hisseden şekilci insanlar yüzünden hesabımı siliyorum (Bodrum, Marmaris yazan tiplerden bahsediyorum sadece)

-Arkadaşlarıyla gittiği yemekte yediği yemeği göze sokarak çektiği fotoğrafları o yemekten en geç 1 saat sonra profiline yükleyenler yüzünden hesabımı siliyorum. Ne kadar mutlu bir hayat sürdüğünü kimseye ispat etmek zorunda hissetmiyorsan zaten mutlusundur. Öteki türlüsü kendinle girdiğin ego savaşı...

-ilişki durumunu sürekli olarak değiştirip dikkat çekmeye çalışan ve duygusal ilişkileri yapaylaştırıp basitleştiren gelişimini tam olarak tamamlamamış insanlar yüzünden hesabımı siliyorum.

-''Facebook çok bozdu yea!''diye ortada gezip de hesabını silmeyenler yüzünden hesabımı siliyorum.

-Her şehit verişimizde Şehitlerimiz için 4684684 Üye Listeni Davet Et'' diye sayfa açıp vatan sevgisini sayılarla ifade etmeye çalışan ve aslında tek amaçları o sayfada daha sonra farklı sayfaların reklamını yapmak olan sayfa yöneticileri yüzünden ve bunlara ayak uyduran/kanan cahil insanlar yüzünden hesabımı siliyorum.

-Babannesinin ölümünü iletisinde ''my grandmother has just died before see me'' yazarak duyuran ruhsuz insanlar yüzünden hesabımı siliyorum.

-Eğitim bilgileri kısmına ''hayat üniversitesi'' yazıp hayatı çözmüş gibi bilmişlik yapan sığ insanlar yüzünden hesabımı siliyorum.

-Ayrıldığınız insanın sizi listenizden sildiği halde duvarını kapatmayıp yeni sevgilisine yaptığı kurları size gösterme çabasına girdiği için hesabımı siliyorum.

-Çok samimi olduğum ve kardeşim gibi sevdiğim insanın sevgilisinden gelen baskı sonucu ''bağlantılarımı fazla beğenme kızıyor'' dediği için hesabımı siliyorum. Paranoyak insanlar haline geldik bu lanet sayesinde.

Can Yücel, Özdemir Asaf ya da Oğuz atay hakkında 3-5 dakika araştırma yapmamış insanların herhangi basit bir sözü o değerli insanların söyleyebileceği ihtimalini düşünüp profillerinde çarşaf çarşaf sözler yayımlamaları sebebiyle ve edebiyatın ayaklar altında gezmesi sebebiyle hesabımı siliyorum.

insanların yarısından fazlası Can yücel, Özdemir asaf ve Küçük iskender dizeleriyle karşı cinse laf sokuyor burada.Fazlası yok.

Eli yanağında Can Dündar, sararmış sakallı Can Yücel ve sigara tutan Cemal Süreya'dan oluşan Facebook'a çocuğumun da gelmesini istemiyorum ve işte bu yüzden hesabımı siliyorum.

-Normalde bayramda bile aramayan arkadaşın doğumgünü geldiğinde sadece arayan arkadaş gibi görünme amacıyla duvarıma gelip samimiyetsizce ''doğum günün kutlu olsun * '' yazdığı için hesabımı siliyorum.Özel mesajdan kutla en azından be adam. Ama yok. illa insanlar görecek senin iyi arkadaşlığını!

-Sadece beğenmiş olmak için belki 8 ayda yazılmış 8 dakikalık vidyo içeren eşsiz bir şiiri 3 saniyede beğenen insanlar yüzünden hesabımı siliyorum.

-Duygusal ilişkilerde güven ölçütünün ''karşılıklı Facebook şifresi vermek'' olmasından dolayı hesabımı siliyorum.

-insanların egolarının ne kadar doyumsuz olduklarını fark ettiğim için hesabımı siliyorum.

-Ayrıca insanları klonlanmış koyun haline getiriyor bu site.

Dön bak bir paylaşımlarına. herkeste mi aynı şeyler olur? Herkes mi aynı şiiri okur? Herkes mi aynı filmleri izler... Otu boku beğeniyoruz sadece. Hiçbir şeye yorum yapmaz olduk. Listemizdeki 360 kişiden 40 tanesi sohbette online olunca hiçbiriyle konuşmuyoruz. Peki neden o insan listemizde?

Belki sadece geçmişe özlem, belki insanlardan kopmadığını bilinçaltına ispat etme çabası.

içimizdeki rahatsız insanı ortaya çıkarıyor sadece. Onun eski sevgilisi, bunun arkadaşı. Görgüsüz gibi orda burda yaptıklarımızı paylaşıyoruz sadece. Şekilciliğin vücut bulmuş hali...

işte bu yüzden hesabımı siliyorum.

