bugün

sabah ezanı iyi geliyor sabahları huzur veriyor ama akşam ezanı biraz korkutuyor beni nedense hep ölümü çağrıştırıyor bana.
(bkz: ezann hadi ezannn! !). konunun zerre kadar musiki veya zevkle alakası yok, islamdır uğraşılan.
Kesinlikle katılmıyorum, benim içimi huzurla dolduruyor. Hele bir çök kuşağında veya vaha yanındaysanız enfes. Tam bir meditasyon anı benim için.
katılmadığım beyandır. özellikle sabah ezanı insana huzur verir, içinizdeki kötülükler dökülür gider. ferahlamış ve hafiflemiş hissedersiniz.
Yo ezan gayette huzur doludur aslında

insanı rahatlatır

Sorun şu ki eğitimi almamış ve sesi kötü olan insanların ezan okuması bi zahmet açın kabe imamlarını dinleyin.
Bir gerçektir.

Sizin dininiz yüzünden biz neden gürültü kirliliğine maruz kalalım?
Akp li bir sabetayist olarak katıldığım düşüncedir.
Duygu meselesi. Kimimiz duyunca huzura ulaşıyor. Kimisi böyle carlıyor. Sorsan gece klüplerinde sabaha kadar bangır bangır müzik dinlerler, kulağından kulaklık düşmez ama 1 dakikalık ezan onlara batar...
Hevesli öküzler okuduğunda doğru olan önerme.
Kimisi ezan okumuyor da resmen böğürüyor.
Ezan değil ama Ümraniye'de medine camiinde okunan selayı dinleyerek mevtanın maddi durumunu anlamak mümkün, sela aceleye getirilip karman çorman okunuyorsa gariban, makamına uygun ve güzel şekilde okunuyorsa zengindir.
Get out anam o zaman
Avrupada'da çan sesinden rahatsız oluyorum de bakıyım.
belli bir desibelin üzerindeki her ses rahatsız edicidir. birkaç metre, on metre ötedeki caminin köklenmiş megafon sesi de fiziksel bir gerçeklik olarak insanı rahatsız eder. Hele de yaz günü ise. nasıl ki sırtınıza sakin sakin bir masaj insanı rahatlatır ama aşırı güçte yapılmış bir masaj bu ne lan böyle dedirtirse, sesin kuvveti de belli bir zamandan sonra içeriği ne olursa olsun rahatsız eder. Ezanı da insan kulağının üst eşiğinin üzerine çıkartarak insanları rahatsız edenler en büyük günahkardırlar. Güzel olması gereken bir dini olayı çirkinleştirendirler.
Müsloların aksini iddia edeceği gerçek.
Bir adam çıkıp megafonun sesini son ses açarak avazı çıktığı kadar çığlık atıyor ve bu rahatsız edici değil öyle mi? Ama kilise çanı rahatsız edici. Kendi dinleri değil sonuçta ona karşı dürüst olabiliyorlar.
yurtdisinda kaldigim icin artik hic duymuyorum. cok rahatim. anavatanda kalan turk gardaslarima aciyorum.
oturduğum semtte 14'ten fazla cami var. birisi evin dibinde. hoca hoparlör seviyesini sonuna kadar alıyor olacak ki sabah allahuekber dediği an yerimden sıçrıyorum. birde buna ilaveten diğer camilerin de sesi geliyor. şimdi ''ezandan rahatsız oluyor dinsiz piç'' diyeceksiniz ama o kadar yüksek sesle ne çalınsa rahatsız olurum amk. istersen günde 5 vakit izmir marşı çal.
Ezan sesi derken?
imamın sesi desen anlarım , bence gayet güzel özellikle sabah namazı okunan ezan paha bicilemez sultan ahmet meydanında dinleyin, bu ezanı

Çözüm : imamların makam dersi alması olabilir, ( bence bir sıkıntı yok)
öncelikle söyleyeyim ateistim. ezan makamlı ve sesi güzel bir müezzin tarafından okunduğunda dinlemekten keyif alırım. ezan sesiyle büyüdük rahatsız olacak değilim ama müezzin sayko imam* gibi leş bir sesle, makamsız, okumuş olmak için okuyorsa ezanı, kimse kusura bakmasın rahatsız olur ve imkan varsa yüksek sesle müzik açarım.
Ben ezan sesinde huzur buluyorum rahatsız olan kulağını tıkasın onu da ben mi söyleyeyim?
Ne diyor ezanda ?

