hazırlanmakta olan fear oyunu. alma hamiledir ve paxton fettel ile point man e beklenmedik bir kardeş yoldadır.

http://www.gametrailers.c...but-trailer-f-3-a-r/64336
ailenin yeni bireyinin nedense ilk önce aileye ayarı vereceği gibi bir his yaratan bir trailere sahip oyun.
http://www.youtube.com/watch?v=VXBo2DRv_OM
http://www.gametrailers.c...3/706150?xrs=synd_twitter
point man in tipi nihayet belli olmuş, max payne tipi saç sakal yapmışız onca sürede. bunun dışında çıkış tarihi nisan 2011'e sarkıtılmış, görevler co-op olarak yapılabilmekte ve paxton fettel i kontrol etme seçeneği oyuncuya sunulmuş. point man yine refleks yeteneğiyle slow mode'da adam avlamakta, bir yenilik kendisi için şimdilik trailerlardan yok gibi duruyor. paxton ise vücutları kontrol edip silah kullanabiliyor, elektronik şeylere zarar verebiliyor ve telekinesis özelliği var. ayrıca fear 2 project origindeki armored robotlara lazer eklenmiş.

görsel
campaign oynanırken single player seçilirse fettel veya point man den birini ai ın kontrol etmeyeceği oyun. sebep olarak da çevrenizi detaylıca gezerken ai ın sizi rahatsız etmemesini, ayak bağı olmamasını öne göstermiş yapımcılar. koca bir hassiktir çekiyorum, uğraşmadık demiyorlar da.

co-op mod veya sp oynanırken hikaye değişmeyecek, anlatım da hiçbir farklılık olmayacak.
multiplayerındaki fucking run modu ile left for dead havası yaratacak oyun. 4 kişilik takım olarak bir yandan düşmanlarla uğraşırken bir yandan da arkadan gelen wall of deathin önünde kalmaya çalışılacak.
nefis multiplayer modlarıyla gelmekte olan oyun. bu sefer başaracaklar gibi duruyor işin mp kısmında da. yeni açıklanan mod contraction ve aslında left 4 dead tipinde bir mod. 4 kişi wavelere karşılık vermeye çalışıyor ancak her wavede etraflarını saran sis oyuncuların etraflarını daha fazla sarıyor, tüm bunlara bir de harita boyunca gezinen alma eklenince sinir katsayısı daha da artıyor. zira alma'yla göz göze gelen cezalandırılıyor.
fear 2 yi aldım ve korkudan oynayamadım. fear 3 te almayacağım bi oyundur. muhtemelen daha korkunç olacak ve oynayamıcam. boşuna yer kaplamasın bilgisayarda.
co-op oynanmayacaksa fettel'in kontrol edilmesi daha mantıklı gözüken oyun. point man seçilirse zamanı yavaşlatma özelliği dışında, ki fear serisi için bile çok klişe oldu artık, düz bir fps tadı yakalanacağından adım gibi eminim. oyun haftaya full sürüm olarak çıkacak, bugünkü ortamdaki betası.
--spoiler--
yaklaşık 6-7 saatlik campaign vadeden, serinin sonu gibi gözüken oyun.

bir cover sistemi gelmiş oyuna, alışana kadar canınız çıkıyor. oyunda arkadaşınızla co-op oynarsanız fettel'i seçmek mümkün. onun dışında her intervalı point man le bitirmek gerekiyor fettel'i açmak için tek kişi seçeneğinde. point man bildiğimiz gibi, odaya dalarken çiuv çiuv çiuv, götü sıkıştı mı çiuvvvvvv çiuvvvvvvvv çiuvvvvvvv. düşmanların bomba atması güzel, her seferinde dibinize tutturamıyorlar ve çeşitli bombalar kullanabiliyorlar. serinin öncesindeki gibi güzel cover alıyorlar. düşmanlara phase commander eklenmiş, çok beğendim. emp bombasıyla stun edip zıpkın silahıyla dalmak gerekiyor kafasına. uzun uzun atar yapmasına, you are nothing falan demesine bakmayın. phase shifting olayları olsa da çok bir sikim yapamıyorlar, yaklaşmayın yeter.

oyuna experience sistemi gelmiş, toplamda 12 level var. her levelde değişik özellikler veriliyor, eskiden biz yeşil veya mavi stimulator bulur öyle arttırırdık slow motion süresini veya health puanını. ek kurşun, hem slow-mo hem health için çabuk recharge olma gibi özellikler de var. experience sisteminin yanında co-op için bir scoreboard olayı eklenmiş. her intervalda sabit challengelar var ve buna göre 2 oyuncu puan topluyor. toplanan puanlar oyunun sonunda kimin galip geldiğini ve oyunun sonunun nasıl bittiğini belirliyor. kenarda köşede bulunan ruhani ölüler de ekstra puan sağlıyor.

bombalara flash grenade eklenmiş, ancak çoğu silah çıkarılmış. 3-5 silah var ki hiç hoş bir durum değil. mechler 2 ye ayrılmış, bir shield özellikli taramalı-roketatarlı olan bir de taramalının yanısıra laser gun taşıyıp shield ı olmayan. ikisi de oyunun değişik yerlerinde kullanılıyor.

müzik namına oyunda bir şey yok. korku ögesi artık alıştığımızdan 0. yaratık çeşidi yok denecek kadar az, armacham düşmanlarının çeşitliliği iyi.

point man yine konuşmuyor, jin'i görmek güzel, kız bayağı yazıyor point man'e ancak bizimki gordon freeman'ın ardından oyun dünyasının en mal 2. karakteri karı kız mevzusunda.

oyunun sonunda alma ölmekte ancak çocuğu doğmakta. 2 evlat da doğan çocuğu yanına alıyor, umarım serinin devamına işaret olmaz.

6.9/10
--spoiler--
şu torrentim de olan oyun.Beklemedeyim
oynanması aynı türde bir çok oyundan daha zor olan oyun. en kolayda oynamama rağmen pek başarılı sayılmam. ki ben dead space 2, call of duty black ops, crysis 2 oyunlarını geçtiğimiz ay bitirdim... neden böyle bilemiyorum.
oyuna başladığımda bu mu lan korku oyunu, yazık etmişler seriye dememe sebep olan ancak oyun ilerledikçe altıma sıçırtan oyun. Ayrıca yapay zekayı çok başarılı buldum.