Sadece dedikodu ve gösteriş aracı artık bu Facebook. Anlamak gerek artık. Facebook'un şu anda kafamdaki intibası şu şekilde:

Binlerce insan bir düğün salonunda toplanmışlar ve tek amaçları gösteriş yapmak. aşırı makyajlı kokoş kızlar ve takım elbiseli sapkın erkekler. Birbirlerine kur yapıp duruyorlar. Flash Tv gibi de gamsızlar. Birbirlerini tanımadıkları halde halay çekiyorlar. Abartılı gibi gelmiş olabilir ama Türkiye genelinde maalesef durum bundan ibaret. Böyle kalitesiz bir ortam olmuş artık. Elbette kullanım amacına ve niyetine bağlı ama sizin niyetiniz iyi olsa bile gözünüze bunların çarpmaması olanaksız. Fazla söze gerek yok... Siliyorum!
--spoiler--

rötuş isteği için özel edit: bu hikayedeki mal benim.
en doğru kararlardan bi tanesi.
imkansızdır... dondurmaya izin verir, ancak tekrar girmek için şifreden başka bir şey istemez, er olan oturumu kapatır , bir daha da açmaz, öyle olur ki hesabını bakir halde torunlarına miras bırakır. Yıl 2042, son paylaşım 2007...
imkansızdır. bütün siz hesabınızı dondursanız bile bütün bilgileriniz facebook' ta kalıyor...
boş yapılan işe verilen son.
hep çoluk çocukla dolduğu için, akrabağaların seninle iletişim kurmaya çalıştıkları için, amele kaynadığı için** yapana saygı duyduğum eylemdir.
(bkz: çok bozdu çok)
yapılacak en akıllıca davranış. ama biraz yürek istiyor.
şu aralar yapılacak en mantıklı ve cesaretli iştir. facebook'un apaçi ve ergenlerle dolduğunu düşününce mantıklı bi insanın yapması gereken işlemdir. ben yaptım sizde yapın. sildikten sonraki hayatınız emin olun daha mutlu ve daha sosyal olmaya başlayacak.
facebook hesabını dondurmak dışında, tamamen silmenin mümkün olduğunu öğrenince yaptığım.
çok iyi de oldu, çok da güz... nööff... ya da her neyse işte.
Sonunda Facebook'un gereksiz bir site olduğunu öğrenip hesabını dondurmak.
(bkz: ben)
msn nesliyiz olm biz. ne dinliyorum özelliğini açıp, dinlediğimiz $arkılarla imada bulunurduk. deği$ik ikonlarla kanka olduk. dost bildik. bizi anlatır dedik. facebook'a alı$amadık ve sildik.

rahatlatan eylem.
yapılması kolay olan, iki dakikada gerçekleşendir...

ulan sildik, 15 gün sonra tamamen silinecek falan da, özleyecem lan. arkadaşlarını mı diye sorarsanız s.ktir edin o gösteriş budalalarını, ben öyle 101 i pokeri nerde oynayacam amk ya.
Şu zamanlarda verilebilecek en doğru karardır. Saçma salak oyun istekleri olsun, sürekli değişen uygulamalar olsun insanı bezdirir.
hesabın dondurulmasından ileri gidemeyen hareket.
akıllıca bir harekettir.
hep kafada olan ama uygulamaya gelince cayılan bir fikir.
kurtuluştur. şöyle buyrun; http://www.facebook.com/h...?show_form=delete_account
rahatlamaktır.
Kendine dışarıda yeni bir hayat kurduğu anlamına gelir.
insanların egolarını yarıştırdığı, bol bol gösteriş yaptığı, herkesin filozofluk taslayıp, politikacı, tarihçi, doktor, eleştirmen, fotoğrafçı, gazeteci hatta imam kesildikleri, birbirlerinin fotoğraflarını görünce tiksinen ancak yüzüne gülen insanların çoğunlukta olduğu bilakis her şeyini takip edip yolda selam bile vermeyen insanların varlığı, ergenliğini bitiremeyen abuk subuk poz veren gençler, çocuklarına ayak uydurmaya çalışan ebeveynler, facebook ile sağlanabilen iletişimin yanlış yere yönlendirilebilir olması, kolayca savaş başlatan onu bunu yasaklayanlar, durdurulamayan ilişki durumlarının basitliği, ucuzluğu, iğrençliği.
tüm bu sebeplerden rahatsız olan üyenin yaptığı eylem.
GeÇmişini silmek. Mülakatlar iÇin güvenlik araştırması geÇiren Çoğu arkadaşımın yaptığı eylem.
rahatlatıcı bir eylem olduğu kesin.
kuş gibi hafifledim deyimini tamda burada kullanmak pek müsait.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar