kendimden biliyorum bir aylık maaşla evlenilebilir.

birçok eşyayı son model almazsın, varsa elindekileri kullanırsın. zaten birinden biri bekar evinde kalıyorsa, orayı biraz makyajla yıp adam edersin. kızların evde bir miktar çeyizi mutlaka vardır. alıp onları üstüne eklersin. düğünü de aysonuna ayarladın mı herşey tamamdır. düğünde takılanlarla salon parası ödenir, artanı takıların borç alındığı kuyumcuya ödenir. daha da artarsa diğer borçlara ayrılır.

bazen sonrasında da aylarca borç ödenir o ayrı. kadın erkek birbirini seviyorsa borcun önemi yoktur, gül gibi geçinip giderler.

not: balayına gitmedik, istanbulu gezdik. ama zorlanırsa ucuzundan balayına gitmek yine kolay.
karsilikli takintilariniz yoksa 50 bini bulmaz.
Bir kezban için çok fazla olan maliyettir. Yabancı alın daha iyi. Yabancı ülkenin kızlarının fazla masrafı olmaz uygun fiyata yabancı ülkede ne kadar kazansam kardır sistemi yok müşteri memnuniyeti önemli yasalar çerçevesinde. Yabancılarda takı takma takıntısı da yok lüks villa takıntısı yok bilmem ne yok ama kız güzel takıntı olsa da güzelliği yeter onun. Ama bizim kezbana gel tipsiz trip atan "oşkom bohşoş vorsono gorsono" kafasında yaşayan bir kız. Siz 2000 tl maaşla kıçınızı yırtarken kız tarafının bilmem kaç takı takacaksınız sözü bence çok yanlış. Geçen akrabam evlendi karının annesi tüm takılara el koymuş görgüsüz kadın. Evlenmenin maliyeti bence 400 tl yi geçmemeli. O da nikah parası ve fotoğraf parası falan filan...
çok paraymış beyler, ben hatunu terk ettim arayıp.
hiç tavsiye etmem. boşverin hayatınızı yaşayın. sıradan bir evlilik ise 100 bini gözden çıkaracaksın.
çoktur. ne kadar çok dükkana girdiğinizle orantılıdır bu maliyet.
Otuz bin gaymedir dahası ise kız çift memeli değildir.
Bir bayan olarak hesabın erkeğe kitlenmesini ben de yanlış buluyorum. belki de türk kızları bu yüzden zengin koca diye çırpınıyorlardır. Erkekleri düşündükleri için. Ödemenin zor olacağını bildikleri için.
insan hayatında bir kez evlenir -şuan durum artık pek öyle değil ama genelleme yapacak olursak- her türlü masraf göze alınmalı en iyisi için uğraşılmalıdır. Evlenmeye durumunuz müsait değilse bu işlere de kalkışmıcaksınız o halde, yok 5 bin liraya koltuk mu olurmuş, bilmem ne şeklinde konuşmanın da lüzmu yok. Yeni ev döşiceksin çekyatta oturulcak değil ya. Bir de her şeyi erkek yapmaz. iki taraf olabildiğince masrafları eşit paylaşmalıdırlar. bu sebepten ötürü, alınacak evi hariç tutarsak güzel bir düğün ortalama 80-90 bine patlar.
40000 civarında.
Total masraf nedir bilmiyorum ama perdeler ateş pahası.

Bir evin perdesi 6 bin lira olur mu lan.

Perde lan perde.

Akıl karı değil.
esasen sıfırdır.

belediyeden gün alıp nikah kıymak, sağlık raporu, fotoğraflarla filan max 100 tl'dir.

ev tutup eşya almak, üniversiteye gittiğinde tuttuğun ve aldığın gibidir.
zaten yalnız yaşıyorsan, iyi kötü eşyan vardır yani. kullanmaya devam et işte.

her boku abartmayı hobi edinmişiz.
yok yemekli içkili düğün, yok kaynananın istekleri, düğünde erkek tarafının geline takacağı, yüz görümlüğü, fotoğrafcısı, çiçekçisi davulcusu, ebesinin şeyi.
On beş bin verip düğün salonu tutan da var, bu parayla bir ev kuran da. Herkesin bütçesine göre değişir.
30 binse iyimiş lan yine, 50 den aşağı kurtarmıyor biliyorum.
Umrumda olmayan hiç de düşünmediğim maliyettir.

Düşününce uykum kaçıyor.
Daha geçen en ucuz yolla hesapladık kuzenle.
Net 50-60 bin civarı tutuyor.

Evlenmeyi düşünenler birikimleri yoksa bence düşünmeye devam etmeliler.
60bin. Yiakşamlar.
hayattan soğudum şu an resmen. 50 bin 60 bin ne ya?
40 bin. yeni evlenmiş biri olarak söylüyorum. ve düğün günü cebinizde 1500 tl bozuk bulundurun. ben kaptırmadım ama olmaması sizi büyük strese sokacaktır.
Evlenmek var evlenmek var sen paradan haber ver.
Evlendikten sonra boşanmaya sebep olacak yüklü bir miktardır.