bugün

Moda ilköğretim Okulu nda yaşanan dayak olayı sonucu, müfettişlerin kararı.
eğitimde dayak olmasına rağmen altın kalpli öğretmenlerimizin çoğu dayak atmaz.

bir de öğrencisine arkadaş gibi yaklaşan tipler vardır ki (#3272951) nolu entriydeki dallamalıkların yaşanmasının en büyük sebebi olurlar. öğrenci milletine arkadaş gibi yaklaşıp ipin ucunu kaçırırsan, çok afedersin o da tutar seni ...er.
+ hüseyin!*
- buyur abi?
+ eğitimde dayak olur diyomuşsun?
- evet abi
+ hüseyin?
- (gergin) evet abi?
+ ben seni ne edeyim hüseyin?
- ne et abi?
+ hastanelik edeyim mi?
- etme abi
+ komalık edeyim mi?
- etme abi
+ hafifçe yanağını okşasam şöyle?
- ayağının altını öpem abi
+ ulan *****! ne demek lan eğitimde dayak olur? senin gibilerin yüzünden bu haldeyiz lan ***! eğitirim lan seni!
(tekme ve yumruklar havada uçuşur, destek kuvvet olarak kriko sapı ve odundan faydalanılır)
hayvanlarin egitiminde klasik kosullanmayi saglayan bir yontemdir dayak.
"müdürüm istediğimiz öğrenciden başlayabilir miyiz?" * .
- amirim bu adamı metro istasyonuna girerken yakaladık, üzerinden bi dolu silah çıktı. cephanelik gibi herif.
- hmm... bi bakalım neler varmış; cetvel, tebeşir, ucu baya sivri bi kalem, muşta, çivili sopa, çivisiz sopa, gürz*, döner bıçağı, molotof kokteyli...
- ne iş yapıyomuş bu herif?
- öğretmenmiş amirim.
- oha! salın gitsin, başımıza bela almayalım, arkası sağlam..
sözde eğitimcilerin sözüdür. ayrıca, bir okulda yaşanan dayak olayında çıkan, müfettiş kararıymış. kendi çocuklarını da, dövdürttüler mi acaba öğremenlere? ya da dövdürtürler mi? versinler çocuklarını okullara o zaman, bir güzel eğitim aldırsınlar. "eğitimde dayak olur", gibi bir karara varanların, "çocuktur bu, elbette yaramaz olur" fikrini bile üretmekten aciz olmaları, ne kadar da gülerken ağlatır bizleri. pes!
(bkz: ogrenci sagligina zarar verilmeden dovulebilir)

baslik, egitim dayaksiz olmaz seklinde olmaliydi. kac yildir dayaksiz egitim denemeleri yapiliyor, "efendim dovmeyin, arkadasca yaklasin, rehabilite edin vb." seyler soyleyerek ogretmenleri bunalima soktular, ogrenciler ogrencilikten cikti. sac bas daginik, kirli sakal, kravat yamuk, gomlegin yarisi disarda, elinde bira sisesi vb. garip bir ogrenci modeli cikti ortaya. bari dersleri iyi olsaydi, o da yok! yani ne egitebildiler, ne de ogretebildiler. gorunce odumuzun bokuna karisip, ceketlerimizin onunu hemen ilikledigimiz ogretmenler simdi sinifta dovulup, sebege cevriliyor, ustune de kameraya cekiliyor. tuvaletlerde uyusturucu kullaniliyor, sigara zaten serbest. yani kisaca rezillik dizboyu.

demek ki egitim dayaksiz olmuyor. sayet mevzu sadece ogretim olsaydi belki olabilirdi ama eger isin icine egitimde giriyorsa dayaksiz olmaz. burada savundugumuz elbette alin cocuklari iflahini gevretin, essek sudan gelene kadar dovup komaya sokun degildir. ama en azindan ogrenci, anne-babasina duydugu korkuyla karisik sevginin daha fazlasini ogretmenine duysun. bu mudur? budur!
Tabi olur canım ne şekil bir insan yaratmak istediğinize bağlı. Eğer öküz gibi bir insan yetiştirmekse kaçınılmamalıdır. Acınılmamalıdır.
(bkz: #3277605)
Olmaz . Yapmadım yapmayacağım ve karşıyım .Dayakla ancak sorun bastırılır çözülmez .Okul , ev ya da nerede olursa olsun kişide özgüven eksikliği yaratır .
yerinde bir söz. çok şımardı bu toplum çok. bence okulda ve kışlada dayak şart. tabi bokunu çıkarmadan. gerçekçi olalım biraz arkadaşlar. yaptırımsız bir disiplin mümkün mü? biz ortadoğu halkıyız. güzel sözden anlamayız. bize biraz korku biraz caydırıcılık lazım.
Bir çocuğu dayak şart seviyesine getirmek tam olarak ne oluyor peki? Doğru düzgün ilgilenmeyin ama mükemmellik bekleyin. Bakın bu apaçık aptallıktır.
Çok saçma bir önerme. Dayaktan sadece eşekler anlar. Çocuklar sevgi ve ilgiyle büyür gelişir. Ha şu da bir gerçek, toplumda bazı davranışlar zamanla kalıtsal hale gelebiliyor. Ne anne baba dayaksız, ne de çocuk dayak olmadan rahatlayabiliyor. Tipkı sigaraya, alkole, Bağımlı olmak gibi bir durum.
Boş keseden sallaması kolay eğitim de dayak olsunmuş yok tabi çocuk falan haybeye sallayın anca. Ben çocuk yapacam sonra eğitimci kisvesi altında biri çocuğumu dövecek? iki gram cesareti varsa bi fiske tokat atsın bak bakalım ne yapıyorum hadi.