Haydi namaza haydi ibadete

Haydi kurtuluşa haydi felaha

Sanki bir dostun seni uyarması gibi değilmi?

ezanı duyunca Rahatsız olan sen değilsin ruhunu ele geçirmiş olan şeytan...
Kişide islam'a karşı bir eğilim yoksa veya ses kulağına hitap etmiyorsa rahatsız edicidir.

Bunların da dışında en önemli sebep, burada belli bir zümrenin hassasiyetleri baz alınarak, bu insanların dışında kalan kişilerin fikrinin alınmamasıdır. En fazla rahatsız edici olan nokta budur. Çünkü ezanın yüksek sesle ve günümüzde gereksiz olduğu halde okunmasının temel sebebinin "burası müslüman ülke!" mesajını sürekli olarak verme amacı işlevselliğinin çok fazla önüne geçmiştir.

Örneğin; Camilerde bulunan hoparlörlerdeki benzerı bir sistemi kullanıp insanların çok sevdiği bir parçayı çalsam ve "bu parçayı herkes seviyor artık dinleyeceksiniz!" desem bundan rahatsızlık duyulurdu. Kimsenin kimseyi sesli olarak rahatsız etme hakkının olmadığını savunan bir ülkede ezan sesinin rahatsız olan insanların hakları neden gozetilmiyor?
Musluman degilim. Sevmedigimi soyleyemem fakat ne zaman amerikaya geri donsem icimde bir rahatlama oluyor sabahin korunde ezan sesine uyanmayacagimi bildigim icin.
Senin gibi geri zekiler var avrupada ezanı istemeyen daha sonra referandumda oy birliğiyle rahatsız olmadıklarını dile getirdiler ve hala ezan okunmakta ama hazımsızlık varsa yaşadığın durum normal bol bol su iç.
Edit: arkadaşlar mesele ezan sesi değil mesele ezan olsa silikon tıpa var takar uyursun mışıl mışıl mesele insanların onun fikirlerine göre yaşamaması ve buna karşı içinde birikmiş hırslar.
Burası müslüman ülke değil kardeşim. Ülke laik ise eğer, ülkenin dini olmaz. Ben hiçbir ulkeyi baz almadım. Şu ülkede söyle burada böyle de demedim.

Ortada büyük bir çelişki var, RTE yıllar önce "devletin dini olmaz, milletin dini olur" demişti. Ondan duyduğum tek doğru söz buydu herhalde. Millet meselesine gelirsek de devlet milletini kısım kısım ayıramaz, bu sebeple temel hak ve hürriyetler bireyseldir. Eğer bireysel ise başka bir gruba ait bireye ayrıcalık tanıyarak, bu grubun dışındaki bireye rahatsızlık vermek insan haklarına aykırıdır.
"Yallah yunanistan'a" diyor bak bak sen...

Çoğunluğun azınlıklar üzerinde kurduğu psikolojik baskıdır diyemiyorsun. Çünkü çoğunluğa ait birey(!) olduğun için kolayca insanları oraya buraya itebiliyorsun. Demek istediğimi daha iyi anlatamazdım herhalde.

Şu sığ fikirlere bakarsak aynı çoğunluk başka bir biçimde geri kalan insanları rahatsız etme hakkına sahip yani öyle mi? Laiklik neden bu kadar önemli anladınız mı?
Gürültü terörüdür.

Bir ülkenin isterse %99.9'u müslüman veya putperest yada katolik, yahudi, animalist vs olsun... %0.1'in hakları doğrultusunda baskın kesimin dini ritüelleri zorlanamaz. Yani Müslüman olmayanlar senin ezan sesini duymaya, dinlemeye mecbur değil. Bu bir dayatma. Tıpkı cuma terörü gibi, tıpkı islam'ın kendisi gibi.

Müslümanlar'ın şu yahut şunun gibi bir entry'ye ki alt tarafı muhalif bir fikin, hepsi bu, tolerans gösterememesi islam'ın baskıcı yüzüne en basit örnek. Yok bilmemne değerlerini aşağılama, yok halkın bir kısmının inandığı vs.... işte olay bu: halkın "bir kısmının" inandığı!!! Peki, inanmayan bir kısmın hakkı nerede? Sen, niçin beni susturuyorsun? Bunu yaptığın zaman islam muhalifi olan bir adam "vay be islam ne şahaneymiş" demiyor ki... "Gördün mü, islam'ın eleştiriye dahi tahammülü yok" diyor. Çünkü bunu söylemekte haklı, çünkü onu sen haklı çıkardın.

Hayırlı pazarlar john....
Evet doğrudur, şeytan ezan ve kamet sesinden rahatsız oluyor.
güncel Önemli Başlıklar