bugün

insanın aklını kurcalayan sorulardan biridir.
Zaman kavramı evren için yok canlılar için var.
Subjektif yorum.*
Zaman kavramı evrenle alakalıdır. Yani zaman; maddeye bağımlıdır. Dolayısıyla maddenin olmadığı bir durumda zamanın varlığı da söz konusu değildir.
maddenin oluşması içinde bir madde gerekir o yüzden evrenin de bir maddeden oluştuğunu düşünürsek zaman hep vardır diyebilir miyiz?
Maddenin oluşumuna yöneleceksin o hâlde.
Parçadan bütüne git.

Yani madde varsa zaman var yoksa yok.
404 not found.

Yanlış oldu madde evrenden bağımsız ise zaman kavramı elimine edilebiliyor.
Ben madde evrene bağlı ya da bağımsız kesin birşey diyemem tamamen subjektif yorumum;
Bağımsız olduğunu düşünüyorum.

Madde olmadan önce evren vardı varolmaya devam edecek.
Evrenden bağımsız madde nasıl olabilir ?
Evrenden bağımsız madde; salt enerjidir. Tüm bütünü var eden ve oluşturan da enerjinin kendi doğasında ki tanımlanması halen mümkün olmayan süreçle oluşmuştur.

(bkz: higgs bozonu)
Evrenden öncesini bilemeyiz.
Hiçlik ve sonsuzluk insan algısının kavrayamadığı kavramlardır. matematiksel olarak bazı formüllerin ispat edilmesi gerektiği için bulunmuşturlar.

matematikte 0, yokluğu ifade etmez.
matematikte yokluk ifadesi ∅ işaretiyle gösterilir. küme içerisinde bulunan yokluk işareti, yokluğu temsil etmemektedir.

∞ ise benim en sevdiğim işaretlerdendir.
işlemiyordu. Çünkü zaman denilen kavram big bangden sonra oluşmuştur.
Big bang bir teoridir kanun değildir.
"zaman kavramı büyük çarpışmada (big bang) ortaya çıkmıştır; büyük çarpışmadan önce zaman kavramı yoktu." bilgisinden yoksun insan sorusudur.
dünya'mızın oluşumuyla ilgili belgeseller izleyin biraz; kozmolojiye ilgi duyun. hepimiz kozmosun birer parçasıyız; bilmeden yaşamamalıyız.
(bkz: ruşvet)le işliyordu!
(bkz: Bi sigara içimi) şeklinde zaman ölçüleri kullanılıyordu.
etkisi olmayan bişeye gerek mi duyulur allasen.
evren oluşmadan önce zaman nasıl işliyordu sorusu önemli tabiki.
ancak evren oluştuktan sonra zaman nasıl işliyor sorusu daha önemli bence. çünkü yaşadığımız zamanın getirileri ve götürülerinin farkında bile değiliz.
500 Internal Server Error.
2 sira Üstteki entry e selam.

"Zaman maddenin hareketiyle ilişkilidir".

Bütün olay bu.
doğa bilimciler bu soruya bigbang ile yanıt vermekte ve öncesinin olmadığını kabul etmekteler. felsefeciler bunun net olarak bilinemeyeceğini ve zamanın hep var olduğunu fakat içerisine insan ve madde faktörü girince zamanın anlam kazandığını öne sürmekteler.
Bu tartısmalar akabinde; felsefeciler doğa bilimcilere "büyük patlamadan önce zamanın olmadığını kanıtlayabilir misiniz ?" diye sordular ve herhangi bir yanıt alamadılar. ve ardından doğa bilimcilerde felsefecilere "ya siz olduğunu kanıtlayabilir misinz ?" diye sordular, yine net bir cevap çıkmadı. kısacası bir hiçlik içinde devam etmekteyiz. zaman kavramı bir hiçlikten ibaret ve sınırları yok.
bir şiir dörtlüğüyle cevaplamak istediğim sorudur.

zaman zaman dediğin nedir ki gülüm,

ben senin için evreni seçtim.
zaman insan tarafından üretilmiş bir kavramdır. evrenin akışını dilimlere bölerek onları isimlendirenler bizleriz. bu nedenle zamanın işlemesi gibi bir durum mümkün değildir. tabi bunlar benim düşüncelerim işin eğitimini almış birileri varsa cahilliğimizi giderebilir.
1- maddenin oluşması için maddeye gerek yoktur. teorik olarak saf enerji de maddeye dönüşebilir. e=m.c^2
2- zaman - madde ve hareket birbiriyle bağıntılı 3 olgudur. zaten zaman dediğimiz şey de atomik hareketler üzerinden kendi uydurduğumuz bir kavramdır...
3- evrenin yaşı 13.5 milyar yıldır ve bizim gözlemleyebildiğimiz evren 13.5 milyar ışık yılı yarı çapındaki bir küreden ibarettir, daha ilerisinde var olan cisimlerin ışıkları mesafe nedeniyle henüz bize ulaşmadığı için bir malumatımız yoktur.
4- evrenin sonunda ne var, evren oluşmadan önce ne vardı ve evrenin ötesinde ne var gibi konular hakkında bir kaç tez dışında net bir bilgimiz yok.
5- hatta bigbang sonrası bile biraz muamma. zaten cern de bu yüzden var.
Evren big bangle oluştu. Peki big bangi ortaya çıkaran şey neydi? Çok yoğunlaşmış bir karadeliğin patlaması. Peki o kara delik nasıl oluşmuştu. Başka bir evren vardı ve o küçüle küçüle o kara deliği oluşturmuştu. Bu evrenden önceki evreni de başka bir patlama oluşturmuştu. işte böyle birbiri ardına devam eden "mutlak tekillik" yani o kara delik ve evren arasında devam eden bir süreç.

Yani evren aslında başka bir ortamda genişleyen ve daralan bir ortam, ve eş zamanlı birden fazla evren de olabilir teorik olarak.

Peki Tüm bunlar oluşmadan önce ne vardı. işte ona deistler tanrı cevabını verirken diğerleri "bilmiyorum" diyor.

Sonuçta söz konusu soruya deist cevabı: tanrı zaman kavramından bağımsız olduğu için zaman diye bir kavram yoktu.

Diğerlerinin cevabı: bilmiyorum.
(bkz: rolex)
(bkz: tekillik) zaman mekan ve madde bir bütündü big bang ile birbirlerinden ayrıldılar.

Evrenden önce ne vardı sorusuna gelirsek. Son teorilere göre dört boyutlu çöken bir yıldızın oluşturduğu karadeliğin olay ufkunda ortaya çıktı evrenimiz. Konu derin ve uzun yazacak çok şey var ama siktir edin şimdi yatıp uyuyalım sabah erken kalkacağız.