bugün

yatak odasını kız tarafı alır beyaz eşyayı erkek alır bilmem ne gibisinden bölüşme.
damada pata küte dalmak anlamsız geliyor mk .
Özellikle kına gecesine hiç anlam veremedim veremiyorum. Kına gecesi.
tuzlu kahve meselesi ve damadın ciğerlerini eline verecek kadar sırtına vurmak yahu bırakın adam maça gircek ne yoruyorsunuz.
Düğün. Millete bak evleniyoruz diye hava atmak için böyle maymunluk etmeye gerek yok yani. Gidin o parayla evinizi falan dizin, 2-3 fakir doyurun.
Seçme ve seçilme hakkından sonraki en değerli hak olan ezme ve ezilme hakkının kullanıldığı takı merasimleri.
Kız isteme-söz-nişan-kına-nikah&düğün combosu. Sanki level atlayarak evlenicez. Bir de her levelda "emin misin, bak iyi düşün" falan diyen biri çıkacak gibi geliyor insana.
damadı hayvan gibi dövmek. adama neden karışıyonuz sevmiş almış kızı aldığına bin pişman ediyorlar.
Water diviner filmi ile öğrendik ki müstakbel gelin adayı olan hanim kızımız kahveye şekeri abartarak eklediği zaman damat adayına gönlü olduğunu ifade ediyormuş. Günümüzde tuzlu kahve yapılıp ikram edilerek damadın zorla içmesi bekleniyor.

Bu geleneği bilmeyen bir kız ile evlenecek olanlar da sanki normal bir durum gibi bunu kabulleniyor.
gerdek mk.insan en mutlu gününde sikilir mi?
evliliğin kendisidir.
Evlenmek.
Gelini hamama goturup yikiyolarmis.
kanlı çarşaf. dünyanın hiç bir yerinde böyle saçma bir gelenek ve yobaz bir kafa göremezsiniz.
müstakbel eşin 7 göbek sülalesindeki ve mahallesindeki 7 den 70 e tüm kızları kadınları kuaföre götürmek. anladın .
gelinin beline kırmızı kurdele bağlamak. bir de bu işi varsa abisine ya da erkek kardeşine yaptırırlar. bu erkek çocuğuna sen ablandan daha üstünsün demek değil de nedir? resmen kadını mal gibi görüp paketleyip satmak bence bu. üstelik estetik açıdan kötü duruyor.
Babanın ya da ağabeyin gelin kızımızın beline evden çıkarken kırmızı kuşak bağlaması. Eskiden saçmaydı şimdi ise combo saçma.

Kırmızı kuşağın kurdelesi masumluk, saflık, ar-namus geyiğinden değil bildiğin bakirelik kavramıyla düğümlenmiş. Hem de 3 kez.

Evin en büyük eril kişisinden, gelin gelinliğiyle evden çıkarken 3 kez bu düğümü atması beklenir. Sanki damada hediye paketi yapılıyor. Bunlar hep materyalist konseptler işte. Bu yüz karası konseptin saçmalığı azalarak bitmemekle birlikte kendini upgrade ediyor resmen. Über saçma...

Anasını ağlatana kadar sevişip, pembe çocuk aspirini tadında sevimli minik orgazm dozları alan bacımızın belindeki kırmızı kuşak kopmuş parmak arası terlik kadar sevimsiz. Neyin timsali bu? Ananeleşmiş ama çağ atladıkça zamanı yakalayamayan içi boşalmış rituelleri sorgulayın ve saçma bulun n'olur.

Sizi gelenekçi bücürler.
iç anadolunun bikac yerinde denk geldim, gerdek kanı çarşafa siliniyor, damadın annesi kapıyı çalıp teslim alıyor, bohçalayıp gelin evine gönderiliyor. Kızınız "bakire" demekmiş. ilk duyduğumda elim ayağım titremişti sinirden bu kadar aşağılayıcı ve çirkin bir olay bu kadar normal gelenek halini nasıl alabilir? Kızın babası kanlı çarşafı görünce iyi kazasız atlattık diye seviniyor mudur, o çarşafı öpüp bağrına mı basıyordur? Gelin ve damat açısından değerlendirmeye bile gerek duymuyorum.
Evlilik süreci.

kızı alırsın biter gider.
Süreç nedir ulan ? Vize mi alıyoruz .
kapıda nar patlatan var takıyı öpüp başınıza koyun. ya da bana verin kaybedersiniz siz düşürürsünüz bir yerde.
Gerdek olayıdır. Her yer kan "ıyyy" dedirtir.
Kına gecesi hiç anlam veremediğim gelenektir.
Direkten dönen bi abiniz olarak soyluyorum; evlilik sürecinde anlamlı hiçbir gelenek yoktur.
alınan bileziklerdir kuyumcuları zengin ediyoruz sadece. dışarıda zaten takan kimse yok altın çok pahalı. ayrıca dışarıda takılmasını da tavsiye etmem bileklerinizi keserler almak için malum burası türkiye.
(bkz: bohça)